Surditate brusca

69 comentarii 1 23 Înainte ›
0
25-08-2008, ora 00:00
ada_i
Nu este medic/terapeut
ada_i
Va multumesc, Domnule Doctor, pentru informatii si pentru promptitudinea si generozitatea cu care le acordati. Voi reveni cu date suplimentare...

Cu respect, ada i.
0
28-08-2008, ora 00:00
ada_i
Nu este medic/terapeut
ada_i
Buna seara!
Revin, cum spuneam anterior, cu informatii noi.
Dupa 7 zile de tratament in spital, sora mea a fost externata azi. Imbunatatirea auzului, pe care o simtea, a fost confirmata de audiograma pe care a facut-o dupa 4 zile de tratament.
Audiograma se prezinta astfel:
-urechea dreapta: puncte la 125Hz-intre 20 si 30, 250Hz-20, 500Hz-intre 10 si 20, 1000Hz-idem, 2000Hz-idem, 4000Hz-idem, 8000Hz-intre 20 si 30, aceste puncte fiind unite, formand o linie franta;
-urechea stanga: "x "la 125Hz-intre 10 si 20, 250Hz-intre 10 si 20, 500Hz-intre 10 si 20, 1000Hz-intre 10 si 20, 2000Hz-20, 4000Hz-intre 40 si 50, 8000Hz-intre 20 si 30, aceste puncte fiind unite, formand acea linie franta;
La externare i s-a prescris tratament pentru 1 luna cu Sermion - un comprimat pe zi si Betaserc -2 comprimate pe zi, urmand sa revina pentru control peste 10 zile si pentru repetarea audiogramei dupa 3 saptamani. A fost informata ca nu se cunoaste cauza afectiunii, ca doar la 50% din pacienti dispar acufenele.
Domnule Doctor, ati recomandat in mesajul precedent tratamentul hipotensiunii. Spuneati de folosirea periodica a Ginseng-ului... in ce concentratie?... ce cantitate pe zi...cat timp?
Daca pana in prezent nu au disparut acufenele, mai e posibil sa dispara?
Dupa cat timp e recomandat a efectua o audiograma care sa arate acuitatea auditiva definitiva la nivelul urechii afectate?
Care e probabilitatea recidivei hipoacuziei neurosenzoriale brusc instalate in randul pacientilor?
Ce alte sfaturi...observatii privind tratamentul... ne puteti da?
Va multumesc.
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, inbunatatirea auzului este vizibila si este posibil sa se mai inbunatateasca.
Va recomand sa mai faceti 10 zile Cerebrolizin 1ml+ Vit B1 1 fiola intramuscular. ajuta la activitatea cerebrala si am avut mlte rezultate pozitive in acufene.
Ginseng exista fiole care se iau pe gura 1 pe zi.dimineata 10 zile.
Audiograma se poate repeta peste 3 saptamani si o sa fie mai mult sau mai putin..definitiva.
0
11-09-2008, ora 00:00
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
buna seara domnul doctor,
revin si eu cu o intrebare la dumneavoastra.. se pare ca urechea mea dreapta sa stabilizat deoarece nu mai exista imbunatatiri pe audiograma..vreau sa stiu ce parere aveti trebuie sa folosesc aparat auditiv cat de curand sau mai poate astepta? se poate agrava ca la inceput daca nu folosesc aparatul? cat despre acel zgomot constant in ureche va mai disparea in timp sau va ramane constant?
va multumesc anticipat. alina
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. trebue sa protezezi urechea.. cat mai repede.. o sa te ajute sa auzi... si o sa acopere zgomotul din ureche.
0
01-11-2008, ora 01:22
dorel_g
Nu este medic/terapeut
dorel_g
Buna seara Dl Doctor
In primul rand vreau sa va felicit si sa va multumesc pentru tot ajutorul dat acestor oamneni, rugandu-va in acelasi timp sa-mi sopuneti daca exista o perioadfa stabilita de timp de la instalarea surditatii brusc instalate in care este imperios necesar sa te prezinti ptr perfuzii si tratament.
Sora mea este internata acum la Sp Panduri Buc...de 1 zi.cu surditate instalata de 3 zile...sunt cam disperat...sper sa-si revina complet...are vreo sansa???
0
01-11-2008, ora 18:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Multumesc pentru cuvintele de apreciere.
Da, sora are sanse foarte mari de insanatosire.
daca va fi vindecarea completa sau nu tine si de cauza acestei surditati brusc instalate.
termenul de 3-5 zile este vital pentru inceperea tratamentului.
Cu cat timpul trece cu atat sansele de vindecare.. scad.
Aveti rabdare, auzul se restabileste treptat.. dar in 3 saptamani o sa stiti rezultatul.
0
05-11-2008, ora 14:04
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
buna ziua domnule doctor, va prezint situatia fratelui meu de 37 de ani in speranta de a primi de la dumneavoastra un sfat sau informatii utile.a fost diagnosticat in 3 noiembrie a.c., in urma unui control sumar si a unei audiograme la Sp. Sf Spiridon, cu hipoacuzie de perceptie bilaterala...ultima audiograma, efectuata in 4 noiembrie se prezinta astfel:
-urechea dreapta: puncte la 125 Hz-intre 100 si 110, la 250Hz idem, la 500 HZ-110, la 1000 Hz-idem, la 2000 Hz-intre 100 si 110, la 4000 Hz-120, la 8000 Hz-idem
- la urechea stanga: "x" la 125 Hz-110, la 250Hz-intre 100 si 110, la 500 Hz-100, la 1000 Hz-80, la 2000 Hz-intre 70 si 80, la 4000 Hz-120, la 8000 Hz-idem
Mentionez ca este o hipoacuzie brusc instalata, nu a facut otita, nu a suferit traumatisme...la sf lunii august a simtit o usoara diminuare a auzului pe care a pus-o pe seama diferentei de altitudine (era la munca in Grecia), la sfarsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie a mers la consult, i-au dat un vasodilatator (nu stie sa-mi spuna exact ce tratament a facut), audiograma se prezenta mai bine decat ultima facuta.imediat ce a ajuns in tara am mers la Clinica ORL-Sp Spiridon.nu i s-au facut analize, nici un alt test in afara de cel audiometric..iar pe 6 oct. ac este asteptat pt internare si investigatii la Spitalul de recuperare-ORL- la dr Cozma.a incercat cateva proteze la audionova dar in afara de cateva sunte nu aude, sau cel putin aude ca vorbeste cineva dar nu intelege ce spune.care este parerea dumneavoastra, ar avea vreo sansa de recuperare cat de cat a auzului, macar sa poata folosi o proteza?.l-am programat pe 2 decembrie la clinica orl din Cluj la dr Gosgarea pentru investigatii...in ideea de a face tot ce e posibil pentru o minima recuperare sau ameliorare.
Va multumesc.
1
05-11-2008, ora 16:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu am vesti bune...
o surditate brusc instalata.. se trateaza eficient si are sanse mari de recuperare daca tratamentul este inceput in primele 3-5 zile.
Un tratament intensiv perfuzabil.. cu pentoxifilin. Cerebrolizina i/m si vit gruba B.
Dr. Cozma este o persoana foarte serioasa si competenta.. daca nu sa putut rezolva problema acolo.. imi pare rau sa va zic dar nu cred ca mai sunt sanse sa recupereze ceva.
se poate insista pentru o proteze la urechea stanga.
incercati la diverse firme de protezare pentru a proba o proteza pe ureche stanga.. si pacientul o sa decida care este mai potrivita.
0
05-11-2008, ora 17:33
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
multumesc pentru raspuns, de asta ma temeam cel mai tare.s-au mai schimbat datele problemei intre timp in sensul ca il voi interna maine dimineata la Spitalul Militar Iasi pentru investigatii.ma gandesc ca trebuie cunoscuta cauza, asa aflandu-se ce sanse ar mai fi, pana in prezent nefacandu-i-se investigatii complete (adica deloc...cred).cat despre protezarea urechii stangi, macar de s-ar putea si atat.in sensul ca sa-i auda pe cei din jur vorbind.sper sa se mai poata face ceva cu tratament, macar sa mai obtina cativa db la urechea stanga.multumesc inca odata
0
06-11-2008, ora 16:41
ada_i
Nu este medic/terapeut
ada_i
Domnule Doctor,
Tin sa va multumesc pentru toate sfaturile date si pentru intelegere.
Revin cu vesti pe care le consider foarte bune. Audiograma efectuata surorii mele saptamana trecuta, la 2 luni de la debutul hipoacuziei neurosenzoriale brusc instalate la urechea stanga, a confirmat o recuperare excelenta a auzului (consideram noi). O scurta descriere a fisei cu audiograma: apare marcajul " ] " la 10 decibeli pentru valorile 250, 500, 1000, 2000, 4000 Hz si marcajul "x" puncteaza pe linia franta valorile: 125Hz-20, 250Hz-intre 10 si 20, 500Hz-intre 10 si 20, 1000Hz-intre 10 si 20, 2000Hz-intre 10 si 20, 4000Hz-20, 8000Hz-20.
In cele 2 luni a urmat tratamentul cu Sermion 30 mg- un comprimat pe zi si Betaserc 24 mg -2 comprimate pe zi. Dupa controlul recent continua a treia luna doar cu Betaserc 24 mg -2 comprimate.
Este foarte multumita, desi o sechela tot ar fi: acufenele persista. Din pacate nu a putut urma sfatul dumneavoastra privind tratamentul injectabil cu Cerebrolizin + vitamina B1, negasind intelegere la vreun medic pentru prescriere.
Ar mai fi altceva de facut?
0
09-11-2008, ora 15:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, altceva nu ar mai trebui..
Intradevar recuperarea este f.buna..
Va recomand sa cumparati cerebrolizina si Vit B1.. fara compensare. si sa.i faceti acest tratament.
Foarte multi pacienti au avut rezultate pozitive si asupra acufenelor.
0
21-11-2008, ora 16:12
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
buna ziua domnul doctor,
revin la dumneavoastra cu o noua situatie..am fost la siemens unde m-i s-a recomandat un aparat auditiv dar cand am repetat audiograma am observat o noua imbunatatire de aprox 10 decibeli..doctorul care se ocupa de situatia mea ma sfatuit sa nu folosesc proteza deoarece urechea continua sa se recupereze usor, mi-a recomandat betaserc o luna de zile +b 12.ce parere aveti?
0
21-11-2008, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, vestile sunt imbucuratoare.
faceti tratamentul si mai repetati audiograma.

succes.
0
21-11-2008, ora 21:00
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
buna seara, domnule director, as vrea sa va intreb daca exista vreo legatura intre hipoacuzia de perceptie bilaterala brusc instalata si meningita tuberculoasa...se poate ca aceasta infectie sa fi fost cauza instalarii surditatii? si daca asta ar fi cauza, considerati ca s-ar putea recupera din auz dupa tratarea meningitei? multumesc anticipat
0
21-11-2008, ora 21:01
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
imi cer scuze ca v-am schimbat functia...
0
22-11-2008, ora 22:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara Mihaela.
raspunsu la intrebare este, din pacate, DA !!!
Meningita este cauza acelei hipoacuzii si sanse de recuperare sunt foarte mici.
O audiograma facuta Lunar.. o sa arate dinamica hipoacuziei si sansele de vindecare.
daca puteti..trimite.ti o audiogarama -
0
12-12-2008, ora 16:41
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
buna seara, puteti sa-mi dati un sfat?.fratele meu a fost externat ieri dupa un diagnostic de meningita tuberculoasa, iar la RMN a fost depistata o mastoidita dreapta.urmeaza acasa in continuare tratament pentru meningita, urmand sa mearga la control peste o luna...nedumerirea mea e ca la externare nu i-au dat sa urmeze un tratament pentru mastoidita.am citit pe net despre " AFOS", comprimate pt supt, un antibiotic cu spectru larg de actiune recomandat pentru mastoidita.care este parerea dumneavoastra, poate lua acest antibiotic in acelasi timp cu tratamentul pentru meningita?
Va multumesc
0
12-12-2008, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
A fost vazut la ORL..
are perforatie de timpan si supuratie otica?
problema este mult, mai complicata... Nu cred ca trebue sa.i dati alt antibiotic.
sunt 2 posibiitati
1. este mastoidita provocata de boala de baza.. adic TBC si o sa ajute acel tratament
2. este o mastoidita supurativa,. care trebue OPERATA.. pentru o vindecare completa.
Mergeti la ORL.. sa vada RMN si pacientul
0
12-12-2008, ora 18:13
mihaela_grd
Nu este medic/terapeut
mihaela_grd
multumesc, nu a avut timpan perforat...oricum am anuntat sectia ORL despre incidentul cu meningita si rezultatul RMN si ne asteapta pentru o noua evaluare, pentru ca tratamentul prescris dupa externarea de la orl nu a mai apucat sa-l faca, fiind internat a doua zi la infectioase.ma gandesc acum ca doctorii de la ORL au un punct de plecare.initial au prescris pt o luna cerebrolizyne, claritine, tanakan, sermion, tratament pe care nu a mai apucat sa-l faca datorita meningitei tbc...acum inca mai face tratament cu antituberculoase.multumesc mult pentru raspuns...
0
17-03-2009, ora 09:47
simiciuc
Nu este medic/terapeut
simiciuc
buna ziua! de cateva zile sunt externat dupa o operatie de timpanoplastie gradul II si as dori cateva informatii despre recuperarea dupa aceasta interventie
Ma simt bine dar in ureche aud un zgomot ca si cum cineva de la o distanta destul de mare ar lovi intro bucata de tabla, iar din ureche i-mi curge un lichid de culoare galben-rosu. Este normal? Multumesc!
0
17-03-2009, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..este normal.
secretiile trebue foarte cu grija curatate.. sau de mers la ORL.. la cateva zile pentru aspiratii.
zgomotul din ureche, in timp, pe masura ce noul timpan se cicatrizeaza, o sa dispara si o sa se imbunatateasca auzul!
0
18-03-2009, ora 19:02
seby3105
Nu este medic/terapeut
seby3105
buna seara.

Poate va mai amintiti de mine. sunt baiatul cu surditatea brusca.
Din septembrie pana acum am fost bine. De vreo sapt jumate iar nu aud. M-am internat si fac perfuzii cu Pentoxifilin, dar nu prea au efect. Maine e ultima zi de perfuzii. Zilele trecute, dupa ce faceam perfuzia, auzeam vreo 5 ore, dupa care ma infundam inapoi.
As vrea sa-mi spuneti daca reumatismul poate afecta auzul (in sensul ca se poate inflama nervul auditiv). In urma cu vreo 6 ani ani am avut probleme cu reumatismul. Mi se inflamau articulatiile de la genunchi FFF tare si ma intepa f des in zona inimii. am facut tratament atunci cu Moldamin si Retarpen, iar simptomele au disparut.
Eu ma gandesc ca numai o inflamare a nervului poate fi. Altfel nu explic faptul ca acum pot auzi, iar peste 2 ore nu. Ce m-a mai facut sa ma gandesc la asta, este faptul ca atunci cand sunt infundat tare nu aud nici cu aparatul auditiv (care a fost vreo 6000RON)
Va rog sa ma luminati in caeasta privinta cu niste sfaturi.
Va multumesc mult.
O seara frumoasa.
0
18-03-2009, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
seby.
in natura multe lucruri sun posibile si inexplicabile.
cred ca medicii ti.au zis.. ca nu este tocmai caracteristic pentru un ner auditiv.. ba sa functioneze.. ba nu !
reumatizmul are niste simptome clare cu dureri articulare.. si cu schimbari in analize//
VSH, ASLO, FIBRINOGEN.. marite !
0
26-05-2009, ora 18:39
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua,

desi nu sint medic ORL, ca medic de medicna hiperbara in Germania (mai nou si la Constanta) la mine ajung foarte multi pacienti cu hipoacuzie sau surditate brusc instalata. Prin colaborarea Clinicii pe care o conduc cu cea de ORL, condusa de prof. Elies (neurochirurg si chirurg ORL, Sef de Sectie ORL) am putut participa la diagnosticarea, studierea evolutiei si tratamentul a mai bine de 2500 de pacienti cu acest diagnostic, pacienti care in Romania sint considerati "cu daune ireversibile" (deoarece in HBO ajung cind nu mai au nici o posibilitate de tratament)

Atit hipoacuzia cit si surditatea brusc instalata pot fi tratate cu succes in proportie de peste 95% (Schumann, studiu cu peste 3000 de soldati si hipoacuzie acuta, Bundeswehrkrankenhaus Ulm) daca tratamentul se aplica de urgenta.

Dl Dr. Valeriu a subliniat importanta tratamentului rapid, in Germania se considera insa inceperea acestuia inca din prima sau primele 2 zile ca fiind de importanta majora.

De aceea este foarte important prezentarea la medicul ORL (si nu la altcineva, indiferent de bagajul acestuia de cunostinte) inca din prima zi de aparitie a simptomelor, personal cred ca o campanie de informare in acest sens nu ar strica Romaniei.
Medicul ORL este singurul care are atit calificarea necesara cit si metodele de diagnostic pentru a pune un diagnostic corect ceea ce detarmina conduita terapeutica.
Important este diferentierea dintre o tulburare mecanica si una neurosenzoriala si in primul rind excluterea unei rupturi de fereastra rotunda (care, in cazul ca se suspicioneaza, ar trebui printr-o plastie speciala remediata de urgenta). Dar cred ca despre acest lucru pot explica colegii ORL-isti mai amanuntit.

In cel de al doilea caz conduita terapeutica dupa efectuarea diagnosticului este una singura, deoarece si cauza hipoacuziei este una singura: hipoxia! Acest tratament consta in terapii ce au toate ca scop imbunatatirea aportului de oxigen in baza craniului (nu numai la nivelul urechii interne).

Conform Protocoalelor Medicilor ORL Germania in functie de diagnostic si gravitate, dupa excluderea posibilitatii unei rupturi de fereastra se aplica:
- perfuzii cu vasodilatatoare si tratament oral cu vasodilatatoare
- cortizon Schema Stenart (dupa prof Stenart ce a condus pina de curind Clinica ORL Köln)
- oxigenoterapia hiperbara (HBO)

Tratamentul consta din vasodilatatoare si/sau cortizon in primele 10 zile de la aparitia afectiunii, urmat de HBO daca pacientul nu raspunde la tratamentul medicamentos. Studiul lui Schumann, dar si cele ale lui Lamm si Lenartz, arata importanta aplicarii acestor tratamente de urgenta (cortizon si HBO), daca in primele 2 saptamini vorbim de o posibilitate de vindecare completa la peste 95% dintre pacienti dupa 6 (sase) saptamini aceasta sansa se reduce la 5% (Clinica Prof Elies dupa trecerea celor "2 saptamini" aplica direct HBO in paralel cu vasodilatatoare)

In cazul hipoacuziei cronice (incepind cu cea de a sasea saptamina) desigur ca protezarea este singura metoda ce mai permite integrarea acestor pacienti in societate dar este bine de stiut comportamentul terapeutic deoarece:

daca un paciant normacuzic sufera o hipoacuzie cronica acesta mai poate fi protezat, un hipoacuzic insa poate ramane surd! (desigur ca si normacuzicul, dar riscul la hipoacuzici este mult mai mare)

Din acest motiv in Germania exista protocoale de tratament, asi putea spune fara echivoc, iar Asociatia mediccilor ORL din Romania ar fi bine sfatuita daca ar proceda la fel (ma refer sa adopte protocoale proprii, nu neaparat sa le traduca pe cele germane).

In cazul plastiilor de ferestre tratamentul ramane tot cel de mai sus pina la recuperarea auzului (in primele 2 saptamini cortizon, dupa sau daca au trecut deja 2 saptamini, HBO)

Cu Stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicna Hiperbara Bielefeld/Germania
0
21-07-2009, ora 19:13
AdinaCora
Nu este medic/terapeut
AdinaCora
Fiica mea are aproape 10 ani si a fost diagnosticata cu hipoacuzie acuta la urechea dreapta in urma cu 5 ani si jumatate. Nu stiam ca nu aude si am aflat acest lucru intamplator cand avea 4 ani si jumatate. Au urmat o serie de anlize si audiograme facute la Cluj, chiar i s-au extirpat adenoidele, dar audiogramele au rams neschimbate. Singurul raspuns a fost ca nu se poate face nimic pentru ea.Un alt medic, citind audiograma ne-a spus ca nervul este mort si nu e nici o solutie. A mentionat despre o posibila oeratie in strainatate dar care este foarte scumpa sau poate o proteza auditiva dar care nu ne-o recomanda pentru ca i-ar strica auzul celeilate urechi. Asa au trecut anii si am inceput sa ne resemnam, dar aici pe forum am citit despre un tanar care a experimentet probleme si la cealalta ureche. Nu stiu ce e de facut, va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare. As vrea ca fiica mea sa auda cu amandoua urechile, dar daca nu se va putea, macar sa-mi spuneti ce e de facut pentru a preveni hipoacuzia le cealalta ureche.
0
22-07-2009, ora 06:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este normal si corect.. ca urechea care nu aude sa fie protezata.
Nu afecteaza cu nimic auzul urechii mai bune, ba din contra o sa o ajute sa se orienteze in spatiu si sa localizeze precis din ce parte vine sunetul.
faptul ca ea nu foloseste la maxim urechea bolnava., , duce in timp la degenerarea nervului auditiv pe acea parte !
mergeti la o firma de protezare auditiva si o s afaceti cateva probe cu diferite aparate auditive si o sa va convingeti ca asa este corect si bine pentru fata!
0
22-07-2009, ora 10:47
AdinaCora
Nu este medic/terapeut
AdinaCora
Buna dimineata!
Domnule doctor, fie ca Dumnezeu sa va rasplateasca pentru rabdarea si sfaturile dumneavoastra.Va multumesc din inima pentru ajutor. Chiar acum o sa caut o firma de protezare auditiva pentru a actiona cat mai repede in favoarea fetitei noastre. Inca o data mii de multumiri.
Cu stima, Adina Lohanel, mama Corei.
0
01-09-2009, ora 10:33
AdinaCora
Nu este medic/terapeut
AdinaCora
Buna ziua! Am fost cu fiica mea la un centru de audiologiela Tg. Mures pentru ca cel din Cluj s-a inchis (Audiolux) si i s-au facut niste teste Corei. Doamna doctor ne-a spus ca fiica noastra nu poate fii protezata pentru ca nu are nici un rest de nerv auditiv. Ne-a spus totusi despre inplantul cohlear, insa nu stim multe detalii despre acest subiect. V-as ruga pe dumneavoastra sa ne spuneti exact etapele acestei proceduri cu toate beneficiile si riscurile implicate. De asemenea ce rata de succes are operatia? Mentionez ca urechea stanga este sanatoasa, aude normal cu ea. Va multumesc anticipat, Adina Lohanel.
0
02-09-2009, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din punctul meu ersonal de vedere.
Copilul nu poate beneficia de un ikmpland cohlear.
Implantul cohlear este un aparat auditiv la care electrozii sunt implantati direct in urechea interna.
semnalul electric care il emite acel aparat distorsioneaza mult perceperea mediului inconjurato.
avand o ureche sanatoasa care percepe totul.. e greu de anticipat daca acele sunete nu au so deranjeze mai mult decat faptul ca nu aude cu acea ureche.
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •