Suspect de HPV? Intrebare?

25-02-2013
Sage20
Nu este medic/terapeut
Sage20
Buna ziua, am 25 de ani, si in urma cu ceva timp sa zic aproximativ 3 4 luni mi-au aparut in zona penisului niste bubite mici si multe adunate intr-un singur loc pe o suprafata de aproximativ 1cm patrat. Initial am crezut ca sunt din cauza faptului ca am indeparat firele de par din zona respectiva, si am crezut ca este o iritatie a pielii. Dupa care mi-au aparut ceva 'scurgeri' de culoare galbena dar nu din bubite din penis. Bubitele erau de culoarea pielii nu erau cu puroi sau alte probleme. Nu am fost la nici un consult de specialitate si am lasat totul asa. Dupa vreo luna de zile au disparut de la sine. Acuma problema este ca prietena mea mi-a zis ca i-au aparut si iei in zona genitala ceva bubite asa mici si mergand la medic i-a zis ca este infectata cu virusul HPV. Am inteles ca ea fiind infectat si avand contact sexual cu mine automat am luat si eu virusul respectiv atunci in urma cu 3 4 luni. Daca mie de atunci nu s-au mai aratat simptome inseamna ca-l mai am in organism sau l-am eliminat? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
25-02-2013, ora 22:42
Maria1964
Nu este medic/terapeut
Maria1964
Din cate cunosc, virusul ramane in organism odata capatat. Stiu ca, organismul fiind tinar, iar sistemul imunitar puternic, bubitele pot trece de la sine. Dar ai putea merge la un dermatolog pt un consult. Multa sanatate.
0
26-02-2013, ora 00:13
Sage20
Nu este medic/terapeut
Sage20
Dar nu pot sa-l elimin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •