sinuzita, alergie curent?

22-10-2010
arlingtongirl85
Nu este medic/terapeut
arlingtongirl85
am o sensibilitate excesiva la orice mic curent, iar consecintele sunt un soi de dureri faciale, care includ zona nazala, cea de sub ochi si zona sinusurilor. de asemenea, in acelasi conditii mi se infunda nasul (mai curand cu senzatie de uscaciune decat cu secretii apoase), mi se inrosesc ochii si am o senzatie de disconfort ocular. cel mai deranjant este insa ca toate aceste manifestari sunt insotite de ameteli si o senzatie de somnolenta incontrolabila (de cele mai multe ori adorm brusc cam cate o ora dupa expunerea la curent) care ma priveaza de posibilitatea de a ma concentra. daca stie cineva un remediu sau o solutie, va rog mult sa ma ajutati. activitatea mea profesionala presupune multa lectura si atentie, si din cauza somnolentei pur si simplu nu-i mai pot face fata. va multumesc
5 comentarii
0
30-03-2013, ora 15:16
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Eu am asa ceva.Ce ai rezolvat?Am facut o tomografie la sinusuri..nu e acolo problema.Nimeni nu poate sa ne trimita undeva?Eu am o presiune constanta in ochi, dureri de cap mai les pe jumatate de fata.durere deasupra ochiului, in zona sinusurilor si maxilar si tot timpul umblu cu servetele dupa mine pt ca imi curge nasul..mereu congestionat.Si in autobuz ma trage curentul..oriunde.Nu ma pot sta numai in casa.Cand se intampla..parca imi si cade jumatate de fata in jos si se micsoreaza un ochi.Cu somnul la fel, tocmai am dormit 20 de ore.M-am trezit am dormit iar trezit etc..cred ca din cauza durerii.Nu pot sa cred ca nu ni se poate pune un diagnostic.
0
30-03-2013, ora 15:24
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Sper sa mai activezi pe forum sa-mi spui ce ai descoperit intre timp.
0
30-03-2013, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un examen Fund de ochi sa facut? care este rezultatul?
sunt probleme dentare?
sau facut investigatii la coloana cervicala?
0
05-04-2013, ora 06:57
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Buna ziua.Mi s-a facut un examen fund de ochi acum 3 ani tot pt durerile de cap.Nu mai stiu rezultatul dar a fost ok.Am o sinuzita maxilara dar pe partea stanga, nu pe dreapta unde am probleme.Luni fac o radiografie la o masea pe dreapta care tot ma doare.desi am nervul scos.Iar m-a tras curentul, dupa 3 zile.pentru ca am coborat la metrou.15 minute si infofolita la gura si cap..si azi m-am trezit cu ochiul putin umflat.Nu e rosu.Eu tot am crezut ca am sinuzita, ca mai avusem si o tratatesem, problema cu nasul infundat si care curge o am de multi ani, dinainte sa am maseaua stricata.Dureri care nu treceau nici la nuofen, ketonal sau alte analgezice.Adormean cu carlige de rufe prinse de spranceana..pare ciudat dar altfel nu ma lua somnul.Trecea de la sine dupa 3 zile in care mai mult dormeam.Multumim.Revin cu rezultate
0
06-08-2020, ora 19:48
Paradoxal
Nu este medic/terapeut
Paradoxal
Salut! Am și eu aceleași senzații, ai reușit sa descoperi care este problema? Ce investigații ai mai făcut? Știu ca sunt 10 ani de când ai scris asta, dar sper sa vezi mesajul meu..
Multă sănătate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •