Sunt totusi destul de trista!

02-08-2008
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Dragii mei "frati de suferinta" si nu numai,
Sunt destul de trista din multe motive: in primul rand nu imi pot castiga existenta.
In al doilea rand nu am rabdare sa citesc, nu ma pot concentra sa mai invat ceva.
in al treilea rand imi vine foarte greu sa fac orice activitate sau munca chiar si treaba casnica.
In al patrulea rand sunt izolata ( am cateva prietene, dar doua sunt in afara tarii, una este ocupata si o vad rar ).
Am o boala nenorocita care imi submineaza existenta! zice-se ca as avea schizofrenie ( e adevarat, reziduala, fara fenomene psihotice in prezent.)
multumesc ca ati citit, am simtit nevoia sa ma descarc!
12 comentarii
0
02-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna. Spuneai ca solutiile le gasesti tu singura pana la urma...un psihoterapeut are metodele lui prin care te indruma.Dar in fine nu toti isi pot permite.Te pot sfatui sa faci acele lucruri care iti fac placere, care te relaxeaza, care nu te enerveaza.Important e sa faci ceva, sa nu stai degeaba.. Cu timpul ai sa incepi sa faci si treburile care nu-ti plac, ele vor deveni chiar placute.Gandeste-te bine la ce iti place si apoi aplica.Daca iti place sa asculti muzica atunci asculta muzica, daca iti place sa te plimbi atunci plimba-te, etc.Probabil ca sunt multe lucruri care iti plac, nu?
Numai bine.
0
03-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, cam asa si fac, fac mai mult ce imi place.
Ma obsedeaza insa izolarea asta.
Asta este, nu am ce face!
0
03-08-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Bine ne-am regasit Anastasia!
Mie mi-a mai dat dr-ul meu clozapina la pranz dar sa stii ca nu m-a "vindecat".
Ce e drept nu mai am starile psihotice, tata nu mai bea.
De supravietuit supravietuiesc insa tot nu intru dupa-amiezile pe calculator si nici nu ma uit la tv.
De fapt nu prea pot face nimic, si cheful de citit s-a dus...
Luna viitoare incep scoala si o sa stau singur, probabil voi inchiria ceva.
Mama nu poate veni la mine ca e destul de bolnava si sufera si de oboseala cronica.
Nu stiu ce voi face dupa-amiezile cu mersul la scoala.Am de dat o groaza de diferente, restante.
Eu cand(sau cum) ma simt mai bine mai ies din casa macar numa pentru faptul ca ma duc la farmacie...
Insa dupa orele 15 nu mai pot iesi din casa, decat pana la cutia postala de la parter. :-))))
Si eu sunt "lup" adica izolat.
Te sfatuiesc sa-ti faci un program de iesit din casa neeaparat.
Sper ca ai si ore in zi can d ti-e mai bine...Ei, atunci, la orele alea sa iesi.Conteaza enorm decat sa stai intre patru pereti...
Mi-am instalat un joc superb pe calculator insa imi face probleme calculatorul.
Se supraincalzeste procesorul si se aude un vuiet de la ventilator.Mi-e frica sa nu raman cu buza umflata adica fara PC.
Tine minte: (...) plimbarile sunt excelente.Nu te pune nimeni sa iesi cand ti-e mai rau.Iesi numai cand te simti bine de preferinta singura.
Ce se poate intampla...pe strada sunt masini, vitrine, oameni si lumini si magazine.Fa-ti un traseu si "bate-l" la pas in fiecare zi.
Sper ca te-am putut ajuta.
Multa sanatate si tarie sufleteasca!!
0
04-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Buna, Valentin, bine te-am regasit si eu!
Eu ies din casa mult, dar acum este cald. si asa m-am dus la biblioteca pe la 12, atunci avea program si aveam termen de restituire a cartilor.
Nu ma simt prea bine insa, am o tristete, mi se pare viata grea ( gatitul, orice trebuie facut ma solicita mult).
Cred ca melancolia asta pe care o am este datorata si faptului ca am fierea stramba din nastere si nu dreneaza bine ( beau ceaiuri, iau colebil dar nu prea ma ajuta).
Ce sa iti mai zic? Tu mi-ai dat niste sfaturi bune.
Iti doresc succes la scoala, dar ia-o incetisor, nu intra in panica cu examenele.
eu am terminat liceul mai tarziu, dupa doi ani de pauza. Ultim ii trei ani i-am facut usurel, fara sa ma mai solicit prea mult. De fapt nici nu prea mai puteam invata. Asta este!
Bafta si sanatate!
0
06-08-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, sa stii ca si oameni celebri au avut stari ca ale tale.
De exemplu Emil Cioran avea saptamani sau luni in care nu scria nimic, Mircea Eliade tot il indemna, insa fara folos.
Nui putea dormi noaptea, mai avea si probleme somatice(mancarimi "misterioase" la picioare <- chiar asa le denumea)
Noptile pentru el erau "atroce" E bine de tine ca te poti odihni chiar daca esti putin dependenta de zyprexa.
Tu ai pus 4 puncte la subiect. Sa vad cum iti reaspund la fiecare.
Motivul 1 in care nu-ti poti castiga existenta.Ce sa zic, pune-ti memoria la bataie si vezi cum ai rezistat alea 10 luni de acu 10 ani in care ai lucrat.Gandeste-te si vezi ce ai lucrat, cate ore pe zi, unde ai lucrat si adu-ti aminte ce te-a determinat sa inchei serviciul.Este foarte important sa analizezi lucida aceste aspecte.E drept, din cate vad eu, la tine alea 10 luni au fost si un fel de bonus pentru ca de abia terminase-i liceul chiar daca cu invoire medicala si erai pe val cum se spune.
Punctul 2 in care spui ca nu ai rabdare sa citesti sau sa inveti. E de inteles, dupa atatia ani in care n-ai depus activitate intelectuala.La punctul asta e mai greu de raspuns pentru ca si eu sunt cam in aceeasi situatie(e drept, numai un an).Sfatul meu pe care mi l-a mai dat cineva e sa te autoizolezi intr-un colt de camera si sa nu te mai gandesti la problemele altora, sa meditezi pe marginea unei carti citite.
Punctul 3 in care nu poti face nici o activitate chiar si munca casnica sa stii ca multi tineri sunt niste indolenti si sunt tinuti pe palme de parinti.Eu mai dau cu aspiratorul duc gunoiul si cam atat.
Nu dispera ca nu poti munci casnice.Sunt multi oameni lenesi in orasele romaniei.Ce activitate vrei sa faci? Neremunerata n-are nici un farmec!

Al 4-lea punct faptul ca esti izolata se datoreaza bolii.Iti spun sigur.De aceasta problema sufar si eu...
Mult optimism si sanatate !
0
07-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc din suflet, Valentin. Ai avut rabdare sa imi raspunzi l;a toate problemele.
In week-endul asta vine o prietena pe la mine si asta ma bucura mult. Ieri m-am plimbat cu mama si cu matusa mea printr-un parc foarte frumos si m-am simtit bine.
Am si zile bune. Iti doresc si tie la fel!
0
07-08-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, sa nu bei cafea sau cola ca nu sunt bune. Te agita, sunt excitante.
Eu am patit-o ieri dupa vreo 2 pahare de pepsi si niste porcarii de chipsuri nu-si mai faceau efectul pastilele. Ai grija si cu caniculele astea...
Bye Bye!
0
15-08-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Draga Anastasia, scriu si eu ca sa ma usurez, nu pot din pacate sa te ajut cu nimic.
Ma simt si eu trista, desi am un baietel pe care il ador si un serviciu relativ usor. Cred ca numai el (baietelul) ma mai tine pe linia de plutire.
Simt cum tristetea si singuratatea ma acapareaza pe zi ce trece tot mai mult si eu nu pot, nu am putere sa ma lupt. Mai nou am inceput sa am probleme si cu inghitirea alimentelor solide. Daca as putea as dormi tot timpul sau daca as avea cel putin 2 vieti as renunta la asta.
Ma tem ca iarasi ma incearca o depresie, ar trebui sa discut cu dra. mea, dar asta abia luna viitoare, sau or de vina caldurile astea?!
0
15-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
De la caldura iti este rau.
vei vedea ca iti va trece cand se va racori!
Multa sanatate!
0
19-08-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Buna Anastasia! In sfarsit mi-a raspuns si mie o doctorita rezidenta psihiatra pe nume Ileana_Cons.
Tata bea in continuare de stinge.
A redevenit rezistent la vodca, coniac, etc.La servici nu se duce, oare unde va ajunge!?
Tu ce mai faci, cum o mai duci.
Ai mai experimentat asa cum te-am povatuit?
Nu mai e mult si mie si mamei ne va ajunge cutitul la os
Cred ca intr-un viitor separarea sau despartirea vor fi invitabile chiar daca asta va implica riscuri mari (de ex acela de a nu avea o casa si sa stam cu vreo chirie).(Vai Doamne nici nu ma gandesc)
Sa stii ca eu am superstitii deci inseamna ca si eu cred intr-o forma de religie chiar daca nu crestina cel putin ancestrala, tribala...
Numa i bine
0
20-08-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga Valentin, cred si eu ca asta este solutia, sa va despartiti de tata.
Eu sunt cam agitata de la caldura si nu prea pot manca.
iti doresc sanatate!
0
25-08-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, incep scoala din octombrie.Sper sa pot face fata la atatea materii si profesori.Mi-am cam pierdut indemanarea.Oricum e bine ca voi sta singur ca pot invata.Nu stiu daca am sa-mi trag internet acolo unde voi sta.TV ajunge.Daca as sta in casa as sta toata ziua cu ochii in tavan. Incep sa cred in destin.Sa stii ca exista destin.Cred ca denumirea de destin e comuna mai tuturor religiilor?! Asa o fi? Tu ce zici?
Iti doresc sa te impaci cu tine si cu lumea ca sa devii fericita, fericire din aia supranaturala nu comuna, de zi cu zi.Nu prea stiu sa leg 2 vorbe la un loc da cred ca ma intelegi.
Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul