Sinuzita, nas infundat

29-09-2013
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna ziua d-nule Dr. Flueraru Valeriu, am o rugaminte la d-voastra daca aveti un pic de timp pt mine, va rog frumos sa imi ziceti cu ce sa fac aerosol pt sinuzita, nu ma doare la frunte dar sunt infundata, am fost la ORL in Bucuresti la Dr Mincu George, pt ca Dr de la mine din Bv a zis ca am deniatie. Dr Mincu a zis ca nu am deviatie e o sinuzita, vreau sa va zic ca mi-a dat Sinupred, Nasonex si inca un sprei cu Apa de Mare, dar nu a fost de folos. Eu am tinut, hrean cu spirt cald, infuzie cu ceai de musetel cu sare, aerosol cu Gentamicina, Dexametazona si ser, mucoasa acum e de culoare galben verzui dar nu tot timpul. O farmacista a zis sa intreb un medic ORL, sa imi zica pt aerosol cu un antibiotic care e foarte bun. Va rog frumos sa imi ziceti ce sa mai fac, tot infundata, simt ca ma tine ceva la frunte, Astept raspunsul d-voastra,
5 comentarii
0
30-09-2013, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mergeti dimineata.. dupaa ce va treziti.. fara sa va spalati pe dinti, sa beti apa si fara sa curatati nasul.. la un laborator.
luati exudat faringian si ssecretii nazale...si o sa aflati cu ce antibiotic este corect sa faceti aerosoli
2 pentru infundarea nasului.. in aparatul de aerosoi se pun si 2-5- pic de ser efedrinat, fiola de acc si in rest ceai cald de musetel cu 1 pic de ulei volatil de eucalipt
uneori dureri;le de frunte au legatura cu problemele Oculare, cu probleme de tensiune, cu proasta circulatie cerebrala..asa ca o sinuzita trebuie confirmata Radiologic. nu asa prin presupunere
in rest investigati celelalte probleme
0
30-09-2013, ora 18:50
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Va multumesc !
0
23-10-2015, ora 12:54
rusanda
Nu este medic/terapeut
rusanda
Buna ziua. Am folosit timp de 4 saptamani Olinth ptr nas infundat si cred ca am dezvoltat o alergie ca nu mi se mai desfunda nasul si mi s/a infundat si urechea. Imi puteti spune ce sa fac? Multumesc
0
25-10-2015, ora 18:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult ORL
0
28-10-2015, ora 17:22
Gamezcdr
Nu este medic/terapeut
Gamezcdr
@Rusanda Olynth in nici un caz un se foloseste O LUNA !!!! Puteti deveni dependenta de picaturi de nas pe viata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •