Sentimente de ura fata de mama mea

03-01-2020
Cristina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cristina Mihaela
Buna ziua. Niciodata nu am avut o relatie apropiata cu mama mea. Am traume cu ea din copilarie. Pleca dimineata la servici si se intorcea seara. Ma trata ca pe un obiect. Niciodata nu am avut cu ea o discutie ca de la mama la fiica. Niciodata nu m-a intrebat daca mi-am facut temele, daca am nevoie de ceva? Cand pleca la servici imi spunea sa o ajut pe bunica la curatenie si mancare, nu sa imi fac temele. Daca nu eram eu ambitioasa nu realizam nimic in viata aceasta. Din copilaria mea nu imi aduc aminte decat certurile nenumarate pe care le avea cu tata. Facea circ din orice. Din orice nu ii convenea ei. Manipula pe toata lumea. Inclusiv pe tatal meu. De cate ori nu ii convenea ceva incepea sa se blesteme, sa ma traga de mana sa plecam de acasa. Si tata binenteles ceda. Cu lacrimi in ochi o ruga sa nu plece. Era bolnava dupa bani. II lua la tata din buzunare tot maruntisul. Un leu nu ii lasa. Cumpara vase, tigai, bibelouri. Le punea deoparte la magazin pana facea rost de bani. Cand am intrat la prima facultate s-a plans unei colege de servici ca din cauza mea nu poate sa isi cumpere ceva vase pe care le-a pus deoparte. In anul 2 ne-am angajat si eu si sotul pentru a fi independenti. In sesiune ne luam concediu fara plata sa ne putem pregati la examene.In timpul facultatii tata a facut un infarct. A fost foarte rau, era sa se duca. L-am iubit enorm, cu el puteam sa vorbesc orice. Dupa ce si-a revenit a vandut casa din Deva si ne-am mutat impreuna. Am fost iarasi prezenta la crizele mamei. In fiecare dumineca dimineata ne trezeam in galagie. Aranja vasele in debara. Nu tinea cont de nimeni si de nimic. Bunica (mama ei) era bolnava si ea. Avea Parkinson. Se purta foarte urat cu bunica. Se purta urat si cu tata. Noaptea ne cauta prin portmonee si ne lua din bani. O auzeam cum cauta. Am si prins-o de cateva ori. La tata ii dadeam bani pe ascuns cu sotul meu. Am avut o viatz de cosmar. Tata a facut alt infarct si a murit. Si-a mutat atentia de la el la noi, a inceput alt calvar. orice ii spuneam si ni ii placea ne ameninta, ca pleaca de acasa, ca se omoara. Dupa moartea tatei exact la un an s-a nascut fiul meu. Acum are 13 ani. Nu o suporta pe mama deoarece tot timpul l-a respins, nu s-a jucat niciodata cu el. Il scotea afara din camera ei caci o deranja de la telenovele. Acum un an ne-am construit casa si nea-m mutat. Impreuna cu ea. Are camera ei, baia ei, dresingul ei. Are tot ce vrea. Nu face nimic, totul fac eu cu sotul meu. La o luna dupa ce ne-am mutat din nimic a inceput circul. S-a dat cu capul de dresing, si-a smuls parul din cap. S-a blestemat. Am dus-o cu forta la medic. Are dementa mixta (vasculara + Alzheimer). Avem o cunostinta care este medic psihiatru. Are un tratament dar din pacate crizele pe care le face nu au disparut complet. Cum nu ii convine ceva face crize peste crize. Nu mai pot. Am ajuns la limita rabdarii. Am ajuns sa o urasc. Psihiatra imi tot spune sa evit conflictele cu ea. Asta inseamna sa o las sa faca ce vrea ea. Sa imi distruga lucrurile prin casa, sa suport totul fara sa zic nimic. Toata viata asta a mea nenorocita este cu mama si despre mama. Eu nu contez in viata asta??? Sa ma sacrific, pentru cine? Pentru o persoana pentru care nu reprezint nimic??? Sunt bolnava si eu. Mi-am descoperit un meningiom acum 4 ani. Am nevoie de liniste sa pot sa imi cresc copilul. Indiferent cu cine am vorbit mi-a spus ca indiferent cum este e mama mea si trebuie sa am grija de ea!!!. De mine cine are grija, si de familia mea??? Nutresc sentimente de ura fata de ea si nu ma pot controla. Toata lumea ma face sa ma simt vinovata!!!! DE CE????
4 comentarii
0
03-01-2020, ora 13:37
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

De fapt cred ca prima care se invinovateste sunteti chiar...dumneavoastra. Apoi urmeaza ceilalti.
Ceea ce cred ca s-a intamplat este ca ati ramas prinsa in aceasta relatia cu mama, o forma toxica de dependenta care v-a otravit viata si corpul (meningiomul). Inconstient asteptati ca mama sa aiba o revelatie si sa va trateze altfel. Iara sta va tina prinsa intr-o relatie bolnava pentru care platiti, si la propriu si la figurat...
Este momentul sa va separati, spre propria salvare, a dumneavoastra, a familiei si copilului, pe care il expuneti (!!!) la aceeasi poveste la care ati fost expusa si dumneavoastra.
O parte din dumneavoastra nu s-a maturizat. Ar fi cazul sa o faceti, până nu va fi prea târziu.
Gasiți un sanatoriu sau camin de bătrâni care să o preia pe mama, care are nevoie de medicație, supraveghere și tratament corespunzător.
Nu ura va va scoate din această poveste ci acțiunile corespunzătoare!
0
03-01-2020, ora 14:07
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Daca dumneavoastra nu v-ati simti vinovată, ceea ce ar spune ceilalți nu ar conta. Nu mai sunteti copilul de altadata, sunteti un adult cu propria familie. Trecutul oricum nu îl puteți schimba, trebuie să îl acceptați, iar la un moment dat îl veți accepta. Aceasta ură pe care o nutriti va îmbolnăvește. Rupeti patternul creat cu mama dvs., în care ea este călăul si dvs. victima. Interesati-va de un centru de îngrijiri. Demența nu se vindecă, chiar si sub tratament, la un moment dat, crizele vor fi tot mai intense. Urmați sedinte de terapie psihologica, aveti nevoie atat pentru dvs., cat si pentru copil. Străduiti-va sa fiti in fiecare zi o versiune de-a dvs. mai buna decat cea de ieri.
0
06-01-2020, ora 11:24
Cristina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cristina Mihaela
Buna ziua,

multumesc foarte mult pentru sfaturi. Da, aveti mare dreptate, fara ajutor specializat nu voi face fata! Doar discutiile cu psihiatra mamei nu sunt suficiente. Voi incerca sa ignor toate aceste sentimente negative fata de ea si sa imi vad de viata mea. Sa merg cu sotul si copilul la un psihoterapeut. Atatea sentimente negative am strans in sufletul meu, mult prea multe. Am vorbit dimineata cu o cunostinta care are un centru pentru batrani si sunt de acord sa o ia. Oricand am nevoie. Problema pe care trebuie sa o rezolv este ca mama nu vrea sa mearga la un centru. Nu am idee cum sa gestionez asa ceva. Nu cred ca o pot duce cu forta. In majoritatea timpului este lucida. Uneori am impresia ca se foloseste de boala pentru a ma manipula. Am fost acum cativa ani la un psiholog si mi-a spus ca ma manipuleaza psihic. De cand are tratamentul psihiatric nu mai este chiar asa violenta verbal dar are crizele acelea si asa cum ati spus si dvs boala avanseaza si cu siguranta va fi mai rau. Nu imi doresc altceva in viata mea decat LINISTE. Sa ma bucur de familia mea. Cu copilul meu am o relatie foarte buna, ii ofer ceea ce eu nu am avut: comunicare si iubire. Nu se culca seara fara sa imi povesteasca tot de peste zi. Indiferent cat sunt de obosita il ascult. Si ii dau sfaturi. Nu ii impun nimic. Apreciaza foarte mult acest lucru si de cele mai multe ori procedeaza asa cum l-am sfatuit eu. Sper sa gasesc o cale de rezolvare a problemei cu mama. Cu ajutor asa cum ati recomandat.
Va multumesc foarte mult si va doresc un An Nou Fericit si multa liniste in suflet.
0
12-01-2020, ora 00:38
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Doamna Cristina Mihaela legat de blesteme ati spus de doua ori ca mama se blestema. Ce ar fi bine sa duce-ti haine de-a le dansei la maslu cat de des, si apoi sa i le dati sa le poarte. Nu e de glumit cu asa ceva, sau de lasat la voia intamplarii. Daca va este cu putinta si simtiti asta, e bine sa va spovediti si impartasiti impreuna cu sotul, in cele 4 posturi mari, cel putin. Citirea din Proloage sau alte carti pe care vi le va da preotul ar fi un lucru foarte util.

Ati zis de intrare in casa noua, e foarte bine sa faceti Sfestanie la intrarea in casa, sau cand va este cu putinta daca nu ati facut-o atunci.

Legat de centrul de batrani se pune problema asa: pute-ti duce situatia asta sau nu, si daca simtiti ca nu, trebuie sa fiti inauntru dvs convinsa ca pana intr-un anumit pct ati putut duce problema. Adica nimeni nu va poate judeca mai aspru decat dvs insiva, adica la un moment dat sa pute-ti spune am facut tot ceea ce am putut face ptr mama mea. Adica nu trebuie sa ducem lucrurile mai departe decat putem.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.