Spondiloza cervicala?

140 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
04-03-2010, ora 15:02
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
Multumesc pt raspuns, pot sa fac tratament pt sinuzita si sa merg si cu cel pt spondiloza?adica bilobil, midocalm si voltaren emulgel?
0
05-03-2010, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. se poate!
0
06-03-2010, ora 13:40
lara71
Nu este medic/terapeut
lara71
buna ziua! ma numesc laura, am 38 ani, in luna septembrie 2008, stand pe pat, in fund, uitandu-ma la TV, la un moment dat, ma luat o ameteala ingrozitoare de parca cadeam intr-o parte si s-a mentinut si-n pozitia verticala, ba chiar aveam pierderi de echilibru, de parca eram beata, m-am culcat in pat, fara perna, cu fata in sus, si numai asa nu aveam ameteli. asta m-a tinut 3 zile si apoi m-au luat iar in luna Nov a aceluiasi an, si starea de ameteala am avut-o in pemanenta, dar nu rau, parca eram intr-o stare de beatitudine continua si incepusem sa fac atacuri de panica cam o data la 2 zile in urma carora am ajuns cu salvarea la spital. Am fost internata la Sp. Fundeni unde am facut tot felul de investigatii, Ct, radiografie la colkoana, control loa inima, analizele sangelui, am facut si control la ORL, audiograma, un alt exercitiu cu o masca pe ochi, hormonii tiroidieni, si toate mi-au iesit bune, doar la CT mi-au zis ca se vad emisferele cerebrale foarte deshidrattate, si concluzia a fost ca sufar de depresie si ca urmare am fost internata la Sp. Obregia in ianuarie 2010. Am stat acolo, 3 luni de zile, timp in care m-au incercat cu mai multe tratamente, pana mi-au gasit unul care din a doua zi de tratament, ametelile au disparut si-am simtit ca revin la viata(mirtazapina, Anxiar, Spitomin).toate bune si frumoase, din august anul trecut am renuntat la Anxiar, si apoi din decembrie si la Spitomin, ramanand doar cu antidepresivul, mirtazapina pe care-l iau doar seara, 30mg. Ianuarie 2010, am avut urmatoarele simptome: dormeam si in somn m-am intors pe partea stanga si m-a luat o ameteala de se invartea totul cu mine. imediat m-am intors cu fata in sus, dreapta, si in cateva secunde ameteala a trecut, doar cand incercam sa intorc capul sau sa ma uit in sus si-n jos, se invartea totul cu mine. cand stateam in picioare, dreapta, fara sa aplec prea mult capul, nu aveam ameteala. Am fost la o doctora de la mine de la spitalul unde lucrez, Sp. De Urg. Sf. Ioan, si mi-a zis, dupa ce i-am relatat cum m-au luat ametelile, ca e de la coloana si mi-a dat sa iau Flamexin de 20mgzi, ginkoprim 2zi, betaserc de 24mg 2zi. am luat 2 sapt. tratamentul, si mi-au disparut simptomele brusc. dupa ce-am vazut ca mi-a trecut, nu am mai luat niciun medicament. martea asta, 02.03.2010, din nou stand in fund, in pat, la TV, m-a luat ameteala, asa parca ma strange capul, ma duc intr-o parte si incepe sa se invarta totul. m-am ridicat brusc in picioare, speriata, a, si de fiecare data cand mi sa intamplat asta, am uiata sa va spun, ca ma ia si burta, flatulenta si ies afara apoi, cu tremurat, imi furnica mainile, mie frig rau, e cumplit. m-am asezat in pat si-am vazut ca nu e asa ca randul trecut sa nu pot sa intorc capul ca ma ia ameteala, am luat un Xanax si 12 anxiar si-am reusit sa adorm. dimineata cand m-am trezit am constatat ca nu mai aveam ameteala dar la serv aveam momente cand incerca sa ma ia, dar ma ridicam si ma plimbam, si-am inceput sa iau iarasi tratamentul din luna Ianuarie. Pana la acest episod, simteam cum ma luat o ameteala din somn, de parca ma cundam in perna, si ma strange capul, o presiune, nu stiu, si cand deschideam ochii nu aveam nimic. Va rog frumos sa-mi spuneti parerea dvs., ce-ar putea sa fie si cum sa scap de asa ceva, pentru ca mi-e frica si sa dorm, sa nu ma ia senzatia aia de ameteala. Multumesc.
0
06-03-2010, ora 13:52
lara71
Nu este medic/terapeut
lara71
nu stiu daca are vreo importanta, dar atunci cand aveam depresie, nu mancam si-aveam doar 49kg, acum am 58kg, la 1, 70cm, mananc bine, in fiecare zi imi fac un borcan de suc de legume si fructe( morcovi, mere, sfecla rosie, telina, portocale si grepfruit) si tot de anul trecut dupa ce-am iesit din spital, in martie 2009, am luat pana in noiembrie in fiecare zi cate o pastila de Ca, si pana in prezent, Mg+b6, Vit. De la A-Z de la Doppel, vit. e, si ginkobiloba, pe care l-am mai intrerupt, dar in rest, celelalte le iau zilnic. si cu toate ca am grija de mine si mi-am revenit cu depresia, am apisoadele astea neplecate de ameteala.
0
06-03-2010, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele simptome descrise sunt caracteristice unui vertij periferic !
care tine de urechea interne si se investigheaza si se trateaza la ORL.. cu internare pentru teste vestibulare.
Tine de hidratarea organizmului si componenta electrolitica a lichidelor din urechea interna!
0
07-03-2010, ora 13:09
lara71
Nu este medic/terapeut
lara71
multumesc mult d-le doctor! maine o sa-mi fac programare la Sp. Panduri. dar va rog sa-mi spunet-ti daca sa contiunui pana atunci cu betaserc, flamexim si ginkobiloba, si beau 2L de apa zi, si daca in timpul acestiu tratament mai pot avea acele ameteli. Si daca se vindeca aceasta boala!! Va multumesc.
0
09-03-2010, ora 17:49
lara71
Nu este medic/terapeut
lara71
azi 09.03.2010, am fost si mi-am facut radiografie cervicala, si n-am nimic la coloana. si de la reumatologie, mi-a zis ca e vorba de sindromul Menicre, si mi-a dat Neuromultivit 2zi, Betaserc 24mg x 2zi, Ginkoprim x 2zi, va rog sa-mi spune-ti daca e bun tratamentul si daca ma voi vindeca!!! Am citit ca se poate face punctie cu gentamicina si rata de succes in aceasta boala e de 80-90%. trebuie sa fac asta si sa scap mai repede? m-au programat la Sp. Panduri, tocmai pe 1 aprilie.
0
10-03-2010, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din 1 mesaj.. Va sugerez sa NU folositi.. Flamexinul !!!
din mes. 2
tratamentul e corect.
DAR.. injectia cu Gentamicina.. este menita sa Omoare nervul vestibul ar din urechea interna...insa el omoara si nervul auditiv!!!
NU va recomand sa faceti experiente peDvs !
0
10-03-2010, ora 13:43
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
buna ziua dl. dr.revin cu o intrebare la dvs.pt ca sunteti cel mai operativ de pe forum si raspundeti cel mai repede la intrbari si va multumesc pt aceasta.intrebarea mea este: poate sa se deregleze ciclu menstrual din cauza spondelozei cervicale sau a tratamentului acesteia;bilobil, midocalm, paracetamol sinus si voltaren emulgel? aveam un ciclu regulat la 28 zile, in februarie a fost pe 25 iar acum pe 7 la diferenta de cateva zile, si este mai abudent decat de obicei. va cer parerea pt ca ieri am fost la medicul de fam. si a zis ca are legatura cu spondiloza si mi-a spus sa iau calciu lactic si indometacin supozitoare, dar eu am avut si un ulcer duodenal in urma cu ceva ani. maine sper sa ajung si la reumatolog. va multumesc anticipat
0
10-03-2010, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dereglarile de ciclu menstrual.. tin mai mult de dereglarile hormonale si cele de metabolizm.. NU pot sa fie legate direct de o probleme la colana cervicala.. dar indirect.. cu diminuarea circulatie cerebrale + bilobilul care este un vazodilatator.. ar putea actiona asupra ciclului.
este bine sa va vada la Ginecologie.. sa nu aveti vreo surpriza.. gen chist ovarian sau alt proces inflamator local !!!
0
23-05-2010, ora 13:40
katy S
Nu este medic/terapeut
katy S
Buna ziua.Ma numesc Cati S si am 32 de ani.De cateva zile am o durere de spate in zona dintre gat si umeri pe partea stanga.Acum 2 ani am avut ceva asemanator si atunci medicul de familie m-a diagnosticat cu spondiloza cervicala si mi-a recomandat ca tratament o combinatie de Meloxicam si Midocalm.De asemenea mi se intampla din cand in cand sa am ochii foarte obositi seara si cateodata o sensibilitate la lumina zilei.Mentionez ca la locul de munca lucrez pe calculator si scriu de mana documente din pozitia de stat pe scaun.Am doua intrebari:
1.Este posibil sa am spondiloza cervicala, (care dupa cum stiu se instaleaza numai dupa varsta de 40 de ani si in simptomatologia careia intra ameteala si starea de voma pe care eu insa nu le am), si daca da ce imi recomandati?
2.Daca exista sau nu o legatura intre sensibilitatea ochilor si durerile din spatele gatului, sau sunt doar doua problem deiferite una de alta, aparute concomitent si care poate fi provenienta lor?
Multumesc!
0
23-05-2010, ora 17:10
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
Domnul doctor am urmat tratamentul pentru spondiloza scris de dumneavoastra, , condartroz... 2 la 8 ore 3 sapatamani
si gemoderivat de vita de vie 1 fiola la 12 ore...un timp a fost bine, acum ametesc din nou nu mai am stabilitate vartejuri am fost la control tot de la spondiloza zice ca se trage, ma simt rau de tot doar cu tador pescris si unguente nu sunt bine, ce sa mai fac ? am dureri mari la ceafa si ametesc f tare de intru in panica si asociate aceste doua stari ma termina, va rog sa ma ajutati, , sunt hipertensiva antiinflamatoare nu pre pot sa iau, Va multumesc
0
23-05-2010, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Katy
1. da este posibilitatea sa fie spondiloza si mai repede de 40 de ani.
trebuie sa mergeti la Reumatologie.. sa se confirme diagnosticul radiologic.
2. da.. si aceste simptome pot sa fie din cauza coloanei cervicale.


Tory
AMETEALA are mai multe cauze.. nu numai coloana cervicala.
trebui esa mergeti la Cardiologie, ORL. Neurologie si Reumatologie.
cu toate investigatiile se merge la med. de familie.. care trebuie sa ajusteze tratamentele.. ca sa aveti si tensiunea buna.. si circulatia cerebrala buna..si sa nu aveti dureri...
0
22-02-2011, ora 16:27
Lavera
Nu este medic/terapeut
Lavera
Buna ziua, Domnul Doctor,
Din cauza unor dureri surde in tot organismul care au tinut aproximativ 4 luni de zile, am facut o radiografie la toata coloana din care reiese discopatie cervicala C7-T1 si retrolistezis C2, C3 si C4. De o saptamana pana in prezent am o durere continua in spate stanga, umar si toata mana stanga, inclusiv degete, care nu cedeaza la nimic, doar se amelioreaza la administrarea de Arcoxia 90mg. Intrebarea mea e daca aceste dureri se incadreaza in spondiloza cervicala din moment ce cateodata se muta in zona inimii iar mana imi trece, apoi revine la starea initiala?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
0
22-02-2011, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate DA.
tin de coloana vertebrala. trebuie sa faceti tratamente locale ( fizio-kinetoterapie)
0
23-02-2011, ora 10:30
Tory
Nu este medic/terapeut
Tory
Fac foarte des bronsita forma urata, ce pot sa iau sa nu mai racesc asa des pentru imunitate ?ma ingrijesc dar foarte des racesc ce pot sa iau pentru imunitate ?
0
23-02-2011, ora 13:16
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
buna ziua sunt Loredana si am 28 de ani, am fost diagnosticata cu spondeloza cervicala. am facut fizioterapie 12 zile, am terminat de o sapatamana si inca ma doare. ce pot sa iau sa nu ma mai doara, mentionez ca am si ameteli. multumesc frumos. multa sanatate.
0
23-02-2011, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tory
gemoderivat de nuc, echinacee, ginseng, spirulina, sinupret, polen si laptisor de matca

Loredana
pentru ameteala Betaserc 24 mg 2 pe zi
daca ai tensiunea mica si ginseng 1 fiola dimineata
pentru dureri..la reumatologie sau kinetoterapie
0
23-02-2011, ora 14:12
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
multumesc frumos pt raspuns. kinetoterapie=gimnastica medicala ceea ce am facut, am facut si laseroterapie, ultra sunete si mai o procedura care erau niste placute de la un aparat nu mai stiu cum se cheama. mai ramane sa incerc la reumatologie poate trece intr-un final. multumesc inca o data si multa sanatate la toata lumea.
0
23-02-2011, ora 16:47
Lavera
Nu este medic/terapeut
Lavera
Domnul Doctor, am o nelamurire...am mai postat ieri o chestiune legata de coloana...stiu ca poate suna ciudat ce vreau sa spun...de azi noapte durerea de la mana se tot muta la o masea care tocmai e in "constructie"...deci cand ma doare maseaua, mana nu mai doare deloc, si invers; cateodata ma supara intreg maxilarul.ce poate fi? Sincer, eu nu cred ca mai tine de spondiloza cervicala si incep sa cred ca e ceva de la inima, desi am facut in 3 luni 8 EKG si toate au iesit bine...
Multumesc mult pentru timpul acordat!
0
23-02-2011, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inima NU da dureri in masea.
mai bine faci radiografii la radacina dintilor
0
12-03-2011, ora 21:15
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
si eu am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala...din pacate...

Domnule doctor va rog din suflet sa mi raspundeti la cateva intrebari:

1.spondiloza are legatura cu depresia??
2.doare ceafa?
3.poate tine o durere 1 luna de zile??
4.poate interfera si cu maselele???

. va rog sa mi scrieti daca doriti ce pot lua pt durere.dr de familie mi a recomandat...aulin 2 pe zi si spuneti mi daca fizioterapia ajuta si masajul


multumesc din suflet.jos palaria pt ce faceti
0
13-03-2011, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. are legatura indirecta ( spondiloza duce la diminuarea circulatiei cerebrale cu multe urmari indirecte)
2DA
3poate tine toata viata si se poate si agrava daca nu ai parte de un tratament corect la balneologie si kinetoterapie
Masajul ajuta cand nu este un proces distructiv pe os asa ca trebuie sa faci consulatii si investigatii serioase la coloana inainte de a incepe tratamentele
4. durerea de masele este separat.si se trateaza separat
0
01-05-2011, ora 18:10
eleni26
Nu este medic/terapeut
eleni26
buna ziua ma numesc elena am 26 de ani si de vreo 4 ani ani am tot timpu ameteli mie frica sa ies singura pe strada simt ca ma strange ceva la cap incep sa transpir si imi amortesc mainele chiar daca dorm am cearcane de parca nu am dormit de 2 zile, am facut tot felu de analize dar toate au iesit bune vreau sa va mai spun ca acum 4 ani am facut sinozita si mia facut o injectie in frunte de atunci chiar daca sunt racita nu imi curge nasu Va multumesc
0
01-05-2011, ora 18:47
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
buna Elena, daca spui k analizele ti-au iesit bine incearca si o radiografie cervicala, dupa simptome ar putea fi vorba de o spondiloza, si eu am avut cam aceleasi simptome k si tine dar eu amorteam toata. dupa ce faci radiografia o sa sti sigur. multa sanatate
0
30-06-2011, ora 00:03
andrei.mihai
Nu este medic/terapeut
andrei.mihai
Buna seara. Am si eu o problema: cam de 6luni am ameteli care se manifesta doar la miscarea capului fata - spate, stanga - dreapta. nu rapide, nu dese... chiar foarte incete (miscarile). Simptomele au aparut simultan cu unele probleme la urechi, unele ciuperci, dopuri de ceara etc. Pot avea legatura aceste ameteli cu urechea?
0
30-06-2011, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in urechea interna segaseste organul echilibrului..
problemele la acest nivel duc la vertij rotator.
daca e o usoara ameteala fara vertij.. este neurologic.
corect ar fi sa faceti investigatii
- fund de ochi.. la oftalmologie
-Radiografie coloana cervicala
-consult Neurolog
- consult ORL
0
30-06-2011, ora 11:58
andrei.mihai
Nu este medic/terapeut
andrei.mihai
Va multumesc pentru interventia rapida. Ameteala nu este chiar usoara, se manifesta uneori cu stare de voma si pierderea echilibrului ( identica cu cea din cazul raului de miscare, cazurile cele mai "grave" suferite in copilarie ). Rezultatul controlului neurologic a fost unu bun, la fel si controlul pentru fund de ochi la oftalmologie... In legatura cu rafiografia coloanei cervicale am suferit un control amanuntit al intregii coloane in urma unui accident rutier, deci consider ca daca ar fi fost probleme mi-ar fi zis la Urgente. Mai ramane doar controlul ORL. O zi buna.
0
03-07-2011, ora 22:02
andreea230220
Nu este medic/terapeut
andreea230220
As avea si eu o intrebare.se poate?
0
03-07-2011, ora 22:07
andreea230220
Nu este medic/terapeut
andreea230220
deci...acuma cam un an totul a inceput cu o durere in partea inimii care imi dadea o stare ft mare de ametelea...pe parcursul acestui an am facut toate analizele posibile.mi sa pus dfiagnosticul de sindrom vertiginos am fost la 3 neurologie diferiti...am luat diferite ytratamente printre care(betaserc xanax stugeron, magnerot, piracetam milgama...etc)dupa care nici un rezultat tot ameteam foarte tare si ma durea in partea inimii (am facut ekg si totul bine)...acum cate saptamni am fost si mama internbat la OR;L si am facut perfuzii cu pentoxifilina atropina hemisuccinat si antibiotic sulcef.si din pacate nimic.a ramas doar acum sa imi mai fac un rmn la coloana ca in rest am facut toate analizele posibile, , , , nu stiu ce sa mai fac m-am saturat...simt ca nu o sa imi treaca niciodata ametelile astea...mentionez ca am 21 de ani...as vrea va rog frumos sa imi dati un sfat ce as putea sa mai fac!va multumesc furmos
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.