Stafilococ auriu. Am facut tratament cu eritromicina

19-06-2012
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
am o fetita de 9 ani prin luna martie tot simtea ceva in git am fost la doctor si la analiza ia iesit stafilococ auriu am facut tratament cu eritromicina si pe urma nea dat aerosoli cu antibiotic si ia trecut acum au revenit problemele spune ca o gidila ceva in git la inghitire si ii provoaca o tuse seaca am fost la medicu de familie si nea dat eurespal, ketof si tusin, nea dat si augumentin dar nea spus sa mai asteptam vreo 2 zile nu stiu ce sa mai fac pentru ca nui mai treca si antibiotic mie frica sai dau asa aiurea mentionez ca a avut si ceva probleme cu 2 masele pe care tot leam plombat ii cadeau plombele siar le plombam a avut si o infectie la o masea pe care nu am tratato a trcut de la sine sa fie de acolo problema sau din alta parte va rog din suflet ajutatima va multumesc
17 comentarii
0
19-06-2012, ora 12:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un copil cu probleme gastrice si tendinta la reflux gastric care daca nu o sa fie limentat corect o sa aiba probleme cu gatul si cu stomacul
excludeti in totalitate din alimentatie tot ce tine de acru ( muraturi, otet, bors, fructele citrice, bauturile acidulate)
invatati copilul sda faca gargara dupa masa
faceti aromoterapie si tratament local cu spreiuri pentru faringe.
si n.o sa mai fie probleme
0
19-06-2012, ora 13:21
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
va multumesc din suflet va rog sa mi spuneti cu ce as putea face aromaterapie si daca pot folosi bioparox?
acuma pot sa i fac aerosoli? cu ce?
0
19-06-2012, ora 22:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara si aerosoli se face cu ceai cald de musetel + 2 picaturi de ulei volatil de eucalipt, aromoterapiea numai cu uleiul volatil pus pe un servetel, aromocandila, perna..s.a
ca si sprei pentru tuse uscata mult mai bun faringo sprey... romanesc, natural, uleios, decat bioparoxul
0
24-06-2012, ora 13:42
chelban
Nu este medic/terapeut
chelban
buna ziua domnule doctor
0
25-06-2012, ora 22:49
chelban
Nu este medic/terapeut
chelban
in urma cu doua saptamani am fost la un control ORL. aveam ceva probleme cu urechea stanga. am facut un CT si am fost diagnosticat cu colesteatom. mi s-a spus ca singura solutie este operatia, insa nu este o graba. cat de dfificila este o astfel de interventie? care sunt riscurile? si este cumva o problema daca aman operatia? atunci am facut si un control la urechea dreapta, medicul mi-a spus ca este perfect sanatoasa, in urma cu cateva zile am observat ca din ureche imi curge o secretie alb-galbuie si foarte urat mirositoare. nu ma doare insa imi curge abundent. este cumva o otita externa sau despre ce este vorba? astept un raspuns de la domul doctor flueraru. multumesc anticipat.
0
26-06-2012, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspuns la intrebarile tale poate sa aiba numai un medic ORL... Care vede urechea si rezultatul de la CT
e nevoie de o internare in clinica ORL.. in oras universitar.
0
26-06-2012, ora 22:15
chelban
Nu este medic/terapeut
chelban
multumesc domnule doctor
0
28-06-2012, ora 17:14
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
buna ziua am discutat cu dumneavoastra ceva vreme despre simptomele mele ametaela permanenta lipsa de echilibru o stare de buimaceala uneori cand merg am senzatia ca o sa cad jos, simt cum ma scufund. Mati indrumat sa merg la domnul doctor sebasean cozma unde am ajuns si dupa toate investigatiile facute de dansul mi-a pus diagnosticul de sindrom vestibular cu deficit partial pe dreapta si insuficienta aortica, am facut exercitii de reabilitare vestibulara si atat dansul merge pe premiza ca de la insuficienta aortica am ameteli permanente am mers si la cardiolog la mine in oras si dansa mia zis ca nu are nici o legatura un cu cealalta am ramas iarasi de unde am plecat fara nici o lamurire.Eu ametesc zi de zi am un tremur in tot corpul cand merg simt cum ma scufund si am o slabiciune in picioare, ma clatin cand stau in picioare, am zile cand ma simt buimac de cap imi tauie urechea dreapta si mai tot timpul mi se infunda daca stau si in cel mai mic vant si am o stare de rau mai tot timpul si medicii nu ma pot ajuta.Ce asi mai putea sa fac unde sa mai merg domnule doctor puteti sa ma indrumati. MULTUMESC DE INTELEGERE
0
28-06-2012, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facute investigatii cerebrale ( CT, RMN, angiografie)
medicul neurolog decide ce este mai indicat
0
28-06-2012, ora 22:50
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
buna seara am facut si RMN si CT si totul este bine, angiografie nu am facut niciodata am sa merg sa fac si aceasta investigatie poate aflu ceva in legatura cu aceste ameteli MULTUMESC MULT DE RASPUNS
0
30-06-2012, ora 14:11
adela ghetu
Nu este medic/terapeut
adela ghetu
Buna ziua Dl. Dr., am o fetita de 4 ani, pe data de 27.06.2012 am operato de polipi si la ambele urechii a intepato pt a da drumul vegetatiilor fiind cu otita seroasa spre acutizare bilaterala, acum dupa 3 zile plange de dureri de gat si dupa urechii, tuseste productiv si mia facut si temperatura 38, 5 ii dau analgezice la 8 ore are dat ca medicament vibrocil pt nasuc, floxal pt urechii, pt tuse ii dau acc pliculete de 100 mg de 2 ori pe zi si aerosol cu dexametazon o data pe zi.
Este diagnosticata cu esofagita de reflux de grad 1 cu helicobacter piloric negativ... tratament pt reflux motilium sirop de un miligram pe mililitru 2, 5 de 3 pe zi nexium de 10 mg un pliculet dimineata pe burtica goala si singulair de 4 mg o pastiluta seara inainte de culcare mai are si aerus 4 ml seara si avamis un puf in ambele narii astea pt reflux ii dau de 2 luni.Vreau parerea dv.nus ce sa fac de 4 luni sunt numai prin spital am tot felul de analize radiografi, o tratez la spit e mai bn, vin acasa, in max o sapt iar tuseste iar tratament am si de alergi facute analize si la sinusuri are tot feluri de diagnostice in astea 4 luni va enumar : otita bilaterala, polipi, reflux de esofagita, plumonie interstitiala in timpul boli de plumonie a facut si un edem care la tratat cu manitol dupa care si.a revenit, puroi pe amigdale, bronsita, rinita alergica dar am facut testele de alergie si a iesit negativ asta iese, si la aprox toate antibiotic
PS :a avut facuta cura cu isoprinosine 10 zile pe luna 3 luni si colostrum cu probiotic o luna
Va multumesc astept cu nerabdare un sfat!
0
01-07-2012, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cded ca acum pe termen scurt este necesar un tratament cu antibiotic
pe termen lung trebuie sa schimbati drastic regimul alimentar a copilului...
0
02-07-2012, ora 12:37
adela ghetu
Nu este medic/terapeut
adela ghetu
Este pe regim de ulcer desi nu are ulcer, adica -pui, vita, peste, fara prajeli, supe, borsuti, legume -fructe nu crude etc. mentionez ca ea nu manca fasole, porc, varza si mai stiu eu ce mancaruri grele sau interzise varstei, anul acesta imi cerea cartofi prajiti dar nu exageram deoarece ea a avut probl cu burtica a avut intoleranta la lactoza si pana sa aflu ce are avea mai tot timpul scaune proaste diaree si o tratam la sfatul medicului pediatru din oras la care era de la o luna si jumatate la dansa.momentan sunte la un spital din buc la care merg de orce natura ar fi probl legata de copil, -dansa este in concediu-
Dupa operatia de polipi ii pot trage vegetatiile din nas cu batista sugarului, o afecteaza in vreun fel?Momentan este pe azitromicina de 200 mg doza unica la 24 de ore 4, 5 timp de 5 zile. dupa ce v.am trim dv mesajul am reusit sa dau de dna dr care a operato si dansa mi.a dat antibioticul.ce urmari poate avea in tp, care sunt consecintele si ce trebuie sa mai fac eu sau ce nu am facut... referitor si la diagnosticul de esofagita de reflux si la polipi, vegetati tusea care reapare mereu acelas tip si nu se schimba doar diagnosticul difera, medicamentatie, alimentatie, sa ii mai dau probiotice ?...
0
02-07-2012, ora 12:40
adela ghetu
Nu este medic/terapeut
adela ghetu
PS Multumesc de raspuns, am uitat sa spun dar nu intentionat!
0
02-07-2012, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi aspirata cu batista beeblusului
din regimul alimentar trebuie scoase condimentele de la plic care dau gust mancarii, toate produsele de magazin care contin coloranti artificiali si condimente
0
02-07-2012, ora 14:15
adela ghetu
Nu este medic/terapeut
adela ghetu
Le scosesm, de un an cresc pui pt ea si gaini de oua la firma deoarece locuim la bloc si nu am curte tot de un an fac si bulion, ciorbar si toate fara conservanti, natural cum se spune doar le fierb bine bine si legume de la tara de la soacra acum invat sa fac compot de cand cu regimul, va multumesc mult si multa sanatate!
Multumesc si pt timpul acordat!
0
26-11-2012, ora 13:54
chelban
Nu este medic/terapeut
chelban
sa traiti domnule doctor.acum doua saptamani m-am operat de colesteatom ma simt foarte bine dupa operatie.as vrea sa va intreb fiindca sunt fumator nu unul inrait dar fumez 3- 4 tigari pe zi.dupa operatia de colesteatom ce parere aveti am voie sa fumez una doua tigari.astept sfatul dv.va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •