Seroquel - nas infundat

23-05-2016
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
De fiecare data cand iau Seroquel imi infunda foarte tare nasul incat nu pot respira nici pe gura. A mai patit cineva asa ceva?Si cum ati rezolvat problema?E singurul antipsihotic pe care il pot lua. Am acasa ceva penteu nas infundat(Apa de mare se numeste) dar ma ajuta prea putin. Am mai incercat si cu spirt si la fel.
12 comentarii
1
24-05-2016, ora 01:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroquelul afecteaza circulatia. Mie imi inghetau picioarele de la el, de plangeam de durere si de reci ce erau, dadea constipatie severa, da si sevraj urat daca se renunta la el.
1. Nu va poate micsora medicul doza ?
2. Un alt neuroleptic, Abilify, Rispolept, Invega, Solian, Zeldox ati incercat ?
1
24-05-2016, ora 11:59
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Momentan iau Abilify insa ma gandeam sa iau Seroquel pentru ca de la Abilify am o acatisie groaznica pentru care iau Metoprolol dar ma ajuta prea putin. Faza e ca le-am cam incercat pe toate(in afara de Leponex) si nu prea mi-a fost bine cu nici unu.Doar Abilify si Seroquel as putea lua insa tot am reactiile astea adverse pe care nu le pot suporta. Eu as lua in continuare Abilify dar nu mai suport aceasta acatisie, de asta ma gandeam sa trec pe Seroquel, de asta am si spus ca e singurul pe care il pot lua. Ce as putea sa fac in situatia asta?
1
24-05-2016, ora 12:21
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Am uitat sa spun ceva, ar mai fi un antipsihotic pe care l-as putea lua, se numeste Serdolect, dar nu stiu daca se mai gaseste in farmacii, sau macar inlocuitor ?!
1
26-05-2016, ora 18:14
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Pana la urma medicul mi-a recomandat sa iau Leponex. Treaba e ca mi-a zis sa iau primele doua zile jumate de 0, 25 dimineata si seara apoi o pastila intreaga de 0, 25 dim si seara. Dar daca incep din seara asta o sa vina:jumate azi, jumate maine dimineata si maine seara si jumate sambata dimineata si apoi sa iau sambata seara una intreaga. E ok asa ? Sau sa incep Leponex de maine dimineata?
1
26-05-2016, ora 21:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ziprasidona, Zeldox ai incercat ?
Leponex se da de obicei la cei cu schizofrenie rezistenti la tratament.
1
26-05-2016, ora 21:41
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Am incercat cateva zile si Zeldox dar imi strica dispozitia. Poate ar trebui sa iau cu un antidepresiv, nu stiu, in orice caz Leponex mi-e frica sa iau.Multumesc pentru raspunsuri clara
1
27-05-2016, ora 13:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca aveti depresie bipolara se poate procura litiu din strainatate.
Leponex sa fie ultima, ultima optiune.
1
27-05-2016, ora 13:54
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Am tulburare schizo-afectiva. E chiar asa de rau cu Leponex?
1
27-05-2016, ora 19:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu. Depinde cum reactioneaza organismul tau la Leponex.
Am o prietena cu boala aceasta care ia de vreo 10 ani Leponex si e bine.
Nici ei nu i s-au potrivit celelalte antipsihotice.
Merge si la serviciu.
1
28-05-2016, ora 15:24
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Clara, stii eu am si anhedonie in urma tratamentului cu benzodiazepine timp de 2 ani(nici macar nu am stiut ca anxioliticele se iau maxim 2 saptamani) noroc ca am scapat de ele si ma intrebam daca stii vreun remediu pentru asta. Chiar e ceva ingrozitor sa nu simti nimic.Am inteles ca a aparut un medicament sau doua pentru asa ceva, unu se numeste Rapastinel(e pentru depresia rezistenta la tratamentele clasice) e pe baza de ketamina si mai e unu Nrx-1074(numele de cod) inca nu are denumire comerciala, este under developtemnt, dar nu cred ca se gasesc la noi.
1
25-09-2017, ora 21:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu am auzit sa se gaseasca la noi.
Ai incercat Abilify cu Romparkine pentru acatisie?
Lua un baiat de pe forum Serdolect. Incearca sa intrebi in farmacii de el inainte sa mergi la medic.
2
25-09-2017, ora 22:34
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Romparkin la mine nu merge, am luat un sfert de pastila si am intrat intr-o panica fantastica.Ar fi bine sa se mai gaseasca Serdolect in farmacii.O sa intreb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul