solian - libidou scazut

09-01-2015
pacient90
Nu este medic/terapeut
pacient90
buna, iau de 3 ani solian de 200 mg dimineata si 200 mg seara, seara mai iau depakine de 500 mg, si ca am observat ca reactionez foarte greu la stimulii sexuali si am erectie slaba. Am fost diacnosticat cu tulburare psihoafectiva de tip maniacal si acuma ma simt foarte bine inafara de treaba aceasta cu stimulii sexuali ce ma macina si pt care as renunta la tratament. Cat o sa fie necesar sa mai iau tratament si ce e de facut sa dispara 'impotenta' partiala i-as spune eu.
9 comentarii
0
09-01-2015, ora 22:42
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Buna seara.Solianul este un neuroleptic care prin administrarea lui acesta mareste foarte mult cantitatea de prolactina din sange, acesta fiind un hormon intalnit in cantitati mari la femei.La barbati se gaseste in cantitati mici iar in cazul in care acestea cresc peste limitele normale inhiba la randul lui testosteronul.Acesta are rolul de a da apetit sexual si implicit erectia.Deci atat timp cat luati antipsihotice nu aveti ce sa faceti in aceasta privinta.Ar fi o soluti insa medicii sunt mai mult contra decat pro si anume administrarea de testosteron prin injectii, pastile, geluri, etc.insa aici e o alta poveste pot avea efect sau nu.Poti consulta un medic endocrinolog in aceasta privinta.
0
09-01-2015, ora 23:12
pacient90
Nu este medic/terapeut
pacient90
si dupa incetarea tratamentului o sa imi revin, adica o sa imi creasca libidoul?
0
09-01-2015, ora 23:22
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Teoretic da insa practic e mai complicat.Tratamentul bulverseaza hipotalamusul care are rolul de a regla acesti hormoni.Cand vei inceta tratamentul prolactina va fi oricum mare asa ca va trebui sa te prezinti la endocrinolog care iti va prescrie un medicament care o va inhiba(de regula dostinex).Dupa ce prolactina va intra in limitele ei normale ea nu va mai inhiba testosteronul care teoretic va incepe sa creasca.In mod normal in maximum 2 luni ar trebui sa-ti revii, insa depinde de fiecare organism in parte.Iti pot spune din proprie experienta ca eu mi-am revenit dupa ce am urmat pasii descrisi mai sus.
0
10-01-2015, ora 12:12
pacient90
Nu este medic/terapeut
pacient90
nu sti cam cat o sa fie nevoie sa mai iau tratamentul asta, deja am 3 ani si ma simt foarte bine...
0
10-01-2015, ora 16:10
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Chimia creierului se poate regla in timp insa in cazul tau numai sub indrumarea medicului curant poti incepe reducerea progresiva a dozelor.In functie de cum te vei simti se poate ajunge si la eliminarea totala a tratamentului.Ce trebuie sa intelegi este ca aceste boli sunt de regula cronice insa pot exista si remisiuni de scurta sau lunga durata.Important:sa nu umbli la tratament sub nici o forma fara avizulu mecicului curant.
0
13-01-2015, ora 14:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ pacient90

Sa nu te lasi brusc de tratament si fara avizul medicul ca boala recidiveaza.
Bolile astea sunt in general cronice, adica trebuie sa inghitim buline pe viata.
Roaga-l sa iti schimbe tratamentul si poate cu alt medicament nu ai efecte secundare care sa te deranjeze.
0
17-01-2015, ora 00:17
pacient90
Nu este medic/terapeut
pacient90
la mine nu cred ca e cronica, am ajuns aici dupa ce nu am dormit vreo 4, 5 nopti... si acuma de ceva vreme intr-o luna nu am luat medicamentatia numai seara, fara sa mai iau dimineata si nu am avut nimik
0
17-01-2015, ora 13:02
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Numai sub indrumarea medicului poti scadea sau mari dozele.Daca e cronic sau nu doar in timp se va putea vedea.Inca nu stii daca fara tratament vei putea dormi iar daca scoti tratamentul si iar nu dormi cateva zile atunci poti sa te intorci de unde ai plecat.
0
17-01-2015, ora 17:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ pacient90

Mai important este sa nu virezi in manie, deci mai importantele sunt avantajele pe care ti le aduce tratamentul decat efectele secundare.

Ai redus la jumatate tratamentul dar 400 mg Solian se da ca sa nu virezi in manie.

Daca devii mai vesel nejustificat sau incepi sa nu mai ai pofta de mancare ori apare o energie neobisnuita si ajungi sa dormi doar cateva ore pe noapte, sa stii ca astea sunt simptome ca organismului nu ii sunt de ajuns 200 de mg si se indreapta catre manie. Poti sa faci episod maniacal si in 48 de ore daca nu te tratezi cum trebuie. In caz ca vezi ca ti se intampla asa ceva reia cat poti de repede Solianul de dimineata. Ca apoi organismul vireaza si nu iti mai dai seama ce faci.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Xanax - medicamentul care pune viața tinerilor în pericol
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Libidoul sexual scăzut la bărbați - când, de ce și cum îl creștem
  • De ce mi-am pierdut dorința sexuală (cauze, tratament și sfaturi utile)
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.