simptome si tratament copil de 1 an si 8 luni

06-01-2014
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Buna,

fetita mea este infundata de vreo 2 saptamani, si uneori- mai ales cand e obosita- gafaie (respira mai greu). Am fost la orl cu ea si doctorul ne-a spus ca nu are nimic, ca s-ar putea sa fie ceva pe fond alergic.
ne-a dat Ketof, Aerius si DNF.
Nu sunt cam multe? despre dnf nu gasesc nimic, ketof am citit ca actioneaza la nivelul sistemului nervos central... ce parere aveti despre tratamentul dat?

Multumesc.
15 comentarii
0
07-01-2014, ora 08:30
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Dnf inseamna dezobstructie nazo faringiana adica sa puneti eventual ser sau ceva in nasul copilului si sa curatati bine narile. Sau pur si simplu sa curatati. Aerius si ketof au acelasi rol din cate stiu eu, sunt amandoua antihistaminice, dar ketof se da pe termen mai lung de obicei ca sa aiba efect mai indelungat. Nu stiu de ce vi le a dat pe amandoua, poate a vazut ceva acolo, poate ar fi tre uit sa cereti medicului explicatie, poate considera ca e alergie mai severa. In general este util sa cereti medicilor explicatii pentru ca pe internet gasiti si prostii si de aceea consultam medicii nu? Adica macar cat sa nu fi ajuns sa cautati DNF pe internet...
0
07-01-2014, ora 11:29
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Multumesc pentru raspuns.

pt DNF asta ne-a trimis la o farmacie unde ne-a fost preparata o solutie.
si ketof si aerius trebuie administrat 14 zile. mi se pare cam mult timp, mai ales dc spui ca are aceeasi actiune (totusi am vazut pe internet ca se administreaza impreuna.

(OFF TOPIC...De fapt, mama a fost cu fetita la doctor pentru ca eu nu am reusit sa plec de la serviciu.
dar chiar si cand merg eu recunosc ca plec nelamurita, chiar dc cer detalii. Parca sunt invaluita cu informatii si chiar daca mi le notez nu reusesc sa le inteleg pe loc si de-abia acasa imi dau seama de ce nu inteleg si ce alte nelamuriri am.
iar cand ti se recomanda o lista intreaga de medicamente, de-abia dupa ce le cumperi si te uiti pe prospect intelegi ce actiune are fiecare (sau.. NU intelegi)

internetul e plin de intrebari pt ca e o prapastie imensa intre doctori si pacienti, si doctorii explica pe limba lor, unii sunt si repeziti, timpul consultatiei este scurt..
eu am plecat de multe ori de la doctor cu notite legate de fiecare medicament/ vitamina, cand se ia, cum, cu ce, de ce, pana cand, doar ca sa ajung sa citesc prospectul si sa ma trezesc cu alte intrebari..)
0
07-01-2014, ora 15:07
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
O fi DNF cu ceva anume? Ptr ca asta sincer inseamna doar desfundare nas. Ketof am dat si 2 luni primavara ptr alergie si da in faze acute se asociaza si cu altele. Dar o sa fie adormita. Ca dau somnolenta ambele...
0
07-01-2014, ora 15:16
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Pe prospectul Aerius scrie ca NU produce somnolenta, la Ketof nu am remarcat sa scrie ceva pe tema asta (cred ca as fi remarcat si daca scria ca produce si daca scria ca nu...)- acum nu le am la mine, le-am citit ieri.

Sunt putin preocupata si de durata (14 zile), mai ales ca am citit ca actioneaza la nivelul sistemului nervos central.
As cere parerea altui doctor, dar sunt convinsa ca imi va spune cu totul ALTCEVA si am ajuns de unde am plecat.

Nici nu stiu ce sa mai fac. Medicul de familie mi-a recomandat acum mai multe luni, cand avea nasul infundat, Vibrocil, si doctorul de ieri a zis sa nu-i mai dam Vibrocil ca nu e pentru varsta ei. Atatea pareri contradictorii ca imi vine sa-mi iau campii.
0
07-01-2014, ora 16:12
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Ce varsta are fetita si ce simptome mai are?

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-01-2014, ora 18:01
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
are un an si aproape 9 luni, si are nasul infundat si cateodata pare sa respire mai greu (mai ales inainte de culcare, cand e mai obosita). Asta e motivul pentru care ne-am dus la ORL.
ni s-a spus ca are probabil o alergie pentru ca destul de des se scarpina la nas si la ochi (foarte cu patos :) uneori)
Multumesc!
0
07-01-2014, ora 20:51
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara!

Puteti sa incercati sa-i dati produsul natural gemoterapic Polygemma 4- sinusuri (sa nu va
deruteze denumirea, nu e doar pentru sinusuri). Daca acum e o faza mai acuta, puteti sa-i dati cate 1/4 ml
(5-6 picaturi), dizolvate in foarte putina apa plata, repetat la 2 ore (de 4-5 ori / zi), timp de 2-3 zile, dupa care
e bine de continuat cu un tratament de intretinere, aceeasi doza de 1/4 ml administrata mai rar (de 2 ori,
eventual de 3 ori / zi ). Va recomand, deasemenea, sa va adresati si unui medic homeopat sau cu compe-
tenta in homeopatie in vederea prescrierii unui tratament homeopat natural, pentru o rezolvare mai de
profunzime a problemelor fetitei (pentru aceasta este nevoie de o consultatie speciala).
Va stau la dispozitie in continuare pe site si in zilele urmatoare pentru urmarirea evolutiei.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-01-2014, ora 21:02
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Va multumesc pentru raspuns/ alternativa.

Mi-e greu sa ii schimb tratamentul fetitei in urma unei consultatii online :)
Raspunsurile pe care le astept(am) erau mai in sensul: e un tratament clasic/ am mai auzit de asa ceva / eu as consulta alt doctor/ as cere si alta parere/pericolul consta in../riscurile sunt etc. etc.

Daca imi puteti recomanda un doctor homeopat ORL (in Bucuresti) as merge la o consultatie... :)

Multumesc!
0
07-01-2014, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai bun rezultat o sa obtineti NU de la medicamnete...
ci de la UN regim corect alimentar care sa excluda Toate produsele alimentare cu potential alergen.
gasiti infomatii pe forum sau internet
0
07-01-2014, ora 22:26
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
V am zis ca asta este problema cu internetul. Daca gasiti raspunsuri date chiar de oameni competenti nu sunt de ajuns, daca nu gasiti iar nu e bine. Trebuie sa stiti totusi ca medicina nu e matematica, daca consultati 10 medici, un homeopat, un pediatru, un medic de familie, un orl ist fiecare va avea pareri diferite in functie de experienta profesionala, de protocoalele care se aplica in meseria fiecaruia etc etc. Nu inseamna ca un tratament e mai bun sau mai rau. Evidnet orice om e liber sa consulte toti doctorii din lume pana gaseste un tratament care sa il multumeasca si sa nu i se para prea mult, prea putin, prea ciudat ca durata sau nume etc. Ce naiba doar si atunci cand mergem cu masina la mecanic mergem la 10 mecanici, cautam si intrebam pe forumuri si vedem ce teava e defecta si de ce primul mecanic nu stiu ce a zis... Nu i asa? De ce nu am contesta si medicii de vreme ce incredem asa orbeste in mecanici, inginerii de la informatica sau mai stiu eu cine? Sincer cand v-a explicat vreodata instalatorul de ce foloseste un anume surub pentru chiuvet de la baie? I ati pus la indoiala socoteala? Eu zic ca fiecare isi stie meseria cel mai bine si ca medicii ar putea sa isi faca fiecare mai bine treaba daca nu am contesta non stop.

Din curiozitate daca domnii doctori de mai sus va ziceau da e bine tratamentul si intrau 5 oameni oarecare si ziceau nu e bine e prost, credeati oamenii, nu? Ca asa se intampla. Pe internet oamenii cauta si cauta pana gasesc exact ce voiau sa creada. In cazul de mai sus ca tratamentul e prea mult ptr ca asta pare sa cautati.
Dar e libera societatea, puteti sa cautati doctori la nesfarsit pana va convine ce zice vreunul.

Si ca paranteza in continuarea a ceea ce ziceam mai sus:
Ca idee eu am luat ketof si ketotifen de cand eram mica. L-am dat si copiilor. Si stiu ca creeaza somnolenta foarte tare. Si aerius la fel la unele persoane.. Ca idee. Nu ma intereseaza ce scrie prospectul, si daca intrebati doctorii sigur v au zis de dat seara ca e posibil acest efect..
0
07-01-2014, ora 23:02
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Doamna Geaninaleabu, dar de ce v-ati aprins asa?
Nu caut ceva anume, sunt pur si simplu o mama confuza, dar cum doamne iarta-ma sa ma apuc sa dau copilului un tratament ca asa m-a sfatuit cineva pe net? De-aia v-ati suparat, ca nu vreau sa urmez tratamentul homeopat dat dupa ureche DESI SUNT CONVINSA cu cele mai bune intentii de dl doctor de mai sus?

Dl. Flueraru Valeriu, multumesc pentru sfat. la asta nu ma gandisem.
o sa fiu mai atenta la alimentatia ei si la mediul din casa,

Seara buna tuturor.
0
08-01-2014, ora 00:06
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ati inteles gresit eu doar condamn cautatul de informatii pe internet in detrimentul doctorilor, uneori in loc de doctor alteori in combatere a doctorului... Credeti ma am pe cineva apropiat pediatru si de n ori vin sii ii zic, nu vreau asta ca pe forum scrie nu stiu ce, vreau asta ca am citit eu despre etc... Lucru care nu se. Mai intampla in niciun alt domeniu. Ca la piata...
0
08-01-2014, ora 00:20
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Mie una mi se pare normal sa caut informatii pe internet, sau oriunde, atata vreme cat intentionez sa le filtrez cumva.
Cum ar fi sa existe atata informatie disponibila si eu sa iau pastile sau mai grav sa ii dau pastile copilului meu cu ochii inchisi ca asa mi-a zis un doctor despre care nu stiu nimic?
Ah, si cati doctori n-am intalnit care imi varau pe gat nu stiu ce vitaminute sau produse banale anume (copilul trebuie neaparat sa foloseasca samponelul X care e cel mai bun).

Fireste ca pun mai mult pret pe ce spune un doctor (mai ales unul cu care am avut de-a face in carne si oase) decat pe ce spune un oarecare de pe internet.
Dar sa intreb nu vad cum ar dauna.

Din pacate nu am gasit inca un doctor pediatru pe care sa simt ca ma pot baza. In sarcina am mers pe mana ginecologului ca aveam incredere in el.
Pediatri am intalnit numai abramburiti, grabiti, doctori care imi varau pe gat antibiotice de la prima tentativa de tuse sau ma sfatuiau sa dau copilului zahar ca sa ia in greutate. Lol

a, si poate oamenii care vin la cunostinta d-voastra pun gresit problema sau doctorul respectiv o ia prea personal. Nu vad ce e rau in a spune: am gasit pe internet informatia asta, dumnevoastra ce parere aveti etc
Eu m-am dus la medicul meu de familie cu lista de contra argumente gasite pe net impotriva vaccinului ROR si a stat femeia si mi le-a luat pe rand si mi le-a explicat pana m-am linistit.
Nu asta e rostul medicilor? sa ajute oamenii si sa-i lamureasca?
ca sunt doctori care dc ai vreo nelamurire sau vreun dubiu se uita la tine de parca pretinzi ca esti mai invatat decat ei... asta e altceva
0
08-01-2014, ora 16:44
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
De curiozitate, cum se presupune ca o persoana are capacitatea de a filtra informatie medicala? Cand una sunt articolele din reviste, forumuri sau site-uri diverse si alta sunt articolele de cercetare, de specialitate, medicina bazata pe dovezi etc? Pe care sunt absolut convinsa ca niciunul dintre noi, cei fara pregatire 100% medicala nu le cautam si daca le gasim nu le citim pentru ca sunt total neclare si cu termeni care ne depasesc. Una e literatura de blog chiar cu pretentia de a fi medicala si una este cea de specialitate, care nu are nicio legatura...

Da, poate persoana ia prea personal sau se pune gresit problema, dar cand ai 6 ani de facultate munciti nu cu spaga, 5 ani de rezidentiat, nenumarat cursuri in tara, afara sau in alte parti, muncite, repet, si vine la consult o persoana care a citit pe internet sa ii dai klacid ca asa scrie pe forum, in loc de augmentinul pe care il considerai necesar, eu una cred ca ai dreptul sa te superi macar la un nivel cat de cat. Si este o persoana care chiar sta de vorba cu pacientii, le explica, ii invata cu argumente si tot primeste contradictii bazate pe ciudatenii...

Da sunt si pediatri sau medici mai putin pregatiti, asta nu contest si am vazut si eu destui.
0
08-01-2014, ora 20:30
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
CAMBRA..sper ca sfatul dat de domnul doctor FVALERIU sa-ti fie de folos in rezolvarea problemei celei mici si sa nu fii nevoita sa citesti tratate si cursuri medicale [asa cum am fost nevoita sa o fac eu ca sa-mi pot intelege boala fara sa fiu cadru medical ]desi am fost la multi doctori de cand am probleme din sfera orl, ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •