stafilococ auriu hemolitic coagulazo pozitiv

01-11-2010
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Buna ziua,
Am o intrebare la dvs. in legatura cu infectia la nivelul gatului determinta de stafilococul auriu, infectia fiind de cativa ani. Medicul ORL la care am fost mi-a recomandat sa scot amigdalele si sa ma operez si la nas pt ca am si acolo niste inflamatii din cauza carora nu pot respira si mi-am pierdut mirosul iar secretiile merg mai mult catre gat si nu pe nas. Intrebarea mea este:
- exista un tratament prin care sa evit scoaterea amigdalelor si prin care sa scap definitiv de stafilococ?
- in cazul in care ma voi opera la nas si voi scoate amigdalele care sunt sansele sa scap de stafilococ, acesta fiind raspandit pe faringe? dc scot amigdalele stafilococul oricum va ramanea pe faringe.
Ce-mi recomadati dvs. sa fac?
Va multumesc
12 comentarii
0
01-11-2010, ora 22:11
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
As vrea sa mai intreb daca in cazul in care voi scoate amigdalele, mirosul urat provocat de stafilococul ramas pe faringe va persista in continuare? (stafilococul de la amigdale miroase foarte urat).

Si as vrea sa mai intreb daca se mai produce la Cantacuzino vaccin stafilococic si care ar fi pericolul pt organism daca mi-as face acest vaccin? (sunt stafilococi pe jumatate morti care sunt introdusi in organism si mi-e frica sa nu provoace o stafilococie in organism care sa determine o septicemie).
0
02-11-2010, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Da este riscul sa te operezi de amigdale si sa ramai purtatoare de stafilococ
2. este mai bine sa operezi initial Nasul.. sa respiri corect pe nas si sa scapi de acele secretii din nas.
tratament local a faringelui cu inhalatii + gargara + propolis cu echinaceea pentru imunitate locala+ echimacee tab. pentru imunitate generala
3 regim alimentar fara acru, rece, acidulate si fructe citrice.. care mentin iritatia locala si implicit sensibilitatea la microbi
0
02-11-2010, ora 11:35
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Va multumesc mult pentru recomadari. Am fost la o consultatie la dvs. cu vre-o 10 ani in urma.

Mai am 2 intrebari la dumneavostra:

- ce parere aveti despre fagioterapie? (tratament cu bacteriofagi) si daca stiti in romania un institut care il fabrica sau il importa din Giorgia?

- cat de eficient este vaccinul stafilococic si daca m-ar ajuta sa scap de stafilococul asta definitiv?
0
03-11-2010, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la ambele intrebari am 1 singur raspuns.
Organizmul are suficiente forte de autoaparare.
este suficient sa rezolvati chirurgical problemele care deranjaza respiratia.. si sa duci un mod de viata si alimentatie sanatos. Imunitatea se poate stimula si indirect nu neaparat cu vaccinuri specifice unui microb.. deoarece foarte simplu peste 2-3 saptamani sa contactati alt microb din alta grupa la care acest vaccin NU are acoperire
0
03-11-2010, ora 10:59
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Aveti perfecta dreptate. Voi lua echinaceea si propolis o jumatate de an. M-am programat la spitalul orl la dr. Zainea Viorel sa rezolv cu nasul, iar amigdalele nu as vrea sa le scot din cauza unui stafilococ. Nu mai iau antibiotice, am facut de mai multe ori antibiograma, am luat antibioticul care a iesit sensibil si nu mi-a ajutat.

Va multumesc ca ati avut ambilitatea sa-mi raspundeti.
0
03-11-2010, ora 14:06
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
Buna ziua dl doctor, am si eu o intrebare sau chiar mai multe la d-stra, am probleme respiratorii in primul rand am deviatie de sept, racesc foarte repede, imi curge nasul mai mereu, si adesea pe gura. Acum 3 saptamani am racit rau, mia curs nasul simi curge sin prezent, bine nu ca inainte, dar tot mai am secretii, am facut exudatul nasal si mia iesit stafilocul auriu pozitiv. Nui prima data cand mia iesit pozitiv, am mai facut tratamente, simi reapare, are legatura stafilococul auriu cami iese Aslo marit. Acum alaptez, nustiu ce sa fac, ce tratament sa mai urmez, sunt sanse mari sa ia si copii, chiar daca sunt bine. Imi fac planuri dupa ce termin de alaptat sa ma operez la deviatie de sept, credeti ca se vor rezolva problemele mele, in ceee ce priveste respiratia dificila, racelile repetate si vocea nazala.
Va multumesc anticipat pentru raspuns
0
03-11-2010, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da, operatia de deviatie de sept o sa te ajute sa respiri bine pe nas, sa se aeriseasca bine sinusurile si sa se dreneze, rezolvand problema cu secretiile din nas.
2. ASLO.. nu are treaba cu stafilococul..dar cu Streptococul DA.
3. Acum, cat alaptezi.. nu poti face nimic decat inhalatii cu ceai de musetel+2-3 pic de ulie volatil de eucalipt.. + spalaturi nazale + gargara cu acelas ceai !
0
10-11-2010, ora 12:07
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Buna ziua,

Am o intrebare la dumneavoastra. Am consultat mai multi medici Orl. Am stafilococ auriu hemolitic. Asta vara am fost la policlinica cu plata Batistei, la dr.Sirjita care mi-a dat un tratament, timp de 2 zile de tratament mi s-au facut amigdalele albe de puroi, nu am avut niciodata asa grav, o luna de zile m-a usturat gatul. La exudat mi-a iesit sensibil la claritromicina si eritromicina. Am fost de curand la un medic de la spitalul SRI (Ramona Balasoiu) care mi-a spus sa iau 10 zile claritromicina 500 si tantum verde, la fel mi-a recomadat sa iau si medicul de familie, dupa care sa ma opereze la nas si sa-mi scoata amigdalele. Astazi am fost la spitalul de ORL Hociota, la Dr. Zainea Viorel (am auzit ca opereaza f bine) care mi-a dat alt tratament, Retarpen 1200000 u.i. Trahisan, Sperimar si Modafen care nu -l pot lua ca ma dor rinichii de la orice produs cu ibuprofen, si sa merg la control dupa 3 saptamani. A cam tipat la mine, mi-a spus ca opereaza ministri si cancelari germani, nu ma asteptam la asa un comportament, nu prea a stat de vorba cu mine. A spus ca nu ma opereaza ca vine iarna. Si eu as fi vrut sa ma opereze la nas ca nu pot respira si ma doare inima, de asta am mers la dumnealui - sa rezolv cu nasul. Nu stiu cum sa procedez si va intreb pe dumneavoastra, sa iau claritromicina care a iesit la antibiograma sau sa iau tratamentul dat de Dr. Zainea? M-ati ajuta foarte mult daca mi-ati explica cum e mai bine sa fac.

Va multumesc
0
10-11-2010, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este.. sa faci tratamentul cu antibiotic pentru gat si paralel sa gasesti un medic care sa.ti opereze nasul.
mergi la spit Elias la dr. Bucan Loredana. Poti sa.i spui ca ai recomandarea de la mine
0
15-11-2010, ora 14:25
olgaolga
Nu este medic/terapeut
olgaolga
Va multumesc pentru recomandare. O sa iau claritromicina si voi merge la dr. pe care mi-ati recomandat-o.
0
17-12-2010, ora 12:46
Radu Alexandru
Nu este medic/terapeut
Radu Alexandru
Buna ziua,

Tocmai mi-am ridicat si eu analizele azi si uitandu-ma la rezultat am gasit: stafilococ auriu hemolitic coagulazo pozitiv. Acest rezultat l-am obtinut in urma unui exudat faringian.
Citind comentariile de mai sus am constatat ca o parte din problemele persoanelor care au scris le am si eu. De exemplu fie vara fie iarna, fie racit sau nu mie imi curge nasul si lucrul asta ma deranjeaza. Respir mai greoi pe nas si din cate stiu am si deviatie de sept dar mi-a fost teama sa fac operatie si nu de operatie in sine ci de efectul estetic asupra nasului dupa operatie (am vazut pe cineva operat si nasul lui nu prea mai era chiar la fel). Daca m-am dus la medicul de familie si i-am zis m-a tratat cu usurinta. Si mie imi iesea ASLO marit si mi-a recomadat un exudat si rezultatul e cel care vi l-am spus mai sus. Am inteles ca streptococul e cel care ar provoca un ASLO marit si nu stafilococul deci am eliminat cauza asta.
Din cand in cand am dureri de ureche asa din senin si citid pe formu aici inteleg ca poate fi data tot de acest stafilococ.
Medicul meu mi-a dat un tratament cu UNASYN 375mg tinand cont de antibiograma data de laborator.
Vad in comentarii ca cineva zice de miros urat provocat de acest stafilococ. Intr-adevar si eu am problema aceasta cu respiratie urat mirositoare si nu stiu de unde provine si cum sa o tratez.
Imi recomandati sa merg la un medic ORl ist sau sa termin tratamentul cu ceea ce mi-a indicat medicum meu de familie si apoi sa repete analizele pentru a vedea ce rezultate da? Da-ti mi niste sfaturi va rog ca in medicul de familie nu mai am incredere deloc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
17-12-2010, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la ORL.. pentru problemele de nas si faringe
dar mirosul neplacut poate fi de la REfluxul gastroesofagian.. asa ca tre sa mergi si la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •