Seroxat | Forumul Medical ROmedic

Seroxat

13-12-2015
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Buna ziua!
A urmat cineva tratament cu Seroxat 20 mg, pentru tratarea depresiei/anxietatii/tulburarii de panica/agorafobiei?
Daca da, a fost eficient? Reactii adverse ati confruntat, de ce tip? Stiu ca in prospect sunt trecute sute de posibile reactii adverse, cu probabilitate mai mare sau mai mica, dar ma intereseaza din experienta celor care au utilizat medicamentul cum s-au simtit, daca li s-a facut rau, daca li s-a agravat, in primele zile, anxietatea, daca reactiile adverse au durat sau au cedat dupa prima saptamana de tratament?
Puteti scrie deschis opiniile dvs, nu citeste pacienta acest forum, ci eu, deci nu exista riscul sa fie influentata de reactiile adverse precizate de ceilalti si sa si le autoinduca.
Mentionez ca I s-a recomandat si un protector hepatic in aceasta perioada si ca mai ia, pe langa Seroxat, Omega 3 si Omega 6, de la Hoffigal.
Multumesc! Duminica placuta!
23 comentarii
0
13-12-2015, ora 14:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu am avut nici un fel de reactie secundara de la el. Am luat un an si jumatate dupa care anxietatea a disparut de 8 ani. Dar nu boala mea de baza. Boala mea de baza e depresia bipolara. 2 ani si ceva am avut anxietate.
Nu pot sa spun ca momentan totul e perfect din punct de vedere al anxietatii dar nu mai sunt nevoita sa iau antidepresive gen seroxat, ci doar cate un anxiolitic benzodiazepina la nevoie, o data pe saptamana sau o data la doua saptamani, uneori nici atat.
Mai noi am descoperit Gemoderivatul de muguri de tei argintiu dar oricum el singur nu cred ca ar face fata la tratamentul complet al anxietatii pe termen lung. Ma si calmeaza daca ma panichez cu ceva sau ma supar si ma face sa si adorm cu conditia sa nu fie luat aproape de masa.
Cred ca va faceti prea multe probleme. Lasati-o sa ia si in functie de ce se intampla colaborati cu doctorul care trebuie sa o tina sub supraveghere.
0
13-12-2015, ora 15:01
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Multumesc pentru raspuns, dna Clara! Sarut mana!
Sper din tot sufletul ca medicamentul sa fie eficient si sa elimine si anxietatea iubitei mele! Ar fi minunat, mai mult decat perfect!
Ea tine legatura cu medicul psihiatru, merge lunar la reevaluari, plus ca oricand ii apare o reactie secundara, o stare de rau etc, o suna pe dna doctor si isi face programare pentru o noua consultatie in vederea remedierii problemei. De asemenea, ma implic si eu in terapia iubitei, pastrez legatura cu medicul si cu psihoterapeutul.
E adevarat, poate imi fac griji multe si uneori nejustificate, dar cand iubesti cu adevarat, vrei sa stii persoana iubita in siguranta totala, sanatoasa si implinita.
O zi frumoasa va doresc si multa sanatate si dvs!
0
14-12-2015, ora 09:30
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Buna ziua, anul trecut am fost diagnosticata cu tulburare anxios depresiva, am facut tratament cu escitalopram frontin si tritico iar in paralel am mers cu terapie psihologica, am facut tratament vreo 7 luni m-am simtit mai bine
Acum insa am ramas cu anxietatea, am fost la medic si mi-a prescris Eglonly, frontin si tiapridal, va rog sa-mi spuneti daca cineva a mai urmat tratamentul asta ? multumesc, am uitat sa spun ca asta mi se datoreaza unui soc
Lucram in Italia si batrana de care aveam grija a murit in fata mea si de atunci am ramas cu problema asta
0
14-12-2015, ora 13:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eglonylul si tiapridalul ar fi bine sa le testezi pe rand pentru inceput sau pe ambele conform retetei dar in cantitate f mica fiecare, pentru ca sunt medicamente din aceeasi clasa !

Bafta !
0
15-12-2015, ora 08:50
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Multumesc Stevens pentru raspuns, Eglonyl iau o capsula pe zi iar tiapridal o jumatate pe zi, incerc si ceaiul de Roinita sa vedem, oricum mi-a spus medicul tratamentul este de scurta durata
0
16-12-2015, ora 14:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ca ceaiuri alaturi de roinita mai poti adauga tei, lavanda si putina talpa-gastii !
0
16-12-2015, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt mai bune gemoderivatele decat ceaiurile si mai usor de administrat.
0
05-01-2016, ora 13:26
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
La multi ani si sanatate multa tuturor!
0
05-01-2016, ora 13:27
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Mary, ar trebui sa continui psihoterapia. Ia medicamentele asa cum ti-a spus medicul!
0
05-01-2016, ora 13:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La multi ani si dv si tuturor si multe realizari in cariera profesionala !
0
05-01-2016, ora 15:13
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Multumesc, La multi ani tuturor
0
05-01-2016, ora 15:32
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Am fost la medic si mi-a scos eglonylul si triapidalul deoarece am avut reactii adverse mai ales de la egonyl,
Acum mi-a prescris seroxat de 20mg o jumatate de pastila si frontin o pastila de 0, 25 mg
Vedem ce-o fi si cat de bun e seroxatul
0
11-01-2016, ora 23:14
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Dna Mary,
Din experienta iubitei mele, care ia Seroxat de o luna de zile (1cp a 20 mg/zilnic), e un anxiolitic eficient (s-a simtit foarte bine inca de la sfarsitul primei saptamani de tratament), cu efecte adverse minime (putina ameteala si slabiciune in primele zile).
Iubita mea a suferit/sufera de tulburare anxios-depresiva, cu atacuri de panica.
Dvs ce diagnostic aveti? Ati inceput administrarea Seroxat? Sunteti OK?
Seara frumoasa!
0
12-01-2016, ora 09:11
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Un om disperat, si eu am fost diagnosticata cu tulburare anxioasa
Da am inceput administrarea cu Seroxat de 10 zile iau o jumatate de 20 mg si o jumatate de frontin
Mai am stari proaste, mai ales cand se schimba vreamea adica cand e inourat afara
Ma bucur sa aud de prietena ta ca se simte bine
Cu libidoul cum sta ?
0
12-01-2016, ora 16:07
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Mary19,
In ceea ce priveste libidoul iubitei mele, ahh, e greu de spus. Ea s-a simtit mult timp asexuala, a crezut ca nu poate face sex si inca e virgina, la 34 de ani. Deci, nu pot spune daca are sau nu libidou, relatia noastra e casta, momentan, cel putin pana la cununie, chiar si dupa, o perioada scurta/lunga de timp, daca ii va fi ei necesar.
Hmm, stari proaste la schimbari meteorologice nu am observat si nici ea nu s-a plans. Ce pot spune e ca i-a cam scazut apetitul alimentar dupa vreo saptamana de administrare de Seroxat, asta ar fi cam singura reactive adversa in cazul ei. Ea oricum e slabuta, 53-54 kg la 1, 60 m, deci nu e cazul sa mai slabeasca datorita diminuarii apetitului. Cu programul de somn si cu miscarea e OK (locuim impreuna, deci pot observa fff bine tot ce se intampla cu ea, plus ca ea are incredere maxima in mine si imi spune deschis orice neliniste/framantare/ndispozitie/stare de rau a ei). Pot spune deschis ca ea se simte mult mai bine de cand ia tratament, e foarte activa pe zi (are doua joburi-preda la liceu in timpul diminetii si lucreaza la o firma de traduceri in timpul dupa-amiezii), a reinceput si programul de sala, de multe ori, pleaca dimineata la 9-9.30 de acasa si ajunge inapoi la 20-21, si nu se simte exteuata, chiar rezista foarte bine la efort, munca, solicitare etc. Mult mai bine decat inainte de tratament, cand obosea usor, avea somnolenta fara motiv (desi dormise mult in timpul noptii, se simtea obosita pe la 18-19, inclusiv in weekenduri, cand se trezea tarziu si nici nu avea de lucru).
Cred ca poti lua si tu cu incredere medicamentul si vei simti o considerabila reducere sau chiar eliminare a starii de anxietate. Si mie mi-a fost frica la inceput pt iubita mea, cand i-a fost prescris Seroxatul, sa nu-i dea reactii adverse, sa nu aiba ameteli, slabiciune, migrene etc, dar au fost temeri nejustificate, se simte perfect, pot spune, pentru prima data de la debutul bolii (e cam ca in urma cu 2 ani, inainte de a avea primul atac de panica/primul episode anxios).
Iti recomand, insa, ca pe langa tratament, sa lucrezi si cu un psiholog, ajuta foarte mult in cazul tulburarilor anxioase, agorafobiei, fobiilor specific, depresiei etc. Iubita mea urmeaza psihoterapie din vara lui 2014, saptamanl, cate o sedinta (in primele luni mergea la doua sedinte saptamanale) si are rezultate destul de bune (inclusiv in ameliorarea problemei asexualitatii, a acceptat devenim din prieteni foarte buni, un cuplu, sa ne facem planuri de nunta, sa admita ca intr-un viitor (indepartat sau apropiat, in functie de starea ei, fara niciun tip de presiune sau macar sugestie din partes mea) sa faca sex etc.
Sanatate!
Adrian
0
12-01-2016, ora 16:23
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Adrian, am facut si eu sedinte de terapie cu un psiholog in paralel cu tratamentul, m-am simtit bine o perioada insa toamna asta am inceput sa ma simt din nou agitata
Dar de data asta nu asa rau ca anul trecut, deoarece am invatat cum sa le fac fata
Doamne ajuta sa va fie bine si sa intemeiati o familie
Marinela
0
12-01-2016, ora 17:02
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Marinela,
Multumesc!
Sanatate si numai bine si tie!
Cred ca ar trebui sa reincepi sedintele de psihoterapie, in paralel cu tratamentul, pentru o vindecare definitive (sau, in cel mai rau caz posibil, o remisie de durata a bolii). Am inteles ca in cazul acestor boli cea mai potrivita orientare terapeutica (atat din punctual de vedere al eficientei, cat si al duratei relative reduse) ar fi TCC (terapia cognitive-comportamentala). Pshologul cu care ai lucrat in trecut ce formare avea (nu toti psihologii lucreaza pe aceleasi orientari, unii se orienteaza pe psihianaliza, altii, pe terapie cognitive comportamnetala, exista unii care practica si hipnoza etc).
De cat timp suferi de anxietate (am inteles ca in urma decesului batranei pe care o ingrijeai, deci, in urma unui soc emotional, dar intrebarea mea e in urma cu cat timp a avut loc acest deces)? Cum se manifesta anxietatea ta, starile de rau etc? Ai si depresie asociata, faci si atacuri de panica? Inainte de decesul respectivei doamne, ai avut vreodata un episod depresiv/anxios? In ce masura boala iti afecteaza viata (sa nu poti lucra, sa iti diminueze relatiile sociale, sa nu mai poti sofa, sa renunti, strict din cauza bolii, la o activitatea care inainte iti placea si/sau iti era utila)? Si, scuza-mi indiscretia, e o intrebare neeleganta de adresat unei doamne/domnisoare, dar in acest context, de forum medical, mi-o permit, ce varsta ai?
Te intreeb toate acestea pentru ca, din pacate, in urma suferintei lui Camy (iubita mea), am ajuns sa stiu destul de multe aspect in ceea ce priveste simptomatologia, preventia, tratarea, medicatia si terpaia in anxietate si depresie. De aceea, daca am ajuns la aceste cunostine, imi doresc sa ajut si alti oameni in suferinta, pe cat posibil, indrumandu-i spre a-si trata in mod profesionist problema si spunandu-le ca da, anxcietatea si depresia se vindeca si viata fostului bolnav poate reveni la normalitate, daca se intervine la timp si cu maxima eficienta.
0
12-01-2016, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Un om disperat

Daca vreti sa studiati cele mai multe istorii pe scurt despre anxietate, scrise de pacientii insisi, intrati pe Topicul Anxietate incurabila.

Caseta verde sus, buton portocaliu Cauta. E un topic celelebru al forumului care e plin de povestile unor oameni trecuti prin experienta anxietatii.

Raspunsul la intrebarea care va framanta e ca anxietatea la unii se vindeca definitiv dupa primul episod (sub 10 %), la altii dureaza toata viata dar mai are si remisii.

Vecina mea are anxietate si depresie de pe la 20 de ani. 30 de ani nu s-a tratat deloc pentru ca nu stia ca exista medicamente pentru asa ceva. A avut 4 tentative de sinucidere. Statea mai mult inchisa in casa fara tratament. A suferit enorm. Acum are peste 60 de ani. Intre 50 si 60 de ani a facut tratament cu antidepresive. A avut vreo 2 remisii care au durat de la cateva luni la cativa ani. Acum e tot intr-o remisie de vreo 2 ani dar trebuie sa ia seara benzodiazepine caci fara ele nu poate dormi.

In remisie nu te simti ca un om normal, ramai cu oarecare sechele, mai ales cu lipsa de energie. Nu te descurci in viata ca un om care nu are absolut nici o boala. Dar macar nu ai anxietate si tristete si reusesti sa treci peste toate fara medicamente.
0
13-01-2016, ora 10:43
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Eu pana anul trecut, nu am avut nici un fel de problema legat de anxietate si depresie
Dupa socul suferit am avut probleme, sa spun asa cam la vreo 3 luni de la moartea batranei am facut primul atac de panica asta se intampla in 2014 in luna mai
Dupa moartea batranei am venit acasa, am stat acasa 3 luni dupa care m-am intors in italia si dupa aia imediat am facut atacul de panica, am stat 3 luni in italia in astea trei luni nu prea m-am simtit bine eram agitata aveam insomnie
Am venit acasa am mers la psiholog am povestit ce am patit el ma trimis la psihiatru, am fost diagnosticata cu tulburare anxioas depresiva in noembrie 2014, Insa adevaratele probleme le-am avut in ianuarie 2015, cu tremuraturi confuzie panica stare proasta si eram sub tratament
Am facut tratament din, noembrie 2014 pana in mai 2014, timp de 6 luni nu am mai luat pastile, insa mai aveam stari de rau la emotii puternice ori vesti mai putin placute
In Decembrie anul asta iar am inceput sa ma simt rau si am mers iar la medic, si mi-a spus ca sunt anxioasa
Mi-a dat seroxat si frontin
0
13-01-2016, ora 15:56
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Dna Clara,
Multumesc din suflet pentru raspuns si explicatii! Sunteti o altruista, ca de obicei! Sper din tot sufletul ca iubita mea se va insanatosi, presimt asta, ea e o luptatoare, o fata cu foarte multa vointa, care lucreaza frumos cu psihoterapeutul si e extrem de responsabila fata de starea ei de sanatate (mananaca sanatos, face miscare, doarme suficient, isi ia medicamentele, nu lipseste niciodata, sub niciun motiv de la sedinte, e constiincioasa mai ceva ca la serviciu).
Sanatate si numai bine si dvs si sotului dvs!
0
13-01-2016, ora 16:11
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Marinela,
Parerea mea e ca ar trebui sa iei din nou legatura cu psihoterapeutul tau si sa incepi o sesiune noua de terapie, pentru minimum 6 luni. Medicatie corepsunzatoare, de elective+psihoterapie=vindecare. Personal, raportandu-ma la experienta medicala a iubitei mele si la tot ce am citit despre aceste boli, nu cred ca te poti vindeca doar cu psihoterapie (decat in cazurile foarte usoare si foarte la inceput, dar nicidecum daca boala e avansata sau dureaza de ceva timp), nici doar cu medicatie. Solutia 'magica' e combinatia celor doua si, cred eu, e important ca terapeutul si psihiatrul sa lucreze impreuna, colaborarea dintre ei fiind esentiala pentru recuperarea pacientului.
De asmenea, incearca sa adopti un stil de viata sanatos, fa miscare, inscrie-te la o sala de gimnastica sau practica un anumit sport, mananca sanatos, echilibrat, pe cat posibil, din toate grupele alimentare (daca nu ai si alte probleme de sanatate care sa-ti interzica consumul unui aliment/clase de elemente), renunta complet sau macar redu considerabil mancarea de fast-food, dormi suficient (7-8 ore pe noapte; daca ai insomnie, trebuie ca psihiatrul sa-ti prescrie un medicament care sa-ti regleze somnul, pentru ca odihna e strict necesara in procesul de recuperare), socializeaza, nu te izola, nu sta in casa, intalneste-te cat mai des cu prietenii si fa activitati placute, iesi la plimbare, inscribe-te la niste cursuri care te pasioneaza, fa voluntariat, viziteaza-ti, prin rotatie, prietenii, iesiti impreuna in cafenele, baruri, restaurante, mall-uri etc, mergeti la spectacole/concerte/cinema, fa lucrurile care iti plac, activitatile care te multumesc si te relaxeaza, in locurile si alaturi de persoanele care iti dau o stare de bine si de siguranta. De asemenea, poti practica meloterapia sau biblioterapia, poti invata cateva tehnici de respiratie in vederea reducerii anxietatii (iubita mea a invatat respiratia in punga si resiratia abdominala-ti le va explica psihiatrul si/sau psihoterapeutul, orice persoana de specialitate stie despre ce e vorba si, in cabinet, impreuna, veti exersa pana reusesti) si practica-le cu regularitate (de 3 ori pe zi ar fi ideal), dar apeleaza la ele si in momentele in care te simti rau, in care echilibrul tau emotional este perturbat, in momentele camd primesti o veste care te intristeaza sau te ingrijoreaza, in timpul atacurilor de panica etc. De asemenea, poti discuta cu psihiatrul tau despre tehnica programarii gandirii, a inlocuirii treptate a gandurilor negative si a panicii cu ganduri pozitive, constructive, e o tehnica utila, durabila si foarte interesanta, Camy o practica si asta a ajutat-o enorm. Foarte bune pot fi si unele suplimente naturiste (Omega 3 si Omega 6 de la Hoffigal e exceptional pentru creier, ceaiul de tei, imbunatatit cu cateva picauturi de valeriana e util in tratarea insomniilor de intensitate redusa sau medie, dar, fff important, inainte de a lua orice ceai/gemoderivat/caseta naturista, intreaba-ti medicul daca se permite administrarea acestuia in paralel cu tratamentul medicamentos pe care il urmezi-Seroxat si Frontin in cazul tau).
Sanatate si o zi frumoasa iti doresc!
0
13-01-2016, ora 16:20
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Adrian multumesc din suflet pentru sfaturi
E norocoasa prietena ta ca are o asemenea persoana alaturi de ea
Sanatate prietenei tale si tie rabdare si intelepciune
0
13-01-2016, ora 17:49
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Multumesc, Marinela, dar sa stii ca eu sunt norocos sa am o iubita (viitoare sotie) tanara, inteligenta, cultaq, realizata din punct de vedere professional si financiar, tandra, draguta, loiala, superba, frumoasa ca o zeita si care ma adora!
O iubesc mai presus de orice, doar pe ea o am pe lume si ii voi dedica ei tot restul vietii mele, ingrijindu-o, rasfatandu-o si oferindu-i familia pe care o merita Camy a mea.
Sanatate si tie, Marinela, si mult succes in tot ceea ce faci! Seara faina!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul