Sinuzita maxilara dreapta

80 comentarii 1 23 Înainte ›
0
01-06-2010, ora 09:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sare de la salina.. sau de la Marea moarta !!!
0
01-06-2010, ora 10:15
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

o zi buna
0
15-03-2011, ora 12:00
GabrielaKovacs
Nu este medic/terapeut
GabrielaKovacs
Buna ziua, am si eu rinosinuzita cronica acutizata maxilofaciala stanga, acesta este diagnosticul dat de un spital ORL, in urma caruia mi sa prescris claritine, paracetamol 3/zi, etc numai tin minte ce mi-a mai dat dar oricum nu mi-a trecut. Medicul de familie mi-a prescris 5zile Zinat 1/12ore. In urma acestor medicamente cand am vazut ca tot nu pot respira pe partea stanga am incercat si tratament naturist:mi-am pus tinctura de propolis, apa cu sare de mare, vibrocil, acestea inafara ca sa imi elimine acea mucoasa purulenta nu imi trece decat daca i-au si ceva paracetamol sinus.Dar credeti-ma de 3luni de zile numai asta i-au chiar nu o sa traiesc de acum incolo decat cu paracetamol sinus care acela doar imi amelioreaza durerea si imi mai estompeaza din mucoasa purulenta.Mi sa recomandat sa fac aerosoli. Chiar numai stiu ce sa mai fac, tot timpul sunt cu nasul in batista si daca pot respira noaptea pentru mine este un Rai. Ce credeti ca nu am facut si m-ar ajuta.Multumesc
0
15-03-2011, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o sinuzitya maxilara poate fi si din cauza unui dinte de sus de sub sinus, in acest caz, stanga.
mergi la un stomatolog sa vezi daca nu e dintele vinovat.
2 scaneaza radiografia sa vad cat de grav este si trimnite.o pe mail
3. daca e o sinuzita purulenta ar trebui sa faci punctii sinusale la ORL
4 daca e o sinuzita catarala..e suficient sa.ti cumperi aparat de aerosoli( mediacrom pe net)
0
15-03-2011, ora 15:29
GabrielaKovacs
Nu este medic/terapeut
GabrielaKovacs
In primul rand va multumesc pentru raspuns, din pacate ultima radiografie nu o am, deoarece mi-am facut-o la spital si nu mi-au dat-o.De punctii imi este frica, plus, am inteles ca totusi se refac, iar sinuzita catarala nu stiu ce este!!!!!!
0
15-03-2011, ora 15:35
GabrielaKovacs
Nu este medic/terapeut
GabrielaKovacs
Am cautat aparat de aerosoli de la mediacrom dar nu gasesc!!!!!!!!
0
16-03-2011, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scuze.
www.medcor.ro
0
07-04-2011, ora 18:39
mirt_adrian
Nu este medic/terapeut
mirt_adrian
buna ziua!
In urma cu 3 ani (in urma unei raze ) mi s-a spus ca am sinuzita maxilara dreapta, dar pe mine nu ma daoare dedesuptul ochilor, durerea se afla la nivelul fruntii, cand in stanga cand in dreapta, si sincer ma doare asa de des ca m-am obisnuit si nu ii mai dau importanta, am citit aici pe forum ca se fac punctii, la mine este necesar? ( nu am secretii nazale, si nici celelalte simptome, si racesc si foarte rar si imi trece repede, singura problema e ca ma doare capul, iar de circa o luna mi se zbat ochii; am fost la oftalmolog si mi-a zis ca am un spasm dar dupa 3 sapt. de tratament nu e nici o diferenta ; poate sa fie de la sinuzita? am facut si un control orl acum 2 sapt si mi s-a spus ca am deviatie de sept, este necesara operatia?
multumesc!
0
09-04-2011, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea de frunte poate fi si de la coloana cervicala, de la tensiunea arteriala mica si de la probleme gastrice. poate fi si de la deviatie de sept si sinuzita. repetati rad. SAF
0
09-04-2011, ora 13:54
mirt_adrian
Nu este medic/terapeut
mirt_adrian
multumesc de raspuns ! am sa refac saptamana viitoare raza si revin..
0
24-05-2011, ora 22:48
And33a
Nu este medic/terapeut
And33a
Buna seara!
In urma cu un an am fost diagnosticata cu sinuzita maxilara supulenta dreapta si in urma a 4 puncti, am fost si operata.Au urmat controale periodice, iar acum cateva zile cand am fost la contol a fost pus diagnosticul de rinita vasomotorie si mi-a fost dat tratament iar apoi va urma nu control(peste o luna).Am citit pe internet diferite chesti, dar vreau sa stiu din ce cauza si cum pot sa scap de acest diagnostic, se poate prin tratament sau chirurgical(nu as vrea). Va mutumesc !
0
25-05-2011, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii si spalaturi nazale
Coalrgol sau protargol ( se prepara in farmacii)
aromoterapie in camera cu uleiuri volatile + administrat cu degetul cate 1 picatura la intrarea in nas si inhalat
tarosin 2 la 8 ore 10 zile
0
04-06-2011, ora 19:46
s ioana
Nu este medic/terapeut
s ioana
buna ziua dle dr ma doare rau de doua zile capul si in zona nasului au inceput si scurgeri purulente am fost la dr si mi-au zis ca am rinita cronica hipertrofica si sinuzita catarala mi-au dat zinnat ketoprofen sinupret biorinil avamys si de vreo doi ani cand este timpul noros sau ploios am nasul infundat vreo doua zile fara nici o curgere mi-ati putea spune daca imi va trece cu tratamentul acesta si cauzele bolilor am o fetita de 5 ani si ea este ca mine cand este vremea ploaioasa este grav ? ar trebui sa o duc si pe ea la orl? va multumesc anticipat
0
05-06-2011, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o radiografie SAF.. si sa confirmi daca ai o sinuziota purulenta sau nu.
cu rezultatul mergi la ORL ( si cu copilul )
0
27-06-2011, ora 11:08
ferycik
Nu este medic/terapeut
ferycik
Buna ziua!Am si eu o problema.Am fost la doctor de mi'am facut RMN pentru ca ma durea capul foarte tare si ochii, iar la rezultate doctorul mi'a spus ca am sinuzita maxilara pe partea dreapta.Pana acum 3, 4 luni a trebuit sa ma las de fumat pentru ca daca nu imi taiau piciorul.Eu am mai fost operata si de hernie de disc de 3 ori.Nu stiu ce sa mai cred ce sa mai fac.Un doctor imi spuna ca am aia, altul imi spune altceva si tot asa.Eu acum am sa merg la un ORL, pentru a vedea aceasta infectie maxilara.Stiu ca e foarte grav daca ai infectie.Multumesc foarte mult, domnule doctor.
0
27-06-2011, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. va internati in clinica ORL..si acolo stiu ce au de facut
0
19-07-2011, ora 09:02
GabrielaKovacs
Nu este medic/terapeut
GabrielaKovacs
Buna ziua, am si eu sinuzita purulenta stanga faciala si sunt gravida.Am un aparat de aerosoli OMROM, mi-am facut tratament cu 1.5mlACC si 1ml ser si tot nu mi-a trecut, am sare de la Salina Praid, o pot folosi in aparatul de aerosoli?

Multumesc
0
19-07-2011, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. sarea se inhaleaza asa.. fara aparat...
TRebuie sa faci inhalatii cu ceaiuri..si spalaturi nazale ca sa elimini acele secretii purulente
Ideal ar fi sa gasesti un medic ORL.. care sa.ti faca spalaturi nazale.. cu aspiratorul..
Pentru mai multe informatii... 0906 160 908
. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
05-09-2011, ora 23:05
Nicoleta Soos
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Soos
Buna seara. As vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu o rinosinuzita acuta. Mama mea (in varsta de 43 de ani) are dureri de cap foarte mari de cativa ani, i-au fost facut tot felu de proceduri medicale (RMN si multe alte analize) si au spus ca are spondiloza cervicala, azi datorita faptului ca din nou nu putea sta in picioare din cauza dureri am ajuns la ORL unde i-au spus ca ar avea rinosinuzita acuta(in partea stanga a maxilarului), ea nu are scurgeri nazale si nici o alta simptoma, se poate ca durerile foarte mari de cap sa fie din cauza sinuzitei? Va multumesc anticipat.
0
06-09-2011, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu. nu poate
2 se vedea sinuzita si la RMN
3. durerile de cap.. pot fi si de la coloana cervicala..dar si de la probleme la distanta ( rinichi, ficat, inima)
faceti examen fund de ochi( acolo se vede starea vaselor sangvine cerebrale)
investigati inima, ficatul, rinichii, monitorizati tensiune arteriala..s.a
0
06-09-2011, ora 11:52
Nicoleta Soos
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Soos
Va multumesc frumos de raspuns.
0
29-11-2011, ora 11:49
bogdan_30
Nu este medic/terapeut
bogdan_30
Buna ziua domnule doctor.
As dori sa va intreb daca sinuzita de maxilar se manifesta prin scurgeri faringiene vascoase intr-o combinatie incolora si galbui-rosiatica cu miros fatid.
Mentionez ca respiratia nazala este normala, fara scurgeri si infundari, DAR URAT MIROSITOARE.
Am fost la cabinetul ORL spunandu-mi oful si m-a indrumat sa fac o radiografie a sinusurilor. Am facut-o si cu rezultatul celor de la raze (pe jumatate inteles de catre mine: opacifiere de intensitate medie intrasinusal maxilar bilateral cu aspect de...) am primit la ORL diagnostic de rinosinuzita maxilara si un tratament pentru o saptamana cu urmatoarele medicamente Axycef 500 mg (inlocuit cu Zinnat 500 din lipsa a farmaciei), Xeforapid 8mg, Sinupret si Nasonex.
Au trecut 5 zile si nu se observa nici un rezultat.
Mai mentionez ca de mai mult timp am doua radacini dentare neextrase la partea superioara stg/dr, dar fara dureri si i-am spus si doctorului de la ORL acest lucru la inspectarea radiografiei.
V-as ruga daca se poate, atat cat se vede, sa-mi interpretati si dumneavostra aceasta radiografie cu rezultatul aferent din buletinul radiologic de analize.
Multumesc anticipat.
0
29-11-2011, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acele radacini dentare au reusit sa necrotizeze osul untre gingie si sinus..
ai o sinuzita Cronica Purulenta Odontogena
se trateaza corect NUmia la Maxilo-Facial
cu internare si tratament chirurgical
0
29-11-2011, ora 11:59
bogdan_30
Nu este medic/terapeut
bogdan_30
Am inteles, va multumesc din suflet.
0
16-02-2012, ora 11:36
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
Buna ziua!de ceva timp ma chinui cu dureri de cap, secretie nazala apoasa, sensibilitate la frig, praf si mirosuri puternice.Medicul de familie mi-a spus ca am o rinita vasomotorie.Intrebarea mea este daca aceasta rinita poate avea vreo legatura cu gangrena pe care o am la o masea si daca este posibibil sa am sinuzita, asta din cauza durerilor intense de cap, in special in partea drepta(pe care am si maseaua cu probleme)Multumesc anticipat!
0
16-02-2012, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
tre sa mergi urgent la stomatolog si la ORL
0
16-02-2012, ora 12:08
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
La stomatolog am inceput deja sa merg, urmeaza ORL.Va multumesc din suflet!
0
16-03-2012, ora 23:13
bogdan_30
Nu este medic/terapeut
bogdan_30
Buna seara domnule doctor.
Dupa cum v-am scris cu cinci randuri mai sus in noiembrie, aveam si inca mai am o scurgere vascoasa lucioasa si transparenta in faringe. Am facut o antibiograma la sputa si a reiesit streptococul beta hemolitic grupa A si tulpina Ecoli. Tratamentul dat Zanocin urmat de Moldamin. Urmeaza sa fac din nou antibiograma sa vad daca au disparut.
In decembrie la spusele doctorului orl din spital dar si la indrumarea dumneavoastra cu diagnosticul de sinuzita maxilara purulenta odontogena am fost la o clinica stomatologica ce practica chirurgia dento-alveolara la care mi s-au indepartat radacinile responsabile totul sub un tratament de 3 saptamani de claritromicina. Am avut din a doua zi dupa extractie o durere pe toata partea stanga inclusiv ochiul si tampla. Dupa cateva zile am fost iar la un control stomatologic si mi s-a spus ca este bine inchisa gingia dar inca pare inflamata si durerea este normal sa mai persiste.
Apoi de la sfarsitul lui ianuarie si pana in ziua de azi, durerea a inceput sa se restranga pe ochi care il simt umflat si lacrimeaza din cand in cand, pe ureche unde s-a umflat un ganglion in spatele ei si este tare la pipait si pe agmidalita care imi elimina din cand in cand acele chestii albicioase. Am facut injectabil Cefort fara nici un rezultat. Vazand ca situatia s-a inrautatit am mers de curand la o investigatie RMN si diagnosticul dat este: IMAGINE OVALARA CU HIPOSEMNAL T1 SI T2, NET CONTURATA, CU DIAMETRUL DE 11/8 MM SITUATA PE PERETELE ANTERIOR AL SINUSULUI MAXILAR, restul fiind normale toate. Mi sa spus ca este un chist si am incercat strapungerea lui printr-o punctie dar nu s-a reusit la spalatura neiesind nimic.
Cu riscul de a parea inconstient sau batut in cap va rog frumos din nou sa-mi raspundeti:
- credeti ca streptococul are vreo legatura cu sinuzita?
- credeti ca infectia chistului se poate imprastia mai departe de ochi, ureche si agmidalita date fiind simptomele chiar daca nu se vad in RMN?
- credeti ca interventia chirurgicala endoscopica este singura solutie de indepartare?
Sunt foarte nelinistit si nu mai pot dormi noptile.
Nu stiu unde sa mai merg cu RMN-ul si cine sa-l mai vada.
Multumesc anticipat.
0
17-03-2012, ora 15:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu am scris romaneste si foarte clar
CU internare in clinica MAXILO_FACIAL. si operatie chirurgicala pe sinusul maxilar ( nu doar incizia pe gingie)
era unica solutie corecta
rezolvai demult problema daca ascultai sfatul
cauta o clinica de maxio-facial si rezolva acolo problema
0
23-03-2012, ora 13:14
oana ghitescu
Nu este medic/terapeut
oana ghitescu
Buna ziua
De aproximativ 1 luna si jumatate am dureri foarte mari de cap ( in zona tamplelor), de fata, gat si ureghea stanga.Durerile sunt mai puternice noaptea. Am urmat tratament prescris de medicul de familie timp de 3 saptamani ( antibiotice si calmante), dar durerile nu cedeaza( ma trezesc din somn). Am facut radiografie sinus si rezultatul este urmatorul:" opacifierea 1/2 inferioara a sinusului maxilar bilateral. Sinusuri frontale hipotrofice( daca am inteles bine termenul). Diagnostic: sinuzita maxilara cronica acutizata." Ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Mentionez ca simt o oboseala permanenta, am frisoane si dureri noaptea care ma trezesc din somn.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: