solicitare medic - interpretare test exsudat faringian

13-04-2016
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,

Fetita mea (6 anisori) raceste foarte repede in perioada rece (toamna - primavara), la cea mai mica raceala avem inca de la inceput probleme cu gatul (rosu in gat, febra). Am facut zilele trecute un exsudat faringian, iar rezultatul este urmatorul:


Cultura bacteriana: RARE COLONII DE STREPTOCOCCUS AGALACTIAE (GRUP B), NATURAL SENSIBIL LA PENICILINA, PREZENTE COLONII DE STREPTOCOC GRUP C (AGLUTINARE STREPTEX POZITIVA PENTRU GRUP C), SENSIBIL LA PENICILINA

Identificare bacteriana - Enterobacteriaceae - ABSENT
Identificare bacteriana - Streptococcus pneumoniae - ABSENT
Identificare bacteriana - Pseudomonas aeruginosa - ABSENT
Identificare bacteriana - Staphylococcus aureus - ABSENT
Identificare bacteriana - Streptococi beta hemolitici GRUP A - ABSENT
Identificare bacteriana - Streptococi beta hemolitici GRUP B - PREZENT
Identificare bacteriana - Streptococi beta hemolitici GRUP C - PREZENT
Identificare bacteriana - Streptococi beta hemolitici GRUP G - ABSENT

Am marea rugaminte sa ne spuneti ce reprezinta ca si interpretare acest rezultat al exsudatului ? Ce tratament trebuie urmat ? Ce alte investigatii ar mai fi indicate ?
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea raspunsului !
5 comentarii
0
13-04-2016, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. copilul trebuie vazut si tratat doar la ORL
perzenta streptococului este cel mai frecvent in amigdale sau in carii dentare
Medicul ORL decide daca amigdalele trebuei scoase clasi sau de facut alt tratament
medicamentos se face 10 zile penicilina injectabil si moldamina 1 la 7 zile minim 3 luni.. pentru apreveni complicatile la inima su rinichi
2 din experienta pot sa Va spun ca.. Doar copii cu reflux gastro-esofagian racesc des si fac rosu in gat din cauza acilduli gastric care urca si irita faringele
de asemenea din cauza alimentelor acre, acide, citrice.. care intretin iritatie pe faringe si gastrica
asa ca un consult la gastrologie si schimbarea regimului alimentar ar fi o solutie corecta
0
14-04-2016, ora 09:01
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna dimineata,


Stimate domnule doctor,


Fetita a racit intotdeauna foarte usor si des (cum s-a racit un pic afara cum a racit), de cand era mica si pana acum la varsta de 6 ani.
Asa cum v-am spus, de prin octombrie de cand incepe frigul si cam pana in luna mai fetita raceste foarte des (incepe cu stranut si nas infundat si pana seara face si rosu in gat, i se infunda nasul de secretii, incep sa o deranjeze urechile - ea zice ca simte o durere in urechi in interior si deja seara abia mai poate inghiti). La cea mai mica raceala face si rosu in gat si de aici se complica lucrurile.

De regula i s-a prescris ca si tratament: aerosoli, decasept, bioparox, ceva de tuse, nurofen si daca gatul era foarte rosu klacid sau augmentin.
Marea problema este ca facem tratamentul, o saptamana-doua e bine, merge la scoala si apoi o luam de la capat cu raceala si asa o tinem toata perioada asta (octombrie-mai).

Pe langa asta acum o luna a facut angina purulenta, a avut fibrinogenul 402 (180-400), proteina C reactiva 21, 81 (0-5) si VSH-ul 32 (0-12). Am facut tratament 5 zile cu cefort intravenos (1, 5 la 12 ore) apoi 5 zile eficef (1 la 12 ore), dupa tratament timp de o saptamana s-a simtit mai bine insa apoi a racit iar. Cand am vazut ca iar raceste am mers si am facut la cerere acest exsudat pt care v-am solicitat informatii ieri.

Am repetat si analizele, fibrinogenul a scazut doar la 347 de la 402, proteina C reactiva este acum 3, 46, insa VSH-ul este tot 32.
Am urmarit informatiile dumneavoastra catre solicitantii de pe site si am deplina incredere in sfaturile dumneavoastra. Totodata am marea rugaminte sa ma lamuriti in legatura cu cateva aspecte:

1- care ar fi explicatia acestor raceli atat de dese si mereu cu rosu in gat (am fost la gastro anul trecut in vara si reflux nu ar avea);

2- mai explicati-mi va rog inca o data ce tratament ar trebui sa facem acum conform rezultatelor la exsudat (am inteles ca timp de 10 zile pencilina, apoi moldamin una pe saptamana timp de 3 luni ????);

3- de ce in continuare cand am repetat analizele fibrinogenul a scazut atat de putin si VSH-ul e in continuare mare;

4- ce schema de aerosoli ne-ati putea recomanda (noi facem un amestec de 5ml ser, o fiola de dexa, 2 fiole flixotide din care facem de 3 ori pe zi; cu dexa facem doar trei zile apoi continuam pana la 7 zile doar ser si flixotide)

5- daca considerati ca ar trebui sa urmam si un tratament pt imunitate ce ne indicati sa luam ? este bun luivac-ul ? septilinul ? ce ii pot da sa devina un pic mai rezistenta ? daca la scoala un copil e racit imediat raceste si ea;

Va multumesc anticipat domnule doctor pentru raspunsuri si clarificari !
Sa aveti o zi frumoasa !
0
14-04-2016, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nuia medicul ORL care vede copilul poate sa inidce tratamentul necesar
0
14-04-2016, ora 11:26
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Va multumesc pentru amabilitate !
Toate cele bune !
0
16-04-2016, ora 19:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sa-i scoateti fetitei zaharul si lactatele din alimentatie si observati daca mai raceste atat de des si de tare !

Pentru imunitate puteti sa-i dati propolis (6-7 picaturi /zi) si capsule de echinaceea, doar dupa trecerea episodului acestea din urma ! Pt raceli frecvente exista remedii homeopate care la copii functioneaza foarte bine ! Cautati un asemenea medic pediatru !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.