Sinuzita! Ajutor! Probleme si cu maseaua

09-03-2012
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Buna ziua, ma numesc Monica si sunt din Buc, am 24 de ani. Am avut probl cu dintii din totdeauna, de mica :carii, infectii, insa frica sa le rezolv. Dupa nastere(2008) au inceput sa se erodeze in timp, ajungand ca partea de sus sa cada unu cate unu, ramanand numai cateva radacini si restu extractii. Am inceput lucrarea dentara, sa mi pun 13 dinti metalo-ceramici, pe pivoti. In stanga sus, ultima masea a inceput sa ma doara in luna oct-noi 2011, la alergat, la mers mai alert si la apasat. Dupa tratamentul pe canal si scoaterea nervilor. I-am comunicat stomatologului meu, mi-a recomandat radiografie la ea si nu a vazut nimic suspect ( gen puroi sau infectie ). A obturat iar si a curatat si a pus pasta de canal. Apoi pivot, la cateva zile sau saptamani. N-a mai durut, decat poate f putin uneori. Tin sa precizez ca in decembrie am inceput si o infectie urata pe sinusuri si am depistat abia in februarie, dupa radiografie la sinusuri, puroi in obrazul stang, partea cu maseaua si am luat augmentin, caci la CIPROFLOXACINA sunt alergica. Ce e de facut ca sunt disperata, mi-am pus si dintii de doua zile si dupa ce mi-au pus lucrarea, cimentata provizoriu, a inceput durerea la maseaua asta, cand mananc, cand apas pe ea sau cand strang dintii. Ce poate fi ? Poate disparea durerea? E doar o reactie ca apasa lucrarea pe ea, ea fiind in legatura cu sinusul infectat? Mi- e teama, nu vreau sa stric lucrarea, am dat 60 mil pe ea, sunt terminata. Astept raspuns, domnul Doctor Flueraru. Sa mai astept sa fie doar de moment durerile sau ce pot face? Multumesc.
17 comentarii
0
09-03-2012, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. gresala mare a acestui stomatolog..
NU se pun pivoti.. pe un os afectat de sinuzita si nu se pune lucrare pe partea unde este confirmata o sinuzita.. pana la rezolvarea completa a ei.
2 partea proasta a problemei este ca acea Sinuzita. poate fi de origine Odontogena ( osteita de la radacina unui dinte)sau infectei de la pivot )
si in acest caz NU se vindeca sinuzita.. niciodata cu tratament medicamentos
3 ESte nevoi e de un consult la Maxilo-facial.. NUmia acolo o sa poata trata in acelas timp si sinusul si osul maxilar si resturile dentare
0
09-03-2012, ora 19:34
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Vai de mine..ce frica imi este. Va multumesc din suflet domnule doctor pentru raspuns, imi sunteti de mare ajutor, insa ma ingrozeste gandul ca nu o pot scoate la capat si ca se agraveaza totul, cum imi sscot pivotul?sau pierd lucrarea??? pierd 60 milioane? unde trebuie sa merg? La maxilo facial, ce specialitate este, tot de ORL tine? Daca imi fac o radiografie dentara panoramica acum, in situatia asta, s-ar vedea ceva concludent la ea?
0
10-03-2012, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faci o asemene radiografie.si cu ea.. mergi la Maxilo_facial.. tinde de stomatologie mai mult
0
10-03-2012, ora 20:44
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Va multumesc mult domnul doctor pentru raspunsul si atentia acordata. Assa am sa fac, am sa fac o radiografie panoramica si am sa merg cu ea la un maxilo-facial, insa sper sa nu ajung sa interventie chirurgicala. Este a 3-a zi cu lucrarea in gura si pot spune ca s-a mai diminuat durerea, insa mai este... Poate totusi pana la urma nu e nimic si va ceda singura, si totul va fi bine. Mai am o intrebare la dumneavoastra, ca am tot citit raspunsuri date de dumneavoastra oamenilor de pe acest forum si am vazut o persoana cu cornete nazale ( am si eu, depistate recent) care v-a intrebat ce sa faca pentru ele, acelasi lucru va ingreb si eu, deoarece NU VREAU INJECTII IN CORNETE. Dna doctor ORL care m-a consultat, mi a zis ca vrea sa mi faca injectii in ele, iar eu asa ceva nu fac !!! Si punctii in sinusul stang. Nu fac, ca mi-este frica. Nu exista picaturi pentru cornetele nazale?Tin sa precizez ca nu pot respira deloc deloc pe nas, este extrem de infundat mereu din cauza lor. Mi-as cumpara picaturi, ca am inteles de la dvs, dintr un raspuns pe forum, ca ar exista, dar nu stiu cum se numesc.
0
10-03-2012, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa tratezi corect sinuzita.
dupa vindecarea sinuzitei o sa cedeze si cornetele in volum
punctile sunt o solutie buna la sinuzite simple
daca sinuzita este odontogena, legatavde radacineke dentare... se trateaza numai la maxilo-facial
0
11-03-2012, ora 21:20
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
COLARGOL pot lua ? tinand cont de sfatul dumneavoastra si atat? NU MAI SUPORT, de fiecare data cand ma aplec sa ma incalt de exemplu, sau cand am treaba cu fetita mea ( am o fetita de 4 ani ) si necesita de ex sa caut ceva sub pat sau diferite situatii cu capul in jos, instantaneu mi se blocheaza caile resp nazale si apare o presiune fff mare in cap si in fata mea. Cand ma ridic, imi revin...insa cat stau aplecata am impresia ca imi vor plesni capul si fata, nu mai pot sunt ingrozita plus ca sufar si de anxietate si episod de depresie si am si niste ganduri urate. de teama mereu, de frica ca am aia, aia, aia si ma consum din orice. De cand mi-am pus lucrarea numai cu gandul la probl astea legate de sinuzita, puroaie, dinti si boli. Mi a iesit si WBC- ul scazut.
0
12-03-2012, ora 14:28
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
De doua zile au inceput si durerile de cap, mai exact frunte, tample, nas, pometi, maxilar. Suportabile...insa deranjante rau. Mi-este extremde frica, Doamne ce pot pati???
0
12-03-2012, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la maxilo_facial
nu e cazul sa mai astepti
0
17-03-2012, ora 17:57
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Buna ziua, domnul doctor. Am fost la alergolog si mi-a facut teste pe mana si mi a iezit alergie puternica la acarieni, deci la tot ce inseamna praf si la polen ( graminee), f alergica. Mi-a spus ca totusi de aceea sa am aceste dureri de cap si simptome de sinuzita, deoarece alergia puternica "hraneste" sinusurile si le tine bolnave. Ma si intrebam de ce dupa doua serii de Augmentin nu imi trece. Mi a dat Avamys picaturi, Aerinaze doar 5 zile si sa revin la control. Luni merg si la o radiografie panoramica pt stomatolog, totusi sa vada si acolo. Mentionez ca am dureri de frunte, crestetul capului, nas, arcade si obraji, f suparatoare. Deci totusi poate da si rinita alergica dureri asa mari ?
0
17-03-2012, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca durerile sund de la alergie
dar ar trebui sa faci multe curevde dezintoxicare, sa tii regim alimentar fara alimente alergene, sa renunti la cosmetice si spreiuri...s.m.a fsctori. in acest fel o sa ajuti organismul sa.sitrateze starea alergica
0
17-03-2012, ora 21:52
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Da, am sa fac si asta.nu fac abuz si nu folosesc in exces farduri si parfumuri, insa voi incerca si asa. Acum vreun an am fost diagnosticata cu colon iritabil pe baza de stres, am o viata fff stresanta si agitata si mi-este f rau din aceasta cauza. Fac tratament si cu Coaxil (antidepresive) de vreo 3sapt. Nu pot face aerosoli cu niciun antibiotic pentru sinuzita cronica? Am aparat de aerosoli acasa, pt fetita mea. Insa nu stiu ce sa fac cu aceste dureri, arzatoare asa sunt, nu stiu cum sa zic.Suportabile, insa ma sperie. Tot nasul, cu arcadele fruntii, frunte si obraji. Nu sunt zilnice, insa ma sperie f f tare.
0
17-03-2012, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu se facecaerosoli cu antibiotic decat daca e coinfirmata prezenta unui microb patogen si antibiograma cu antibioticul la care este sensibil microbul
in apartul de aerosoli poti sa pui ceai de maces cald, cinici picaturi de ser efedrinat...
in rest tre sa intelegi ca intestinul e foarte important in digestie si asimilarea nutrientilor necesari
schimbi modul de gandire, lasi stresul pentru laltii, te linistesti, mananci sanatos, te hidratezi corect
daca sa stomatolog nu gasesti cauza durerilor... mergi si investighezi coloana cervicala
0
17-03-2012, ora 22:18
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, domnule doctor. Ce rau imi pare ca nu aveti cabinet in Bucuresti. deci ceai cald de macese si 5 picaturi de ser efedrinat, am inteles. Am incercat, dar daca nu elimin cauza stresului, degeaba. Si acea cauza a stresului nu este fetita mea. In fine, am fost si la un control ortopedic si am o programare la radiografie pt spondiloza cervicala (posibila) sapt viit. Am o scolioza, de mica, insa am trata-o atunci cu inot, insa se vede si acum. Am si ameteli f dese, de parca m-as fi dat in invartitoare. Spondiloza cervicala poate da dureri care se aseamana sinuzitei ?
0
21-05-2012, ora 16:32
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
Buna ziua am si eu o problema. Cam de un an de zile ma chinuie. Am avut un chist maxilar de la o masea si o usoara deviatie d sept pe care le-am tratat si operat insa tot nu ma simt bine. Am in continuare secretii nazale care se scurg in faringe si imi dau senzatia ba de tuse ba de voma nu e tocmai placut. Am si nasul infundat ba o nara ba cealallta nu pot respira perfect pentru ca aceste secretii si formeaza intr-una. Nu au nici o culoare sunt transparente, incolore dar nu sunt apoase sunt mai mucolitice si se dreneaza destul de greu. Am si cornetele Inflamate. Am incercat Colargol 1 la suta de vreo 4 zile dar nu simt nici o diferenta. Ce pot sa fac va rog? Am crezut ca dupa ce voi opera chistul maxilar si deviatia nu voi mai avea aceste probleme. Vreau sa am si eu un nas uscat( uscat e mult spus pentru ca nu e bine dar sa nu se mai formeze aceste secretii). Cand ies afara si e mai frig mi se drenreaza in gat de simt nevoia sa scuip din minut in minut. Ce pot sa fac. ??Va multumesc!
0
22-05-2012, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o radiografie SAF.. sa vezi daca secretiile sunt din sinus
2 citeste pe net despre MUCUS si produsele alimentare producatoare de mucus.. si le excluzi complet din alimentatie pe termen lung
3 excluzi o problema gastrica..si daca ce cazul mergi la gastrologie
4 depre tratamentul local cu inhalatii, spalaturi nazale, gargara, aromoterapie.. citesti pe forum
0
22-05-2012, ora 11:26
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
radiografia saf sau CT nu arata nimic in sinusuri. Produsele alimentare nu cred ca sunt o problema deoarece mucusul este prezent doar in nas ( il suflu pe nas sau il tusesc cand se scurge in gat) am nara infundata cornetele marite. Alimentele sunt cat de cat ok. Nu mananc picant. nu Beau alcool. nu beau acidulat s.a.m.d. Problema gastrica am investigat mai demult nu am decat o hernie hiatala. Iar tratamentul cu inhalatii chiar aseara am incercat si nici un rezultat. am stat 10 minute cu capul in oala cu ceai fierbite sa respir aburi si nici o schimbare.Stafilococ nu am in nas. Nu stiu ce sa mai fac. Ma gandesc cu teroare la iarna cand s-o face mai frig ce o sa fac. Ca atunci chiar nu mai am scapare daca acum la caldura e o ameliorare.
0
22-05-2012, ora 11:33
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
Mai e de precizat. faptul ca daca fac efort fizic pot respira ok pe nas.Probabil cornetele se retrag. si nu se mai strange atat sange in acea zona. Dar pentru putin timp cam 5 minute maxim incep sa respir ok. Am incercat si alergari si sala si ele tot se maresc la loc. Iar colargol 1 la suta nu simt nici o diferenta. Ba chiar imi provoaca o usoara gadilatura pe nari. Am incercat si cu argint coloidal simplu si parca e mai bine dar fara nici o schimbare. COlargolul oricum se scurge tot in gat odata cu mucusul. Imi curata nasul un pic de mucus. Dar atat. Temperatura nu am. Zona din jurul sinsurilor nu ma doare. As fi preferat macar sa imi curga nasul pe exterior. si nu pe interior in gat sa ma chinui atat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •