Temperatura cu usturime in gat.

10-09-2016
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna ziua,
De ieri (vineri) m-a luat un rau de nu mai pot. Am temperatura 38.4, ma ustura pe gat, nu tusesc dar imi vine sa scuip o secretie alba si am o zona pe peretele gatului care este alba ca si cand ar fi niste bacterii acolo si mananca din tesut. Ma doare capul, imi vine ameteala si nu pot sa mananc, imi e sila de orice mancare. Problema este ca nu pot sa ma duc cat de curand la medic (locuiesc la tara) si as vrea daca stie cineva ce as putea sa iau pana ajung la doctor. Mi-a zis cineva ca daca am temperatura e posibil sa fie vreo infectie si sa iau antibiotic. Nu am in casa decat Ciprinol. O fi bun ? Am mai luat Paracetamol, Strepsils...
Va rog mult, ajutati-ma, ca nu mai stiu ce sa fac.
7 comentarii
0
12-09-2016, ora 15:43
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Daca este streptococ, Ciprinolul nu prea e de electie. Poate mai degraba Zinnat de 500 mg 1 cpr la 12 ore, un antiinflamator.
Ar mai fi varianta cu Penicilina asociata cu Gentamicina ( sau Metronodazol)
Decasept / Proposept de supt.
Analize si control medical!
0
18-09-2016, ora 13:37
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am luat Augmentin 5 zile. Nu mai am temperatura si mi-a trecut aproape tot... Zic "aproape" pentru ca a aparut alta problema. Nu stiu cum sa descriu... In gat, pe peretele din spate, se vede un fel de umflatura (nu mare) in forma de linie de sus in jos, asa ca o iritatie... si ma doare, mai ales cand inghit. Ce poate sa fie ? Mi-e frica sa nu fie ceva grav. Tocmai miercuri ajung la doctor...
0
19-09-2016, ora 23:21
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Pana raspunde cineva pe forumul asta... moare omu.
1
20-09-2016, ora 11:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
forumul..este pentru a primi sfaturi..
nicidecum pentru a primi Tratament
Orice problema de nas, gat, urechi..se trateaza corect doar la ORL.. care vede si gatul pacientului
nu virtual, nu la med de familie nu la urgente
Daca NU ai studii medicale .. nu este recomandat sa te examinezi, sa te uiti in gat..s.a
te alarmezi inutil si te panichezi gratuit
0
20-09-2016, ora 12:42
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Tratamentul de 5 zile cu Augmentin este incomplet.
In alta ordine de idei, sunt depasita ( ca si imaginatie) de aspectul descris - umflatura in forma de linie ca o iritatie?! - descriere care cuprinde termeni a caror potrivire/ asociere este cel putin indoielnica.
Pentru urgente exista camere de garda, nu forum !
O zi linistita!
0
21-09-2016, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea linie rosie verticala.. este o Faringita hipertrofica... care se intalneste doar la persoanele cu reflux gastro-esofagian..cand acidul gastic irita faringele si se inflameaza tesutul limfatic lateral faringian,
0
21-09-2016, ora 20:13
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am fost astazi la doctor si mi-a zis ca e o ciuperca facuta de la antibioticile alea si mi-a dat DIFLUCAN 7 pastile. Dar problema e ca eu am si o durere in partea unde e iritatia aia, dar mai jos un pic pe piept si in spate in acelasi loc ca in fatza. Ma doare numai cand ma misc si cand inghit apa cu capul mai in sus (de ex. cand beau din cana). Si parca ma tine un pic la respiratie. Iar doctorul a zis ca nu e de la ce am in gat... :( dar de la ce atunci ?
Am mai ramas si cu diaree tot de la antibiotice si pana acum luam Linex (am lauat si cu antibiotic) si am uitat sa intreb doctorul daca merge sa mai iau in continuare acum si cu medicamentul asta nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •