stare dezechilibru - catar ototubar | Forumul Medical ROmedic

stare dezechilibru - catar ototubar

11-03-2014
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Buna ziua,

Am 26 de ani si ma confrunt cu o problema de echilibru de 3 zile. Aceasta stare a debutat cand m-am ridicat din pat dupa ce m-am trezit...simteam ca ma clatin, ca ametesc desi stateam intr-un loc. Capul era greu, simteam doar o apasare dar nu durere. In mers nu am stare de dezechilibru decat atunci cand ma asez sau ma intind pe spate in pat. Precizez ca am tot avut probleme cu urechea stanga. Acum cativa ani am avut o otita medie in urma scoaterii unui dop cerumen...si ulterior am avut catar ototubar care desi l-am tratat nu mi-am revenit complet. Nu am mai urmat un tratament in acest sens. Am observat ca starea de dezechilibru se instaleaza mai ales cand intorc capul spre stanga. Sunt momente cand aud si un tacanit in ureche.

Am fost la neurolog si mi-a prescris Betaserc, Emetostop, Lexotan, Quarelin, si control ORL cu probe vestibulare.
La ORL in schimb mi s-a prescris Ciprinol, Brufen, Biorinil Spray, Doloangin, Dasselta - tratament pt 7 zile. In prezent urmez acest tratament pt catar ototubar.

Starea de dezechilibru este pe fondul acestui catar ototubar netratat?
Sa urmez indicatiile neurologului sau sa raman la acest tratament?
Sunt necesare si alte investigatii?

Va rog sa-mi dati un raspuns intrucat ma nelinisteste aceasta stare de dezechilibru.
Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
11-03-2014, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu cred ca este nevoie de tratamentul de la neurolog
O ureche medie afectata.. poate duce la probleme serioase a urechii interne
asa ca e cazul de Consult la ORL.. in clinica Universitara.. unde sub microscop o sa vada daca este perforatie de timpan si complicatii, inclusiv operatorii( colesteatom)
este nevoie de audiogarama, timpanograma si intradevar de Teste Vestibulare, , care se fac numai in clinici mari sau cabinete private.
0
11-03-2014, ora 22:35
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Va multumesc mult pentru raspuns.

La ORL mi s-a spus sa revin dupa 7 zile daca nu functioneaza tratamentul.
Sa astept sau sa fac investigatiile recomandate cat mai repede?
Clinica Universitara este Spitalul Universitar din Bucuresti?
0
12-03-2014, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebuei sa mergi in clinica pentru investigatii
la momentul actula.. practic NU stii ce tratezi
0
12-03-2014, ora 20:48
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Diagnosticul pe baza caruia mi s-a prescris reteta de Ciprinol, Brufen, Biorinil Spray, Doloangin, Dasselta este de catar ototubar. Practic aceasta afectiune este tratata, insa pe mine ma ingrijoreaza starile de ameteala, cap greu, dezechilibrare la asezare si intindere pe spate in pat asociate cu greata. Nu ma doare urechea si nici nu am scurgere din ureche. Daca ar fi fost vreo complicatie (colesteatom) ce simptome as fi avut? Acesta nu se observa la un consult obisnuit ORL cum este cel pe baza caruia am primit diagnosticul de catar ototubar?
Astept cu interes raspunsul dvs.
Va multumesc.
0
12-03-2014, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu se vede.. si nu inteleg de ce trebuie sa repet de 3 ori... ce am recomandat?
0
12-03-2014, ora 21:29
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Revin la dvs cu o ultima intrebare si va rog sa ma scuzati pentru insistenta.
Investigatiile recomandate se fac cu programare pt luni saptamana viitoare. Cu simptomele descrise mai pot astepta pana luni sau sa incerc la urgente pt rezolvare mai rapida?
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile acordate.
0
13-03-2014, ora 04:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai nevoie de examen ureche la microscop, teste pentru auz si teste pentru aparatul vestibular
daca te simti rau.. faci o internare in clinica si le faci la urgenta
daca mai suporti.. astepti programarea
0
04-04-2014, ora 17:34
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Buna ziua,

Medicul de la ORL a exclus o afectiune ce tine de ORL si m-a trimis la neurolog pe baza: audiograma cu modificare senzoriala (graficul este descendent de la 20 la 70 dB la ambele urechi) si CT otomastoidian lateral normal- fara modificari la nivelul urechii medii, interne, celule mastoidiene normal pneumatizate, fara modificari la nivlul sinusurilor maxilare, celulelor etmoidale, sinusului sfenoidal).
Cu toate acestea nu sunt convinsa intrucat acel zgomot la inghitire (ca un trosnet) a aparut in urma otitei medii de acum cativa ani la urechea stanga.
Vertijul pe partea stanga nu s-a mai manifestat decat cateva zile dupa primul episod insa acum ma confrunt in continuare cu senzatia de cap greu si ameteala permanenta in mers, ticait in ureche. Evit intoarcerile pe partea stanga si cand dorm si in general.
De o saptamana urmez tratamentul cu Betaserc recomandat initial de neurolog insa as dori sa stiu si parerea dvs. intrucat risc sa urmez iar un tratament inutil precum cel cu antibiotic de la ORL.
Raspunsurile dvs sunt de mare ajutor si va multumesc ca le acordati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: