Senzatie de nod in gat + disfagie prelungita

22-01-2011
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Aproximativ de doua luni am inceput sa am o senzatie tare nasoala de nod in gat, dar mai jos spre piept parca, ca si cand mi s-ar strange gatul.Dat fiind faptul ca in urma cu 2 ani si jumatate am fost diagnosticat, in urma unei gastroscopii, cu hernie hiata si brge m-am gandit ca este ceva legat de stomac si de aceea am luat niste Nexium tratament pe care l-am primit in momentul in care am fost diagnosticat si pe care l-am mai luat sporadic cand simptomle de brge dadeau semnale.Totodata de ceva timp simt in gat ca o flegma care nu merge din gat desi fac eforturi in acest sens.Inafara faptuli ca-mi irit gatul de la atat dres intr-un tarziu cateodataa scap de flegma pentru ceva timp.De spus ca chestia asta cu flegma apare aproape cvasitotal seara si deseori "adorm" dregandu-mi gatul.La ORL mi s-a mai spus ca as avea laringita de reflux.Cateodata am si stari de plenitudine gastrica si regurgitatii acide si cateodata imi vine mancarea inapoi.
Dar de departe senzatia asta de corp strain de nod in gat ma supara cel mai tare.De spus ca senzatia asta nu am avut-o de 2 luni incontinuu ci cu intermitente adica am avut perioade in care disparea de o sapt doua iar apoi aparea din nou.Cateodata nodul asta il "definesc" ca un glob de gaz care ar trebui sa iasa afara dar care nu pot sa-l elimin(cateodata ma fortez sa eructez si simt si se si aude cum "globul asta de gaz" urca in sus si se opreste in gat.cateodata mai iese si afara si ma gandesc ca aia a fost cauza nodului in gat dar apoi senzatia reapare.Parca cand mananc dispare senzatia dar reapare apoi dupa ce termin de mancat.E ca si o disfagie prelungita.
Ma gandeam ca oare sunt spame de esofag sau tensiune musculara acumulata de la dresul excesiv al gatului sau pur si simplu de la stomac.Am 26 de ani.
Ce parere aveti?
6 comentarii
1
23-01-2011, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Parerea mea este ca nu prea ati inteles cum stau lucrurile in organizm
Faptul ca stomacul NU doare.. nu inseamna ca gastrita si hernia sau vindecat
tratamentul Sporadic este o mare gresala
Acidul gastric este un ACID ( electolita de la acumulator) , un reflux usor duce la arderea si iritatia mucoasei faringelui pe 10 zile, de aici si mucoasa uscata, si tusea si spazmele si flegma
recititi Tot ce am scris pe forum despre despre reflux
1 regim strict fara acru, acidulate, fructe citrice.. TOATA VIATA !!!!!!!!!!!!!!!!!! cu mici exceptii cand sunteti bien mai puteti gusta putin, de pofta)
2 inhalatii, gargara
3. redigest pana la masa, almagel dupa masa..
s.a.m.d.
0
26-01-2011, ora 10:04
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Va multumesc mult pentru raspuns.Intre timp am mai facut o endoscopie si esofagul nu are leziuni dar am gastrita.Asa ca sunt bune sfaturile dumneavoastra.Mi-a schimbat nexium-ul cu nolpaza ca a zis ca e mai nou.Ce ma deranjeaza de data asta este ca dupa endoscopie ma doare gatul la inghtire mai tare dar nu numai.Data trecuta nu am avut nimic.Aseara dupa procedura ma durea mai tare dar nu e de neglijat durerea nici astazi.As putea lua ceva pentru asta?
0
26-01-2011, ora 11:54
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Am uitat sa mentionez ca ma doare inauntru si cand apas pe gat in zona cartilajului tiroidian.Sper ca nu pot aparea ceva complicatii de genu pe-acolo.
1
26-01-2011, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii, gargara si tantum verde de supt
0
26-02-2013, ora 14:11
oana stan
Nu este medic/terapeut
oana stan
Buna ziua! Am nevoie de ajutor de ceva timp aproximativ 2 luni am o senzatie de nod in gat permanenta. Am facut eco pt tiroida, ecografii generale analize sange si toate au fost ok. Nu stiu ce sa mai incerc cateodata imi amortesc si degetele si senzatia ca nu pot respira. Nu fumez nu consum alcool niciodata incerc sa am un stil de viata cat mai sanatos si nu imi explic care ar fi cauza. Sunt in belgia momentan si am nevoie de sfaturi sa pot scapa de aceasta senzatie ce ar trebui sa fac poate un tratament naturist sper sa imi dati un sfat cat mai bun multumesc!
1
26-02-2013, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti sute de mesaje cu aciasi intrebare
1 cel mai des problema este din cauza refluxului gastric...care irita faringele
se exclyd toate produsele alimentare acre, fructele citrice si bauturile acidulate
se fac inhalatii, gargara, aromoterapie, vit a uleioasa pentru a hidrata mucoasa uscata
2 piate fi de la probleme hormonale...
3 poate fi de la stres si sistem nervos... se iau mg cu vit b6!. valeriana in tab sau tinctura...s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.