Senzatie de curatire a gatului

18-08-2011
dandy78
Nu este medic/terapeut
dandy78
Buna ziua
Am 33 de ani, si de 2 luni mi-a apaurt o senzatie ciudata in gat. Nu ma doare insa simt mereu senzatia de a imi curata gatul atunci cand expir, ca si cum ar fi ceva acolo ce vreau sa elimin, si tusesc ca atunci cand vreau sa imi dreg vocea (tuse scurta, din gat). De asemenea simt ca si cum gatul ar fi uscat. Senzatia nu este permanenta (se agraveaza mai mult seara in timpul saptamanii, iar in weekend parca nu o mai simt)
La 2 saptamani dupa ce a aparut, am fost la un control ORL. Doctorul s-a uitat in nas, in gat (doar la partea vizibila, nu a folosit oglinda sau altceva pentru a se uita mai adanc) si mi-a dat sa iau niste antibiotice, antiinflamatoare si spray nazal.
O perioada "atacurile" au fost mult mai rare (cand am fost plecat in concediu) au aparut din nou, de data asta si cu o durere la urechea dreapta care insa a tinut doar o zi (am presupus atunci ca a fost din cauza ca am fost la strand).
Dupa concediu am fost la control la un alt doctor ORL care a facut un examen mai amanuntit de data asta s-a uitat cu oglinda in gat, la laringe (m-a pus sa zic "eee"), la amigdale, la limba, la cavitatea bucala, a cautat sa vada daca e vreun ganglion umflat pe gat si a zis ca nu vede nimic in neregula cu gatul meu si ca probabil e iritat din cauza mediului de lucru (aer conditionat, curent, dezhridatare).
Astazi insa mi-a aparut un nou simptom, si anume o usoara jena la inghitit pe partea dreapta (insa doar cand tin capul ridicat in sus).
Mentionez ca tatal meu a murit de cancer la gat, asa ca cel mai mult ma tem sa nu fie asta (altfel as putea sa traiesc foarte bine cu simptomele de acum, nu sunt atat de suparatoare).
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Sa ma programez la un alt control la ORL sau sa "astept" sa treaca. Poate sa fie alte cauze decat cele din sfera ORL (reflux, tiroida, plamani)?
1 comentarii
0
18-08-2011, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este din alta cauza..
iritatia este din cauza unui reflux gastri
faci investigatii la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.