stari de emotie | Forumul Medical ROmedic

stari de emotie

19-09-2007
luci_mihai
Nu este medic/terapeut
luci_mihai
Buna.In urma cu 3 ani am avut un atac de anxietate.am urmat un tratament si in mare sunt ok.insa am ramas cu sechele care parca ori nu vreau ori nu reusesc sa trec peste ele.mai am inca mici atacuri de panica ce imi apar din diferite probleme.
problema mea este ca am trecut prin diferite faze:apasari la inima, dureri de cap in zona din fata care parca nu imi dadeau pace si care le-am trecut spunand ca sunt din cauza atacului, iar mai nou am stari de emotie care parca apar din senin, din lucruri minore si nu stiu cum sa le inving, sa nu mai apara.
exista posibilitatea sa nu mai am aceste stari?
fumatul afecteaza starile de panica?(fumez 4-5 tigari pe zi)este posibil sa am aceste stari din cauza tigarilor?
4 comentarii
0
19-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Ce fel de tratament ai urmat? Medicamentos, psihoterapeutic sau ambele?

Sigur ca exista posibilitatea ca aceste stari sa nu mai apara, acesta este si obiectivul vindecarii depline si complete.

Iti recomand, daca nu ai facut-o pana acum, sa consulti si un psihoterapeut, care te poate ajuta sa te eliberezi de simptomele suparatoare si sa-ti dezvolti alte modalitati de reactie in fata solicitarilor cotidiene.

Am o intrebare: la ce te referi cand spui ca nu vrei sau nu reusesti sa treci peste sechele?
0
20-09-2007, ora 00:00
luci_mihai
Nu este medic/terapeut
luci_mihai
am urmat si un tratament medicamentos si cateva sedinte psihoterapeutice unde am invatat niste metode de respiratie si de relaxare.
cand spun sechele ma refer la unele panici in situatii de agitatie sau de accidente.probabil inca mai am bariere si frici ca nu cumva sa patesc ceva.
tigarile sunt un factor ce provoaca atacurile de panica?(fumez un pachet de tigari la 3-4 zile)
0
20-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Depinde de starea generala de sanatate a oragnismului tau.
Si mai depinde si cand fumezi - cand esti calm si te simti ok, la o cafea, sau dimpotriva, cand esti nelinistit si incerci astfel sa te calmezi.
Observa aceste lucruri si vezi realmente cum te simti in timp ce fumezi, dar si dupa. Cel mai bine ar fi sa faci un experiment - o zi fara nici un fum. In felul acesta o sa ai raspunsul (si probabil ca medicul tau va fi in mod special incantat).
0
21-02-2008, ora 00:00
gabriel3
Nu este medic/terapeut
gabriel3
lasati fumatul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Cum ne influenÈ›ează emoÈ›iile memoria?
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •