teama de intuneric

27-06-2010
ioana pusssy
Nu este medic/terapeut
ioana pusssy
buna! sunt fata, am 21 de ani si mi-e frica de intuneric. in fiecare seara cand ma pun sa dorm imi deschid televizorul ca sa am putina lumina pana adorm...am impresia ca se aud zgomote ciudate in camera, ca e cineva care ar putea sa imi faca rau, desi stiu sigur ca acest lucru e imposibil.mi-e frica si cand urc scarile blocului si becurile de sting...am impresia ca ma urmareste cineva...mentionez ca nu ma uit la filme horror si nici nu am avut vreo experienta de acest gen ca sa raman cu "sechele". astept o parere...cum as putea macar sa diminuez aceasta fobie? va multumesc
3 comentarii
0
27-06-2010, ora 12:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Consulta un medic homeopat.Sunt sigura ca problema ta se va rezolva mai repede decat te astepti.Poate cand erai mica ti s-a intamplat ceva care te-a speriat sau chiar cand erai in pantecele mamei tale.Toate trairile mamei se transmit copilului in pantece.Asa ca frica ta de intuneric are o explicatie sigur.
Medicul homeopat este si un bun psiholog, asa ca mergi cu incredere ca o sa fie bine!
0
27-06-2010, ora 20:16
ioana pusssy
Nu este medic/terapeut
ioana pusssy
multumesc frumos Jaquelinne, o sa tin seama de asta! sanatate
0
29-06-2010, ora 12:47
elemica
Nu este medic/terapeut
elemica
Sau incearca sa faci psihoterapie. Nu trebuie sa fi avut o asemenea experienta, a fost suficient cat sa auzi o astfel de poveste. Este posibil ca in timpul copilariei sa se fi intamplat ceva legat de intuneric si sa nu iti amintesti, ori un model preluat din familie, sau pur si simplu anxietate anticipatorie, care iti poate provoca si atacuri de panica, continuand sa te gandesti la acele lucruri care se pot intampla pe intuneric.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •