Sex cu prezervativ si fara | Forumul Medical ROmedic

Sex cu prezervativ si fara

28-12-2016
RoSilviuN
Nu este medic/terapeut
RoSilviuN
Buna ziua. Am mai postat un topic. Si mai revin cu unul. Astazi am facut din nou sex cu prietenea mea dar am incercat prima data cu si acum spre seara fara. Vreau sa va spun ca atunci cand am facut cu prezervativ actul sexual a durat mult...adica nici nu am ejacolat deloc. Cand am facut fara mi-am dat drumul destul de repede. Tin sa precizez cand am facut cu prezervativ...eram foarte relaxat pentru ca stiam ca suntem singuri in casa. Acum cand am incercat fara erau partintii pe acasa.

1) Sexul cu prezervativ dureaza mai mult?
2) Sau ma acum ma gandeam sa imi dau drumul cat mai rpd ca sa nu se intample ceva/
9 comentarii
0
28-12-2016, ora 10:38
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, va raspund aici si pentru celelalte intrebari:
- ceea ce ati gsit in prezervativ este un lichid care iese din penis in timpul excitarii, inaintea ejacularii. El CONTINE spermatozoizi, de aceea este recomandat sa nu se introduca penisul in vagin fara prezervativ, caci poate duce la o sarcina nedorita.
- starea generala a barbatului, fizica, psihica, emotionala (oboseala, varsta, boli, substante/medicamente, ganduri, griji, alte emotii etc.) influenteaza atat excitatia cat si erectia putand duce la ceea ce ati experimentat deja: pierderea sau insuficienta erectiei, dificultatea de a avea orgasm.
Atentie: aceleasi lucruri sunt valabile si in cazul femeilor, putand duce la insuficienta excitare (lubrifiere), la dificultati in timpul actului sexual sau lipsa orgasmului.
- folosirea prezervativului duce la o scadere a sensibilitatii locale, de aceea se recomanda in unele situatii pentru prelungirea actului sexual. Scaderea este insa mai mica decat considera barbatii si obisnuirea cu prezervativul de la inceputul vietii sexuale va proteja barbatul de multe probleme.
0
28-12-2016, ora 13:18
RoSilviuN
Nu este medic/terapeut
RoSilviuN
Buna ziua! Inteleg ce spuneti d-voastra. Un contact sexual cu un prezervativ dureaza mai mult. Un contact sexual fara prezervativ poate dura foarte putin.

1) Cand am avut contact sexual cu prezervativ cum am spus si mai sus eram singuri acasa. Nu aveam nici o grija ca poate sa se intample ceva. In timpul actului sexual cu prezervativ as fi putut sa ajung la ejacolare de vre-o 2 ori. Dar m-am controlat si nu mi-am dat drumul. Si dupa am continuat. Si pana la sfarsit nu mai putea ea si nu am ajuns la ejacolare eu. Asta nu-i o problema pentru ca nu vreau doar eu sa fiu satisfacut vreau ca si partenera mea sa fie satisfacuta.

2) Cand am avut contact sexual fara prezervativ (In aceiasi zi) doar ca spre seara. Ai mei si inclusiv sora mea mai mica erau acasa...(cred ca intelegeti ce spun). Si cand am incercat fara mi-am dat drumul destul de repede.

Intrebari:

1) E posibil ca atunci cand am facut fara prezervativ sa fi fost prea "incordat" gen sa ma fi gandit prea mult la ai mei? Si sa imi doresc momentul acela cat mai repede?

2) Daca nu e de la chestia de la intrebarea de sus. E posibil sa am ejacolare precoce? Daca e chestia asta ce imi recomandati sa fac? (partenerei mele ii place mult mai mult fara si o inteleg si as vrea ca macar la un interval de timp sa ii satisfac si ei chestia asta)

3) Am auzit ca sunt niste Spay-uri care se dau pe penis? Sunt bune? Afecteaza cu ceva?

4) Ce prezervative imi "recomandati" ca sa zic asa pentru un contact sexual cat mai sigur si mai de durata si sa se simta macar aproape ca ai face fara prezervativ...?

Multumesc mult! O zi frumoasa va doresc.
0
29-12-2016, ora 11:22
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Dupa cum spuneam anterior, starea psihica joaca un rol foarte important in obtinerea si pastrarea erectiei si in atingerea orgasmului (ejacularii). Emotia, tensiunea, grija etc. sunt in general incompatibile cu o functionare corecta normala.
De aceea ar fi de preferat sa aveti grija de conditiile in care se desfasoasa actul sexual si de starea pe care o aveti. Prezenta altor persoane in casa influenteaza major starea si duce la diverse situatii. Pe de alta parte apare o tensiune, o grija care poate duce la accidente nedorite, inclusiv aparitia unei sarcini (din cauza grabei nu mai sunteti atenti la masurile contraceptive).
Nu este cazul ca la aceasta varsta sa incepeti sa folositi substante (indiferent sub ce forma) ci sa aveti grija la ce spuneam mai sus. Atunci cand veti fi linistit, relaxat, cu preludiu suficient si partenera va fi satisfacuta. Pe de alta parte, aveti grija ca actul sexual este ca si relatia in sine: o combinatie intre doua persoane/individualitati luate separat dar si luate impreuna; cu alte cuvinte actul sexual este intr-o masura facut impreuna cu cineva dar din alta perspectiva fiecare trebuie sa aiba grija de placerea lui. Grija de a satisface partenera poate aduce o tulburare a functionarii tale in timpul actului sexual.
Daca exista conditiile necesare, folosirea sau nu a prezervativului nu prezinta mari diferente din punct de vedere al senzatiilor si "confortului" pentru niciunul dintre parteneri.
Indiferent ce doreste partenera, este responsabilitatea ta ca barbat in a te proteja si a o proteja de o sarcina.
Exista prezervative foarte subtiri intre cele produse de Durex. Foloseste-le si vezi care sunt diferentele.
Nu uita: sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate!
0
30-12-2016, ora 00:40
RoSilviuN
Nu este medic/terapeut
RoSilviuN
Buna seara! Va las un reply din nou aici. Aveti mare dreptate cu ceea ce spuneti. Si va respect! Si o sa urmez "sfaturile" d-voastra. Vreau sa va spun ca astazi iar am intretinut relatii sexuale cu ea si am ajuns si eu cu succes la ejacolare. Sa inteleg ca spray-urile nu mi le recomandati. Atunci nu o sa le folosesc. Va multumesc inca odata! Va doresc si un an nou cat mai frumos!
0
24-01-2017, ora 13:10
Maria201
Nu este medic/terapeut
Maria201
Buna :) Mi-am inceput viata sexuala de cateva luni. Nu folosesc prezervativ, nici pastile. Doar dupa calendar si de fiecare data prietenul meu ejaculeaza afara din vagin. Pana in prezent e bine. Ultima data am avut menstruatie la data de 26.12.2016 si ciclul meu menstrual e in medie de 30 de zile si menstruatia dureaza in medie 5 zile. Ultimule contectate sexuale de dupa ultima menstriuatie au fost pe 04.12.2016, 06.12.2016, 01.01.2017 si 03.01.2017. Dupa calculele mele sensele de sarcina erau reduse, chiar daca ejacula in vagin, lucru ce nu s-a intamplat, el a ejaculat in exteriorul vaginului. Dupa act, am fost la baie si am urinat, pentru un plus de siguranta si pentru a evita infectiile mai minore. Stiu ca menstruatia ar trebui sa-mi vina in aceste zile, azi, maine. In acest weekend am avut dureri de bruta, mai puternice dupa mase si azi simt nevoia de a urina mai des. Am avut secretii in aceasta perioada, sunt normale pentru mine in ciclul menstrual, la fel si cosurile, care au aparut in aceasta saptamana pe fata. Dar ar fi sanse sa raman in sarcinata? Sunt destul de stresata si speriata.
0
24-01-2017, ora 13:25
Maria201
Nu este medic/terapeut
Maria201
Ma corectez 29.12.2016, 31.12.2016
0
24-01-2017, ora 14:36
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu stiu ce calcule va faceti dar riscul de a ramane insarcinata este din ce in ce mai mare (direct proportional cu frecventa cu care faceti sex). Va recomand sa alegeti numele pentru copii.
0
27-01-2017, ora 09:18
Maria201
Nu este medic/terapeut
Maria201
Am avut doar o infectie, am tratat-o si astazi a aparut menstruatia :)
0
17-02-2017, ora 15:33
oneask
Nu este medic/terapeut
oneask
E simplu:
1. Da!
2. Da!
A fost un cumul de factori...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: