Slabiciune, nod in gat, stari lesin | Forumul Medical ROmedic

Slabiciune, nod in gat, stari lesin

02-05-2022
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Buna ziua, am 20 de ani, ma numesc Vlad si am pus simptomele mele cum le-am putut exprima. Am facut toate analizele la sange ce s-a putut si nu a iesit nimic modicat dar imi este din ce in ce mai rau. Simptomele:
1.dificultati de concentare,
2.stare de slabiciune
3.oboseala extrema si somnolenta
4.transpiratii extremitati
5.vedere - sensibilitate lumina ( senzatie parca de la intuneric vad direct la lumina ),
vedere ceata usoara, unele lumini aprinse le vad tipatoare.
6. nodul in gat - cand inghit simt ca si cum s-a lipit esofagul ( se duce greu mancarea) la fel si apa simt acel nod si uneori o presiune la nod.
7. spasme musculare - la deget, la pleoapa, la limba si zona toracica
8. crampe la tampla
9. uneori imi curge nasul
10. imi provoaca panica
11. stari de lesin, cu frisoane si tulburari digestive (crampe burta, greata)
12. greata in general
13. afte bucale
14. extremitati reci
15. palpitatii
Va rog din aceste simptome, analizele bune, ct la cap bun, ct abdominal bun, din aceste analize ce se poate deduce, va rog sunt disperat!
16 comentarii
1
02-05-2022, ora 19:16
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Poate un consult la un medic infectionist bun, asta cred eu ca ar fi de facut.

Mie mi-au aparut simptomele astea dupa covid. Le aveam si inainte pe unele dintre ele insa virusul le-a accentua.

Un neurolog la care am fost mi-a dat sa fac analize pentru boala Lyme si o punctie lombara. Mna, cam asa a fost la mine.
1
02-05-2022, ora 19:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In afara de aftele bucale, toate sunt somatizari de anxietate si depresie. Faceti orientativ test anxietate, test depresie online.
1
03-05-2022, ora 00:11
360
Nu este medic/terapeut
360
vorbeste cu un psiholog ca sa vezi daca ai anxietate generalizata
0
03-05-2022, ora 17:14
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Multi medici mi-au spus ca este anxietate si depresie. Dar asa sa ma simt? Din ce in ce mai neodihnit? parca imi e foarte somn, parca ma rup de realitate, stari de lipotemie, frig, au aparut si spasme musculare oculare, si musculare la deget si la limba. Ma culc cu stari de lesin si ma trezesc cu ele, si frisoane, ma panic foarte tare din cauza asta. Asa sa fie oare anxietatea?
1
03-05-2022, ora 18:22
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Nu, suna a boala mai degraba, dar e mai usor pentru medici sa iti spuna ca e anxietate, decat sa stea sa cerceteze si sa caute cauze. Multi din ei sunt lipsiti de chef, sau nu au cunostinte prea solide incat sa diagnosticheze altceva in afara de lucruri evidente si grobe.

Si nu e normal, gandeste-te putin, cum sa ai sensibilitate la lumina si spasme oculare de la anxietate? Si vedere in ceata? Plus oboseala cronica? Gen, abia sa poti sa te dai jos din pat de cat de slabit esti? Asta nu e anxietate, sau depresie.

Incearca sa gasesti un medic generalist bun care sa iti dea sa faci niste analize mai amanuntite, si eventual alte teste, sunt mii si mii de motive si cauze.
1
03-05-2022, ora 20:35
360
Nu este medic/terapeut
360
pentru depresie sunt alte simptome. cele descrise de tine sunt simptome de anxietate. daca nu ai si alte simptome, cel mai probabil e anxietate
0
03-05-2022, ora 21:07
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Mi-am facut toate analizele la sange cele de rutina, pentru tiroida, pentru infectii, mi-am facut ct abdominal, ct cerebral, la endocrine ecografie si analize sange, la inima ecocardiografie si un fel de test, am putina tahicardie cand ma ridic in picioare dar a zis ca e normal ca nu am mai facut activitate fizica si sa beau apa, toate analizele. toate sunt bune. nu stiu ce sa mai fac simt nodul asta in gat parca ma si doare si somnolenta si oboseala
1
03-05-2022, ora 22:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Punctele 1, 2 si 3 sunt somatizari de depresie. Restul, in afara de afte, sunt somatizari de anxietate.
Daca vreti sa luati tratamentul pentru depresie si anxietate care consta intr-o pastila pe zi, e bine. Va trec toate simptomele in grup. Si e posibil sa creasca sistemul imunitar si sa treaca si aftele. Daca nu doriti tratamentul puteti sta asa dar nu va plangeti. Este optinea dv. de a nu va trata. Nu va obliga nimeni. V-au spus mai multi doctori adevarul dar dv. il refuzati.
Sunt multi cu anxietate, depresie care refuza sa ia tratament. Eu nu ii inteleg. De ce mergeti la dr. daca nu doriti tratament pentru ce aveti?
Tahicardia e tot somatizare de anxietate.
Facutul de analize peste analize in scopul descoperirii a cine stie carei boli tine tot de anxietate.
V-am scris din perspectiva unui bolnav care se lupta de 30 de ani cu aceste boli, dar se trateaza.
Domnule Albert Rufus, nu stiu ce boala aveti dar incurcati lucrurile pe topicurile legate de probleme psihiatrice. Ar fi bine sa raspundeti la domeniile pe care le cunoasteti temeinic si sa nu puneti pacientii pe drumuri inutile. Lipsa unui tratament efectuat la timp se poate transforma in rezistenta la orice fel de tratament mai tarziu iar pacientul va suferi toata viata. Avem cazul lui Costy de pe Forum in aceasta situatie.
1
03-05-2022, ora 22:13
360
Nu este medic/terapeut
360
clara, elementele acelea nu sunt suficiente pentru sustinerea unui diagnostic de depresie. consulta dsm IV, gasesti acolo detalii.
vlad, iti rcomand sa faci acelasi lucru. sa citesti in DSM IV despre anxietate si depresie ca sa vezi daca identifici simptome de-ale tale cu cele trecute in carte. asta pt ca pari reticent in a te baza pe diagnosticul doctorilor. gasesti cartea pe net, eventual daca vrei ti-o trimit (cartea) pe mail. succes
2
03-05-2022, ora 22:59
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Clara, tu daca ai putea, ne-ai baga pe toti pe tratament cu antidepresive, unul n-ar scapa.

Eu zic sa te mai uiti putin la ce inseamna tahicardie sau tahicardie posturala, nu stiu cine te-a indoctrinat asa de tare cu 'anxietatea' asta, raspunzi acelasi lucru de fiecare data tuturor de pe forum, indiferent de ce scriu ca au.

Si nu esti medic/doctor, dar pui diagnostice de parca ai fi, si nu ai niciun drept. Nu stiu ce afectiune ai sau de ce suferi, dar din umilul meu punct de vedere efectele tratamentului nu prea se vad, la ce bazaconii scrii.

"Facutul de analize peste analize in scopul descoperirii a cine stie carei boli tine tot de anxietate. "La fel, cum naiba poti sa ii spui unui om sa nu mai cerceteze ce are si se opreasca din facut analize si investigatii? Stii tu sigur ca toata lumea are aceleasi probleme ca tine? Si ca daca iti faci analize ai anxietate? Doamne fereste...

Nu stiu cine este acest domn Costy de pe Forum, si nu ii cunosc situatia. Dar banuiesc ca nu s-a tratat cu antidepresivul minune si nu si-a revenit in 3 saptamani.
1
03-05-2022, ora 23:57
360
Nu este medic/terapeut
360
ai putea sa iei si magneziu si calciu ca sa vezi daca iti trec simptomele. s-ar putea sa fie o deficienta in acest sens
0
04-05-2022, ora 10:08
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
am facut calciu la sange si era mare, si magneziu il iau zilnic, am fost ieri la psihiatrie si am inceput un tratament, sa vad cum ma simt de la el. tot timpul cand vine dupamiaza simt ca nu am mai dormit de 24 de ore. acum asa incet ma ia cu un somn, acum dimineata m-am trezit cu niste emotii dar nu stiu de la ce. Eu apelez la acest forum sa vad ce parere au unii si un diagnostic concret sa am, pentru ca medicii de pe aici cam nu-si dau interesul...
1
04-05-2022, ora 11:31
360
Nu este medic/terapeut
360
te-ai trezit cu emotii fara motiv pt ca creierul emite semnale ca tu sa fii in starea de fuga/lupta (flight or fight ), fara ca in realitate sa trebuiasca sa emita aceste semnale. de asta e nevoie de medicamente care sa schimbe modul de actiune al creierului
0
04-05-2022, ora 12:12
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Si cand ma pun in pat si vreau sa ma relaxez sa dorm simt inima ca bate intr-o forta pe care o simt si la mana si la cap si in piept si tresar deodata nu pot dormi, deci toate acestea sunt de la anxietate? multumesc foarte mult pentru raspusuri, pe mine ma ajuta ca pot vorbii cu cineva despre starile mele.
0
04-05-2022, ora 13:25
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
starea de somnolenta, parca as fi dormit doar o ora, e din ce in ce mai tare. poate nu se odihneste bine creierul, ce ar trebui sa fac? Cei de la psihiatri mi-au zis sa am rabdare, dar parca ma termina oboseala
0
04-05-2022, ora 14:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, sunt tot de la anxietate.
Ai rabdare cu tratamentul vreo 5 saptamani (35 zile) si apoi te duci la dr. sa ii zici cum te simti, cate simptome au disparut, daca ti-a mai ramas vreun simptom. Tratamentul e de urata. Trebuie tinuta legatura cu medicul lunar dar o sa iti revii. Rinita si aftele pot fi tot o urmare a unui sistem imunitar scazut si e posibil sa iti revii tot in urma acestui tratament ca urmare a cresterii sistemului imunitar. Am avut si eu si asa s-a intamplat.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ÃŽncetinirea ritmului la vârstnici - un indiciu de demență
  •