Sunt disperat.Cunm scap de tanatofobie!??

28-01-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ajutati-ma sa scap de tanatofobie adică frica de moarte..nu este zi sa nu mă gândesc la ea și să cred că o să mor..și somnul mi-e afectat grav, numai pot, îmi e o frica de moarte imensa, nu știu cum să o acceot, nu știu cum să accept că voi muri cândva..și cred că îmi provoc eu singur moartea asta in curând adică nedormind decât 2-3 ore pe noapte și asta când corpul numai poate desi sunt diagnosticat cu toc și iau pastile sedative și anxiolitice, antidepresive și mai ales antipsihotice "le rezist că un erou", (erou prost) celor din urmă cu frica de moarte, că nu mă voi mai trezi a doua zi mă face să stau treaz și să mă gândesc numai la asta Au fost zile când îmi luam la revedere de la părinți așa din senin și le spuneam că o să mor iar ei mirați nu știau ce să creadă...faza e că am motive reale să mă tem de moarte asta e lucrul rău de exemplu am schizofrenie, iau tratament, tulburare obsesiv compulsiva, obezitate Gr 2(, 129 kg)., astm bronșic exacerbat, i anxietate sociala, ibfectiiu pe la masele netestate, un granulom dentar, cărui și acum insomnie fiindu-mifrica sa mai dorm de frica sa nu fac infarct sau stop din cauza suprasolicitării..Deci cum sa nu mă tem de moarte când ea bage la ușă?:(
Dar mi-a mâncat viața de mic frica de moarte.
AjutațiM-ma macar cu un sfat cum as putea sa scap de frica patologica de moarte adică tanatofobia care îmi fura viața?
1 comentarii
1
11-04-2021, ora 22:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
O sa repet ce am zis si dincolo, ca nu stiu la care te uiti:

Te duci la medic, spui problema, iti va da un tratament bun si vei scapa de frica, ai anxietate puternica, de aia ai teama asta aiurea de moarte. Pe langa ca ai, ai si anxietatea care trebe tratata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: