Stafilococ auriu prezent la exudat faringian

27-05-2022
Merrym
Nu este medic/terapeut
Merrym
Buna ziua! Sper sa primesc un răspuns din partea doctorului Valeriu.
Problema mea a început acum 3 luni, atunci au apărut primele simptome : durere in gât, mucozitati care mi se scurg in gât și congestie nazala care nu ma lasă sa ma odihnesc noaptea.
Am crezut inițial ca este vorba despre o simpla răceala pe care am tratat o ca și pana acum, cu simptomatice.
Văzând ca durerea nu trece am apelat la medicul de familie care mi-a prescris antibiotic. Nu am scăpat de simptome, am recoltat un exudat și rezultatul a fost : stafilococ auriu prezent.
Medicul de familie mi-a recomandat un antibiotic după antibiograma.
Nu a dat rezultat, dupa un timp a apărut o febra moderată 38, 3 maxim care a durat 3 zile. Iar antibiotic de la medicul de familie spunându mi ca am, , puroi in gât “
Cu bilet de trimitere după acest episod de febra am ajuns la ORL.
La ORL mi s a spus ca problema mi se trage de la un reflux gastro intestinal. Mi s a dat tratament cu: nasonex, ialoclin și gard off( antiacid) pentru o luna de zile. Pentru stafilococ nimic spunându mi ca nu e cazul ca îl avem toți acest microb.
Simptomele au continuat, am ajuns la un alt medic ORL, acesta mi a spus ca am deviație de sept și polipi și faringita cronica. Mi-a dat un tratament pt nas : spray cu apa de mare, și picături Bixtonim și pentru gât o săptămâna un preparat cu iodură de potasiu, nimic pentru stafilococ.
Simptomele persista, mai mult acum simt și o presiune in jurul ochilor și ii simt umflați.
Medicul de familie zice sa mai tratam stafilococul cu o cura de antibiotic.Eu nu știu cum sa procedez, atâtea antibiotice mi au distrus flora
2 comentarii
1
28-05-2022, ora 05:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Consult stomatologic dacă e cazul și un CT3D făcut la ei... Pt a depista infecții ascunse dentare. Sinusale
2.. Cunoști lista Alimentelor.. Producătoare de MUCUS.?? Ele trebuie excluse complet din akimentatie
3. Vârstă. Sex. Înălțime. Câte kg ai??
1
28-05-2022, ora 11:38
Merrym
Nu este medic/terapeut
Merrym
Femeie, 26 ani, 55 kg, 1, 65 m
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •