stafilococ auriu in nas

12-09-2014
alinaleu70
Nu este medic/terapeut
alinaleu70
Buna ziua
Fetitei mele de 5 ani si jumatate i s-a descoperit la exudatul nazal ca are stafilococ auriu.Nu are nici un simptom.Am ramas chiar foarte surprinsa.
Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti ce am de facut in acest caz si daca are voie sa mearga in colectivitate?
Va multumesc.
1 comentarii
0
12-09-2014, ora 20:04
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Fetita este purtator asimptomatic de Stafilococ auriu, asa cum este de altfel un segment important al populatiei. Igiena nazala riguroasa se poate realiza administrand local Humex spray cu apa de mare. Pentru a evalua starea de purtator intermitent sau persistent, recomand repetarea exudatului nazal dupa aprox. 7 zile de la initierea igienizarii foselor nazale cu apa de mare.Deoarece se apropie sezonul virozelor si frecventrea colectivitatii favorizeaza infectiile cailor respiratorii superioare (virale, bacteriene) discutati cu medicul de familie cu privire la oportunitatea unei imunostimulari nespecifice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •