Sunt ipohondru? sau e altceva ca nu mai stiu ce sa fac

07-12-2011
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
Nici nu stiu de unde sa incep... am 21 nu am avut niciodata probleme de sanatate pana acuma am fost sportiv de performanta 8 ani de bazin(si vro 2 de fotbal). de 3 ani nu prea mai fac miscare doar asa pe afara la plimbare treaba prin curte prin casa... ce-ia ce ma supara este inima cand ma aplec o ia razna simnt un puls mai puternic la fel cand ma las pe vine cateodata o ia razna cand bate bine cand bate puternic cand imi creste la 90... nici nu stiu ce sa mai fac sa fie bine, m-am lasat de fumat de 1 an si ceva de baut nu beau cred ca beau o bere 2 la un an cafea nici atata. mai simnt si unele dureri de mana stanga, cateodata cand imi ridic mainile in sus imi amorteste cateodata nu mereu.
Cand ma intind simnt un discomfort in zona pieptului, cand ma scol de jos mai ametesc cateodata puls la fel o ia razna... cateodata am un puls simnt ca pulseaza mai mult sange decat normal adica mai intins asa... puls in repaos ila am bun 60-69 cateodata mai ajung si la valori mai scazute 55-57 tensiunea la fel buna 130 / 62. max o am 140 / 62. tensiunea foarte rar mi se schimba. o am mai mareu 130 / 62. Cateodata am un discomfort in piept, ca sa nu mai zic de osu pieptului ca imi trosneste am inteles ca am reumatism...

Cand ma ridic de jos la fel un cosmar simnt o presiune la ceafa si un discomfort in piept si trebuie sa fac ceva sa ma agit ca sa-mi treaca... acuma am ganduri ca asi avea spondiloza cervicala.
Tata-l meu cand i spun ce simnt legat de inima rade de mine si imi spune ca am probleme pshice el are o mica problema cardica de mic... bineinteles ca mi-am facut analize la inima un ekg la un medic ce-l mai bun din oras mi-a zis ca nu trebuie sa ma ingrizorez in legatura cu inima ca e perfect sanatoasa si nu am de ce sa-mi fac griji. apoi am fost si la spital mi-a facut si acolo nimica.., e foarte naspa ce-ia ce simnt parca nu mai sunt eu mie frica sa alerg care inainte alergam de nu aveam nici o treaba treceam dunarea... nici nu stiam ce e aia oboseala dar acuma nici nu mai stiu ce sa fac ca sa ma pot bucura de viata va trebui sa ma angazej la inceputu anului si ma ia tot felu de ganduri daca nu o sa pot sa muncesc sa-mi fac un vitor...

Incerc sa manac sanatos... manac fructe in fiecare zi in special mere si portocale. consum doar apa si mai consum rar un suc natural si ceai... carne manac doar de pui si peste. daca incerc sa-i explic lu tata-lui meu despre ce simnt si despre tulburarea asta rade de mine imi spune dar ce boala nai tu... mi-a ascultat si el inima si de fiecare data imi spune ca poate " sa adoarma" langa inima mea. dar eu zi de zi ma confrunt cu teama asta exagerata si frica de boala ca asi avea ceva la inima si ca nu bate cum trebuie. Nu vreau sa iau buline de acuma ptr ca nu am luat niciodata si nici nu am de gand.

Daca ma doare ceva zic ca-i de la inima si pun mereu mana sa vad cum bate si simnt un puls mai puternic de parca ar pompa mai mult sange de cat trebuie.
Va rog frumos care ati avut timp sa cititi toate astea ce poate fi ? ca nu stiuu ce sa mai fac sa ma pot bucura de viata ca inainte si sa uit de teama asta cu care ma confrunt in fiecare zi. seara inainte sa ma pun sa dorm mie frica ca a 2 zi nu ma mai trezesc... va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat ca sunt disperat mai este cine-va ca mine? Stau foarte mult pe calculator... cam 8-9 ore. pe zi si seara un film.

Chiar nu conteaza faptu ca m-am lasat de fumat? si inainte fumam si nu oboseam deloc... dar acuma de cand m-am lasat de fumat parca nu mai sunt eu. Cafea nu consum nici alcool.

Va rog dati-mi cate-va sfaturi ce asi putea face ca sa nu mai simnt astea si sa ma bucur de viata ca inainte, bani de psiholog nu am... alti bani de analize nu mai am. dar tata e foarte sigur ca nu am nimica si ca sunt sanatos dar eu chiar simnt astea si cand simnt astea ma ia toate gandurile...

Va multumesc ptr. ca ati buna dispozitie sa cititi toata "povestea asta". Ma scuzati ca nu am scris gramatical dar nu mai pot. nu am decat 21 de ani.
13 comentarii
0
07-12-2011, ora 23:22
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
Am 166 cm si 55 kg. eram mai slab dar am mai luat un kg in greutate ce-ia ce ma bucura...
0
08-12-2011, ora 10:49
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Of Vasile, of, de cate ori scrie cineva ca are necazuri la inima si citesc lacrimez.Stiu ce inseamna sa te supere rau inima, stiu ce inseamna sa ti spuna doctorii ca n ai nimic si mai stiu ce inseamna sa nu te creada nimeni.S a intamplat acum 20 de ani.Urmareste postarile mele.
Iti doresc multa sanatate.
0
08-12-2011, ora 11:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Din pacate vad ca tot nu ti-ai tratat infectia din nas (sinuzita). Spui ca nu vrei sa iei buline...atunci cum vrei sa scapi de infectie?
In nas poti avea stafilococul auriu sau streptococul beta hemolitic, iar bacteriile astea iti pot afecta si inima. De aceea te simti asa. Bacteriile emit niste toxine in corp.
Cu cat astepti mai mult, cu atat se inrautateste starea ta, ca bacteriile se inmultesc.
Spui ca ai reumatism, pai de la asta ai.
Fa-ti un exudat nazal cu antibiograma. Vorbeste cu doctorul de familie sa iti dea trimitere la ORL.
0
08-12-2011, ora 20:58
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
tema, iti multumesc foarte mult ptr. sfaturi dar chestia e ca eu nu am medic de fam. si nu stiu ce sa mai fac cum pot sa o tratez? mai natural asa?



termina, multumesc o sa citesc din postarile tale !
0
08-12-2011, ora 21:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In legatura cu tratamentele naturiste, eu nu am deocamdata experiente pozitive.
Poti incerca, dar numai sub indrumarea unui medic de medicina naturista, nu testand tot felul de retete din auzite.
Avand in vedere ca infectia este deja cronica si a apucat sa iti dea aceste simptome - la inima, la articulatii, chiar cred ca ar trebui sa faci un tratament cat mai curand.
Personal cred ca ar trebui sa faci un exudat nazal cu antibiograma.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa stii cu ce sa te tratezi corect si sa nu iei cumva un antibiotic la care bacteria sa fie rezistenta.
Exudatul se poate face si cu plata, vorbeste si tu cu familia, iar pentru tratament, poti plati o singura consultatie la un medic de familie care, ori iti da tratament dupa antibiograma, ori iti da o trimitere la ORL.
Poti face complicatii la plamani din cauza acestor bacterii, deoarece mucozitatile se scurg in bronhii atunci cand dormi (cand stai la orizontala). Ori asta + o viroza (care circula acum!), nu prea suna bine.
Ramane la alegerea ta cum te tratezi..
0
08-12-2011, ora 23:35
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
tema,

Chestia este ca din simptome sau dus adica nu ma mai doare in piept... si capu ma doare doar cand prind un frig asa, am intrebat un medic cardiolog, defapt am intrebat medicul care am facut analizele la inima si mi-a zis ca nam nimica i ca nam de ce sa-mi fac griji... chestia este ca este eu respir bine pe nas nu-l am umed sau e normal... si mi-a spus ca nu ar fi indicat sa iau tratament de la varsta asta... pentru ca corpu meu e sanatos si am si grija de mine, adica sistemu imunitar cred ca e bine manac fructe in fiecare zi mere nu mai zic cred ca manac cate 1 kg de mere verzi in plus beau si apa si ceai... ceai nu in fiecare zi... Poate fi si de la statu in fata calculatorului? adica stau ceva pe calculator in jur de 10 ore pe zi cred. Si ar mai fi o chestie daca i spun tata-lui despre asta imi spune ca am probleme la "cap" in rest sunt sanatos tun cica... adica sunt nebun eu nu inteleg si inainte aveam simptomele astea dar nu le bagam in seama si trecea imediat... e posibil sa fie o depresie sau sa fiu ipohondru? adica daca ma doare ceva ma gandesc la ce-i mai rau. iti multumesc de sfaturi sper ca o sa pot face rost de bani sa-mi fac niste analize...
0
09-12-2011, ora 19:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna seara,
Simptomele pe care le aveti sunt legate de anxietate. Aceasta este o tulburare care se manifesta printr-o stare de neliniste, teama excesiva / fara obiect si simptome care mimeaza tot felul de boli: cardiace, pulmonare, digestive. Va sfatuiesc sa mergeti la un cosult psihiatric. Tratamentul este medicamentos si de obicei rezolva problema. Daca apar recaderi se recomanda si asocierea psihoterapiei.
0
09-12-2011, ora 22:13
AlexaMe
Nu este medic/terapeut
AlexaMe
Cred ca numai raspunsul asta il poti afla de la toti medicii din Romania. Eu numai asta am aflat si am cam aceleasi simptome. E o dereglare clara in organism insa nu imi dau seama ce poate fi. Am avut probleme cu calciu in fine..asta era tot o repercursiune a unor dereglari insa mai mult de atat nimeni nu a putut sa imi gaseasca. e posibil sa fie si infectii urinare...o gramada de alte minuni care din pacate nu le trateaza nimeni cu seriozitate si ne trimit acasa cu lista de medicamente pentru stres sau ipohondrie !!!!
0
10-12-2011, ora 09:49
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Tulburarile psihice sunt foarte frecvente si cel putin eu, le tratez cu maximum de seriozitate. Neseriozitatea vine din ingustimea gandirii unor oameni care prefera sa cheltuiasca intai o avere cautandu-si in organism toti germenii din lume si toate bolile de care s-a auzit vreodata, decat sa accepte ca ar avea un dezechilibru psihic!!
0
10-12-2011, ora 11:23
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
dr.carmenvochesc, crede-ti ca este ceva pshic adica si daca stau calm cand pun mana pe burta simnt cum bate inima si ma refer la o bataie ceva mai puternica, , , crede-ti ca trebuie sa apelez la un psiholog? sau ar mai trebui sa-mi fac investigati... pana acuma nici nu stiam ce sunt alea baiat puternice de inima sau altele... nu am avut niciodata probleme de sanatate. am fost si sportiv de performanta... va multumesc ptr. raspuns !
0
10-12-2011, ora 11:23
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
AlexaMe, la tine cum se manifesta ? si ce simptome ai?

Multa sanatate!
0
11-12-2011, ora 09:17
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Intotdeauna trebuie facute niste investigatii generale pentru a exclude o cauza organica. Eu inteleg ca le-ati facut deja sau cel putin asa ati spus- ati mers la un cardiolog, v-a examinat, ati facut EKG, ati fost si la spital unde probabil ati facut alte investigatii. Daca totul a iesit normal si medicii spun ca este o tulburare ce tine de sistemul nervos si tatal dvs are impresia ca tot de aici e problema si eu cred din ceea ce scrieti acelasi lucru, nu ar fi bine sa faceti un consult psihiatric?
0
11-12-2011, ora 12:59
Vasile Vasile
Nu este medic/terapeut
Vasile Vasile
Da am fost in urma cu 9 luni la un cabinet de cardiologie din spusele tata-lui meu cel mai bun din oras de la mie... SI mi-a spus ca nu am de ce s ma ingrijorez ca e perfect sanatoasa... apoi am fost la spital mi-a facut si acolo un ekg si mi-a luat sange si mi-a spus ceva de o tahicardie sinusala banuiesc ca atuncia pe moment am avuto ca in rest pulsu il am bun... dar pe mine ma ia tot felu de ganduri ca daca sa schimbat ceva acolo ca daca nu bate cum trebuie... cu teama asta ma confrunt zi de zi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: