stafilococ auriu in gat

20-10-2012
allyssya26
Nu este medic/terapeut
allyssya26
Buna ziua. De vreo 3 ani am amigdala dreapta inflamata fara alte simptome (febra, dureri in gat etc). Cam toti medicii m-au trimis acasa pe motiv ca nu e nimic serios daca nu am dureri si niciunul nu s-a gandit sa mja trimita sa fac un exudat. Acum 1 saptamana am observat pentru prima data cateva puncte albe pe suprafata ei motiv pt care am consultat un alt medic. In urma exudatului s-a constatat prezenta stafilococului auriu, restul analizelor fiind bune- nimic prezent in sange, n u infectie nu nimic, totul a iesit in limite normale Nu am avut niciun fel de simptome, nu febra nu nimic, doar o durere mai puternica manifestata intr-o singura noapte care a trecut de la sine a doua zi. Medicul mi-a recomandat antibiotic si culmea nu pt stafilococ despre care a spus ca nu ridica probleme.Antibioticul recomandat este extrem de puternic acum eu nu stiu ce sa fac: stafilococul stiu ca rezista oricum la antibiotic, ani la rand am luat fel si fel de antibiotice care nu au avut niciun efect asupra lui(la antibiograma a iesit faptul ca este rezistent la acele antibiotice). Momentan ma dau cu albastru de metil si fac gargara cu ceai de mesteacan si pastile de propolis. ce recomandari ati avea? sa iau un antibiotic din cele care ies in lista ca ar fi sensibile la acesta? infectia aceea poate fi de la stafilococ sau altceva? pe mine m-a bagat in ceata rau acel medic care efectiv nu mi-a dat nicio explicatie... si de ce antibiotic daca nu am facut febra? multumesc
1 comentarii
0
20-10-2012, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Nu se ea antibiotic..daca nu e febra si amigdalita pultacee
2. Ce aveti e o amigdalita cronica cu cazeum...
Pe forum dunt miibdexsfaturi cum se trateaza sau ce tratament cu radiofrecventa se poate face
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.