Stafilococul Auriu

05-08-2012
Dan Scribanu
Nu este medic/terapeut
Dan Scribanu
Acum cateva luni observat ca pe amigdalele mele apar niste puncte de puroi albe pe care le scuipam dupa ce cresteau si aveam rosu in gat. M-am dus la medicul de familie si mi-a dat sa fac un exudat faringian, in urma caruia am fost diagnosticat cu Stafilococul Auriu.
Am facut si o atibiograma si am aflat ca stafilococul era sensibil la Gentamicina. Am uramt un tratament cu Gentamicina timp de 7 zile. Dupa cateva luni de la tratamenet iar am inceput sa scuip puncte din acelea cu puroi. Intre timp m-am imbolnavit la stomac si am uramt in spital Ampicilina(1g) si Gentamicina. Acum iar scuipa acele puncte de puroi.
As vrea sa stiu daca acele puncte de puroi sunt de la Stafilococul Auriu si cum pot trata acest Stafilococ.
Multumesc anticipat pentru ca stiu ca ma pot baza pe dumneavoastra.
1 comentarii
0
06-08-2012, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este gresita abordarea de a lupta cu microbii
ei sunt peste tot si arganismul trebuie ajutat sa ii distruga singur pe acei patogeni
ai de facut cateva lucruri
1. un consult ORL..si cred ca e cazul de facut Criptolisis pe amigdale.. pentru a le micsora in volum si a scurta acele cripte in care se cumuleaza cazeum
2 tratament corect ;a gastrologie pentru problemele gastrice
3 regim alimentar strict fara bauturi acidulate, mancare acra, fructe citrice
4 gargara dupa fiecare masa + tab de supt dupa gargara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •