sinuzita si tensiune oculara?

05-10-2006
mirona
Nu este medic/terapeut
mirona
Am 26 ani si de vreo 5 ani am sinuzita. Aceasta depistata in urma unui control ORL si a unei radiografii. Tratamentul pe care l-am facut atunci nu a dat nici un rezultat. De un an de zile problema s-a agravat simtitor. Am dureri foarte dese in zona sinusurilor, iar daca peste zi am fost concentrata sau tensionata, ma confrun cu niste dureri ingrozitoare de ochi. Le simt undeva ca si cum ar fii in spatele globului ocular; sunt insotite de senzatie de voma si nu suport deloc lumina. Pana acum, in aceste conditii luam un paracetamol sinus, inchideam lumina si ma odihneam asteptand sa treaca. Problema e ca sunt din ce in ce mai frecvente si am incaput sa ma preocup serios.
Ce este cu aceasta durere puternica de ochi si cu starea de voma? De ce nu suport lumina? Cum pot scapa definitiv de aceasta sinuzita? Va multumesc si astept cu nerabdare o solutie salvatoare.
4 comentarii
0
29-10-2006, ora 00:00
medula
Nu este medic/terapeut
medula
buna, si eu am fost depistata cu sinuzita in urma unei radiografii (acum 3 ani). Am facut injectii cu gentamicina 7 zile dupa care m-am simtit mai bine. De un an am probleme cu o ureche (otita medie cu infectie care recidiveaza foarte des, ma doare, nu aud, mi s-a infectat si o amigdala). As dori daca se poate sa-mi dati niste directii de actiune: incepand cu o clinica decenta ca si pret tratament in Bucuresti (sunt proaspat absolvent de facultate). Va multumesc. -
0
22-02-2007, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
buna mirona,
am avut si eu astfel de dureri.eu am sinuzita de 6 ani.Pe langa faptul ca trebuie sa porti ceva pe cap, la gat, pe nas eventual.ca sa nu intre aerul rece.trebuie sa eviti pe cat se poate frigul si lumina puternica.Daca nu poti face aceste lucruri.imbraca-te bine si cand esti la lumina puternica foloseste ochelari de soare sau fa-ti un consul oftalmologic si da comanda la recomandarea medicului de unii heliomati.eu am sinuzita combinata cu o afectiune a nervului optic si putina fotofobie.Durerile pe care le ai tu imi suna a migrene mai mult pentru ca tu vomiti.eu nu am mai avut migrene de mult.am incercat sa ma relaxez si sa port ochelarii de cate ori am ocazia.Dar eu zic sa consulti si un medic oftalmolog si unul neurolog sa te asiguri ca nu e nimic pe aceste doua planuri.Multa sanatate!
0
24-02-2007, ora 00:00
anas
Nu este medic/terapeut
anas
buna
sunt colega de suferinta si eu cu voi.sinuzita de 6 ani cu episoade repetate anual de 2 ori...dureros :(( ...si trist in acelasi timp pt ca am incercat foarte multe medicamente si antiinflamatoare dar nimic, am incercat si infuzii cu uleiuri de pin si alte leacuri naturale dar tot cu durerile de sinusuri si inflamatie am ramas.o prietena mi-a recomandat aerosol cu fluororinol (ceva de genul asta) si ser fiziologi dar problema este urmatoarea: ca nu gasesc aces medicament in farmacii.
Daca cineva a incercat asa ceva va rog sa ma indrumati si pe mine.sa nu caut in disperare medicamentul ca poate gasesc un inlocuitor sau o alta solutie de a scapa de durerile de cap si inflamatie.
Caciula pe cap ca viata merge mai departe.Multa sanatate
0
22-11-2007, ora 00:00
lakme
Nu este medic/terapeut
lakme
buna,
am 16 ani si de 1 sapt am sinuzita frontala si medicul mi-a recomandat sa iau cefalexina 500 am luat o cutie si o cutie de 250, combinat cu paracetamol sinus!am facut inhalatii si a inceput sa imi iasa puroi pe gura!am stat o sapt in casa dar tot am dureri de cap!ce sa mai fac?pot sa merg la scoala?astept un rasp!!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.