SIFILIS!?...nu am avut contact sexual

06-11-2009
ADAME
Nu este medic/terapeut
ADAME
Mi-a aparut pe gland o pata mica rosie urmand ca apoi sa merg la dermatolog si sa-mi dea triderm. Dupa aplicarea tridermului unguent timp de 3 saptamani pata de pe gland aproape ca a disparut...am abandonat tratamentul cu triderm pentru ca a inceput sa apara o pata rosie si pe preput. Aceasta pata devenind in cele din urma o iritatie dureroasa cu secretii purulente. M-am dus la un alt dermatolog care m-a trimis la analize de sifilis, gonoree si mi s-a recoltat din secretiile de pe preput. VDRL-ul mi-a iesit slab pozitiv iar TPHA-ul negativ. Din recoltarea de pe preput mi-a iesit streptococ. Ce m-a nelinistit a fost VDRL-ul...nu am avut contact sexual si totusi dermatologul imi zicea convins ca am sifilis. Am fost pe urma la un alt dermatolog. Acesta mi-a spus ca nu e posibil sa am sifilis dar totusi sa repet VDRL-ul si TPHA-ul peste 5 saptamani.


Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
06-11-2009, ora 11:24
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Sint multe analize de sifilis cu rezultat fals pozitiv.Adică iese că ai dar de fapt NU ai. -
Cit despre contact. nu ai avut nciodata sau nu ai avut recent.Nu uita ca se poate lua si prin sarut sau contact oral
0
06-11-2009, ora 18:11
ADAME
Nu este medic/terapeut
ADAME
Nu am avut niciodata.
0
06-11-2009, ora 18:56
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Atunci ramine varianta cu testul fals pozitiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: