Seroxat si frontin dar nu prea da rezultate

13-08-2020
Flo32
Nu este medic/terapeut
Flo32
Buna ziua.de 18 zile iau la indicatiile medicului psihiatru 20 mg de seroxat si 0.25 mg de frontin zilnic pentru problema mea cu atacuri de panica si depresie.dupa vreo 10 zile de tratament incepusem sa ma simt mai bine sau cel putin credeam, insa de vreo 3 zile au aparut niste palpitatii foarte dese care ma trezesc si din somn.am discutat si cu medicul meu(care acum e in concediu)si mi-a zis sa continui cu tratamentul asa cum a hotarat pana vine din concediu si ne vedem si sa mai iau frontin la nevoie, cand apar palpitatiile.nu mai inteleg nimic, inca persista si frica pe care o aveam inainte ca mi se face rau.oare dupa aproape 3 săptămâni nu ar trebui sa vad si rezultate pozitive???sau poate nu e tocmai medicatia potrivita?sa consult un alt psihiatru?va multumesc
5 comentarii
0
14-08-2020, ora 07:20
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Rezultatele încep să se vadă cam după 2-3 săptămâni, în funcție de caracteristicile individuale. Încercați odată cu medicația și ședințe de psihoterapie pentru obținerea unor rezultate mai rapide.
0
14-08-2020, ora 13:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroxatul isi face efectul in 2-4 saptamani dar cunosc cazuri in care si-a facut efectul si dupa 5 saptamani si au mers bine cu el dupa. Mai aveti putina rabdare si folositi Frontinul la nevoie.
0
14-08-2020, ora 14:30
Flo32
Nu este medic/terapeut
Flo32
Clara_p ideea e ca inainte sa incep acest tratament aveam ceva palpitatii, dar nu atat de dese si asa mari.acum nu e zi in care sa nu simt ca o ia razna pulsul, mie imi e teama ca acest tratament sa nu atace inima.sau poate trebuie crescuta sau micsorata doza.o sa ma vad cu medicul meu in 2 saptamani.pana atunci o sa incerc sa trec peste cu ajutorul frontinului.multumesc
0
14-08-2020, ora 16:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asa se comporta Seroxatul in primele saptamani, apoi va linistiti, raman efectele benefice. Mai rezistati un pic.
0
14-08-2020, ora 17:31
Flo32
Nu este medic/terapeut
Flo32
Clara_p sper din tot sufletul sa fie asa...mi-am pus toate sperantele in acest tratament, am incercat terapie si multe altele pana sa ajung la psihiatru si sa apelez la antidepresive.deci, daca nici astea nu functioneaza, asta ar insemna sa ma resemnez ca voi trai o viata cu acesteatacuri de panica, cu aceasta frica continua si cu starea asta urata rau pe care o traiesc de mult timp.multumesc pt incurajari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: