Sinuzita cronica etmoidala

23-08-2022
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
Bună ziua!
Sufăr de halitoza de ceva timp și am ajuns la stomatologie și mi s-a spus ca nu e problema de acolo și am fost trimisa la orl și la gastroenterologie. Am făcut și o endoscopie și am ceva gastrita hiperemica ( a spus ca nu este grav și a zis ca mirosul neplăcut nu este de la stomac). Am fost la orl și mi-a spus ca vede mucus adunat în spatele sinusurilor ( foarte mult mucus) am fost trimis la RMN. La rezultatul RMN scrie: ușoare îngroșări ale mucoaselor celulelor etmoidale bilateral; usoare modificări de sinuzita cronica etmoidala; deviație de sept nazal cu convexitate spre stg; hipertrofie de cornet nazal inferior stg. Cat de grav este ? Poate sa fie aceasta cauza halitozei mirosului neplăcut al respirației? Este grav ca am sinuzita cronica etmoidala? Se poate trata cu medicamente sau prin operatid? Pot sa ajung la operație cu deviația de sept? Inafara de halitoza și secreții dimineața în gat nu am avut.
Mulțumesc!
12 comentarii
0
23-08-2022, ora 20:42
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
Oare gastrita hiperemica se poate face de la medicamente ? Iau medicamente pentru tiroida eutyrox si anticoncepționale pentru ovare polichistice. Eu am un stil de viata sănătos, rar mananc prostii, prăjeli, dulciuri si rar se intampla sa sar peste mese.
Va mulțumesc!
0
23-08-2022, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vârsta. Înălțimea. Câte kg ai??
Test helicobacter ai făcut??
Este și hernie hiatala sau doar gastrita?
0
23-08-2022, ora 21:48
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
Am 26 de ani; 1, 66 metri si 53 de kg. Test helicobacter am făcut și a ieșit negativ. Nu mi-a spus nimic de hernie hiatala.
Mulțumesc!
0
23-08-2022, ora 22:00
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
De la gastroenterologie: :Gastroscopie
D2, bulb- secretie biliara prezenta, mucoasa de aspect normal, fara leziuni
Antru- mucoasa usor hiperemica, fara leziuni
Corpus- mucoasa usor hiperemica, fara leziuni
Fornix-examinat direct si in retroviziune, mucoasa de aspect normal, fara leziuni
Cardie anatomica la 40 cm de AD
Linia Z la 38 cm de AD
Esofag- lumen liber, in 1/3 inferioara se evidentiaza 2 mici eroziuni <5mm
Concluzie Gastrita hiperemica. Esofagita de reflux clasa A Los Angeles
0
24-08-2022, ora 04:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Esifagita de reflux... Descrisa în ultima fraza.. Ea produce acele leziuni pe esofag.. Și nu Exclud faptul ca în somn acidul gastric nu poate ajunge și în faringe
Cum arata amigdalele??
Nu e mai mărită amigdala din dreapta??
0
24-08-2022, ora 07:04
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
Nu sunt mărite amigdalitele deloc, sunt puțin roșii ( mai accentuata cea din dreapta la culoare), nu ma dor absolut deloc, și de la ORL mi-a spus ca sunt foarte sanatoase ca se vede ca nu prea am probleme cu ele. Dar la ORL mi-a strâns putin amigdalitele și atunci a văzut ca ies ceva muci din ele și atunci mi-a băgat ceva tub subțire pe nas cu o camera și a descoperit acolo ceva de m-a trimis la RMN. La ORL mi-a scris asta înainte de a ajunge la RMN : Artrita temporo-mandibulara stg; Sinuzita cr in obs;Tesut epifaringian minim;Faringita de reflux. Încerc cât de mult pot sa dorm pe partea stânga, nu simt niciodată sa am accid la stomac sau sa ma deranjeze stomacul.
Nu prea știu care ar fii cauza halitozei, de la ORL a zis ca e stomacul, de la gastroenterologie mi-a spus ca nu e de la stomac, ci de la ce mi se aducă acolo in sinusuri. :(
0
24-08-2022, ora 07:14
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
De la gastroenterologie am primit și un tratament pentru 4 săptămâni.
0
24-08-2022, ora 07:23
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
De la gastroenterologie de aceea a spus ca nu este de la stomac, deoarece este doar un început ce am eu și trece prin tratament.
Mulțumesc!
0
24-08-2022, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdala mai rosie pe dreapta. este de la refluxul gastroesofagian in somn
secretia din amigdale..se numeste CAZEUM
citeste ce am scris despre Amigdalita cu caseum... aici pe forum
0
24-08-2022, ora 11:41
bcb0405
Nu este medic/terapeut
bcb0405
Am citit. Acum m-am uitat mai atent și am văzut și niste biluțe galbene. Dacă nu va deranjează as putea sa va trimit o poza cu amigdalele? Dacă nu va supărați.
Mulțumesc!
0
24-08-2022, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe wathsapp sau pe mail..
0
05-10-2022, ora 02:32
Dansim
Nu este medic/terapeut
Dansim
Bună bcb0405, și eu ma confrunt cu aceiași problema de foarte mult timp, as vrea sa discut cu tine unele chestii în privat. Email- ul meu este dansimdan10@gmail.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Sinuzita cronică - tratament și recomandări
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •