Sinuzita sfenoidala - interventie chirurgicala

28-07-2017
Marius123455
Nu este medic/terapeut
Marius123455
Buna ziua, domnule doctor,

In urma RMN-ului, prietena mea a fost diagnosticata cu sinuzita sfenoidala, avand acumulare fluida in jumatatea dreapta a sinusului sfenoid.

A consultat mai multi medici ORL si a fost sfatuita sa se opereze. A urmat si un tratament de aproximativ o luna recomandat de unul dintre medici, insa acesta nu a dat rezultate, acumularea fiind inca prezenta.

Acum urmeaza sa se programeze pentru operatie si as vrea sa stiu mai multe detalii referitoare la riscurile interventiei, complicatiile ce pot aparea in timpul operatiei/post-operator si cam cat de frecvente sunt. De asemenea as vrea sa stiu ce inseamna pe termen lung aceasta interventie (regim alimentar, restrictii de zbor etc).

Multumesc mult!
4 comentarii
0
21-08-2017, ora 16:46
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Si mie mi s-a gasit un chist in sfenoid.. nu am facut nimic..daca s-a operat prietena poti sa scrii aici..ce o deranja mai exact?
1
29-08-2017, ora 14:42
Marius123455
Nu este medic/terapeut
Marius123455
Urmeaza sa se opereze in septembrie. Cele mai evidente erau ametelile si durerile din spatele ochilor.
0
29-08-2017, ora 16:40
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Mda, ameteli am si eu, ca o fi de acolo sau din alta parte..cum se opereaza, endoscopic?
0
29-01-2023, ora 17:57
Iris1
Nu este medic/terapeut
Iris1
Buna ziua! Unde s.a operat la ce doctor? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.