sunt insarcinata?

17-12-2005
simo21
Nu este medic/terapeut
simo21
acum 3 luni am avut un contact sexual neprotejat in a 20-a zi a ciclului menstrual iar prietenul meu nu era sigur pe el si atunci am luat postinor 2(prima pilula cam la 12 ore dupa contact).menstruatia a venit normal.urmatoarea luna s-a intamplat ceva mai grav:in a14-a zi a ciclului s-a rupt prezervativul si intreaga cantitate a ramas in mine.am luat din nou postinor 2 tot cam la 12 ore.dupa cateva zile aveam slabe senzatii de greata care au disparut iar cilcul a venit cu intarziere de 1-2 zile(am avut durerile caracteristice menstrei iar perioada si cantitatea de sangerare au fost normale).problema este acum, a3-a luna, ca sunt in a32-a zi a ciclului si acesta nu a aparut inca desi nu am mai avut contacte sexuale cu risc.sanii mei sunt durerosi si mariti caracteristic menstruatiei de vreo 2 saptamani.e posibil sa fii ramas gravida in a2-a luna si ciclul sa fi venit normal peste sarcina?nu vreau sa fac un test pt ca mi-e frica.daca e sa fii ramas, este vreo posibilitate de a provoca un avort spontan.nu vreau sa recurg la chiuretaj
3 comentarii
0
16-01-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Draga mea,
Nu spui nimic despre contactele sexuale din aceasta a treia luna.
Sigur, este posibil sa fii insarcinata insa de aflat cu certitudine poti afla doar facind testul de sarcina sau un consult ginecologic.Nu mai amina insa pentru ca daca sarcina este mai avansata(si ultima menstruatie a venit peste sarcina)atunci nu mai este mult timp pentru a o intrerupe(in caz ca decizi astfel).
Sigur ca exista oarece metode pentru a produce avort(ele se foloseau pe vremuri)dar nu ti le recomand deloc.Intreruperea de sarcina daca optezi pentru ea, e bine sa o faci intr-un mediu supraveghiat, unde se respecta conditiile de igiena si de antisepsie adica intr-un spital sau intr-o clinica autorizata.
0
15-09-2006, ora 00:00
tzucu
Nu este medic/terapeut
tzucu
sunt disperata!!sunt insarcinata de 4 saptamani, si iau de 5 zile postinor2, pentru ca sa-mi produca un avort spontan, ce crede-ti voi ajunge la un rezultat?ajutati-ma va rog!!!
0
29-05-2010, ora 15:49
Iness23
Nu este medic/terapeut
Iness23
doamne, clar nu e bn ce faci:O:O
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •