Solutii limitare consum alcool

01-09-2018
anonim 2610
Nu este medic/terapeut
anonim 2610
Bun gasit, tuturor !
Problema cu care ma confrunt, desi este legata de alcool, este un pic deosebita si as fi foarte recunoscator, pentru orice sugestie care m-ar scoate din impas. Sint un barbat de 51 ani, cu o viata ordonata, fara anturaj, cu o activitate sportiva consistenta si o stare de sanatate foarte buna, pentru aceasta virsta. De baut, se intimpla sa beau, rar, zic eu...se intimpla sa treaca si 2-3 saptamini, fara sa ating bautura. Dar sint ocazii, cind consum bauturi alcoolice..Inainte le mai amestecam, si "mai scapam caii"...Nu sint un tip agresiv, dar am generat situatii de care nu sint mindru si am pus-o in posturi jenante pe fata pe care o iubesc...Ea este, pur si simplu, terorizata, de acest trecut...de cite ori se intimpla sa beau, deja se panicheaza..Nelocuind impreuna, isi imagineaza lucruri, care chiar nu se intimpla si frica pe care o are se amplifica. Am vrea sa ne mutam impreuna, dar din aceasta cauza, e pe punctul chiar de a rupe relatia noastra. Bine - o sa imi spuneti - de ce nu renunti de tot la bautura ? As vrea, poate se va intimpla, dar, deocamdata, nu pot sa fac o promisiune, pe care nu sint sint sigur ca o pot respecta. Ea ar vrea o garantie...Mi-am tot batut capul si am inceput cautarea pe net, a unei pastile / medicament / remediu, pe care s-o iau / sa il iau, atunci cind crede ea de cuviinta. Ma astept de la acest remediu sa limiteze cantitatea de alcool pe care sa o pot consuma - fie prin taierea "poftei", fie prin reactii de respingere,..in fine, nu conteaza mijlocul, prin care se face aceasta limitare...va marturisesc, ca - la o ocazie, intr-un interval dee 4-6 ore, sa zicem, pot bea fara probleme 2 sticle de vin, a 750ml si sa ramin intr-o stare decenta de "functionare. Treaba este ca prietena mea este pur si simplu terifiata, nu se simte in largul ei si nici eu, stiind cum se simte ea...Din acest motiv, postez pe acest forum, in speranta ca cineva ma va ajuta cu vreo sugestie / solutie. Multumesc ! Toate bune, tuturor !
6 comentarii
0
02-09-2018, ora 16:04
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Buna ziua,
Din pacate, o astfel de pastila nu veti gasi. Doar prin motivația dvs interioară veti reusi, prin faptul că stiti ca acest comportament v-a adus numai prejudicii in trecut si ca partenera este vizibil afectată încă. Puneti in balanta excesul de alcool într-o anumită ocazie cu raul pe care îl faceti relației si veti lua o hotărâre ferma, cu siguranță. Cu atât mai mult cu cât nu consumati regulat.

Toate cele bune!
0
02-09-2018, ora 17:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

Exista tratamente pentru gestionarea situatiei. Psihiatria moderna pune ofera niste variante care dau rezultate foarte bune in multe cazuri. Totul este sa gasiti un psihiatru profesionist si cu experienta in astfel de cazuri.
Nu ar strica sa mergeti si la un psihoterapeut pentru a explora si motivele mai profunde care va fac sa cam "scapati caii"
0
02-09-2018, ora 17:16
anonim 2610
Nu este medic/terapeut
anonim 2610
Multumesc, pentru raspunsul dvs, dar, cu tot respectul, nu ma ajuta.Problema tine mai mult de prietena mea, acum...Chiar daca i-as promite ca renunt la bautura, nu m-ar crede, pur si simplu...In aceasta directie, credibilitatea mea, in fata ei este zero absolut, fara nici o posibilitate, pentru mine, de a schimba situatia...Imi tot cere o garantie, dar ce garantii poti da, prin vorbe, daca increderea nu exista ?! De asta m-am gindit ca o astfel de pastila ar fi o solutie potrivita, care i-ar oferi garantia dorita...Asta, numai, pentru o perioada...caci, avind aceasta garantie, ne-am muta impreuna si apoi s-ar convinge ca lucrurile s-au schimbat complet si definitiv si n-ar mai fi nevoie de nici o garantie...Daca nu este o pastila, poate un remediu natural / babesc...orice...orice..Multumesc, inca o data !
0
02-09-2018, ora 18:48
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cred ca nu ati citit mesajul. Exista PASTILE care va pot ajuta sa gestionati problema. Ele inhiba consumul de alcool si actioneaza si pe alte cai. Exista psihoterapie; exista o multime de lucruri care se pot face.
Cred ca faptul ca ati cauta ajutor specializat ar ajuta-o pe partenera sa vada ca faceti eforturi.

Este interesant ca, la fel ca multi oameni cu astfel de probleme, puneti rezolvarea situatiei la altcineva (la prietena), in afara dumneavoastra (intr-o pastila). Se intelege cumva ca de fapt rezolvarea este la ei, nu la dumneavoastra: "am generat situatii de care nu sint mindru si am pus-o in posturi jenante pe fata pe care o iubesc" dar ea e de vina ca nu are incredere in mine si ca nu vrea sa se mute cu mine ?!?

Un astfel de comportament este cel care va impiedica de fapt sa faceti o schimare. "Ea" are tot dreptul sa nu aiba incredere si sa nu doreasca sa se mute. Important este ceea ce faceti dumneavoastra pentru asta, caci solutii exista.

Sunteti intr-un fel de negare: "sa facem revolutiune dar sa nu se schimbe nimic"...
0
02-09-2018, ora 19:47
anonim 2610
Nu este medic/terapeut
anonim 2610
Stimate, Domnule Doctor !
Va asigur ca am citit mesajul, dar nu am stiut ca am vreo obligatie in a va raspunde..
O fac, acum, totusi, pentru ca vad ca va permiteti niste afirmatii, in necunostiinta de cauza.
Tinind cont de specialitatea dvs., inteleg perspectiva din care va pronuntati. Totusi, consider ca, de aici - de la specialitatea dvs, de la experienta cazurilor cu care ati avut de a face - pina la a va permite sa emiteti niste judecati la adresa mea, fara sa fi avut ocazia sa ma cunoasteti, personal ( eventual, in cadrul unei consultatii ) este cale lunga..Dumneavoastra puteti intelege ce vreti, dar va rog, politicos, sa va abtineti de la alte remarci. Nu transfer responsabilitatea pe umerii prietenii mele si - in nici un caz - nu o invinuiesc pentru neincrederea ei si nici pentru faptul ca nu acccepta sa ne mutam impreuna..
Nu am cerut decit recomandarea unei pastile..daca stiti ca exista, v-as fi recunoscator sa imi spuneti care sint acelea si voi decide, in consecinta !
Nu imi neg trecutul..mi-l asum si traiesc cu rusinea faptelor, despre care am pomenit...asta a fost cu ani in urma, iar lucrurile s-au schimbat radical ! Lucrurile despre care vorbeam apartin trecutului...Bineinteles, nu pot sa ofer o garantie in privinta viitorului, nu, la modul cum mi se cere, cel putin...
De asemenea, nu stiu de unde ati dedus ca vreau sa fac o schimbare...sau ca ar fi necesara o schimbare...Singura schimbare pe care as vrea sa o pot face este sa ii ofer posibilitatea unei garantii, prin intermediul acestei eventuale pastile si e usor de inteles aceasta, din mesajul meu initial si din raspunsul, pentru dna doctor Gusoi.
La ironia cu "revolutiunea", ma abtin sa comentez, stiind ca, la urma urmei, intntiile dvs. sint de a ajuta.
In incheiere, va rog, inca o data, sa imi spuneti la ce pastile ati facut referire...Bineinteles, daca vreti..daca nu, nu am nici o indoiala ca voi afla despre ce este vorba, atita timp cit acestea exista...e doar o chestiune de timp...
Multumesc si toate cele bune !
0
12-09-2018, ora 14:08
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Exista un medicament ce se numeste Selincro (substanta activa nalmefene) care scade dorinta de a bea si ajuta pacientii cu dependenta de alcool sa reduca alcoolul consumat. E un concept relativ nou de tratament pentru pacientii cu dependenta de alcool, intrucat este primul tratament special dezvoltat pentru reducerea consumului de alcool la pacientii dependenti ce mentin in continuare un nivel ridicat al consumului de alcool.

Tratamentul eficace nu include insa doar pastila ci si psihoterapia asociata medicatiei.(altfel recaderile raman o problema mare)

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.