Tensiune 18 si caldura excesiva in corp!

28-10-2012
ConstantaVl
Nu este medic/terapeut
ConstantaVl
Buna ziua! Am 47 de ani si de o saptamana am durerei de cap in zona cefei, tensiune mare (18), caldura excesiva in corp (nu temperatura, simt ca imi arde corpul) si vad puncte si firisoare negre. Pentru tensiune iau Indapamida, Metoprolol si Sedocalm. Am si probleme menstruale, acum 3 luni nu am avut ciclu menstrual si am crezut ca este vorba de menopauza. Am luat 2 luni Premestril si menstruatia a revenit dar nu regulat. Ce imi recomandati ca investigatii si ce pot sa fac sa mai ameliorez din simtome ?
6 comentarii
0
28-10-2012, ora 17:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
URGENT la dr de familie
si
cu trimitere de la acesta,
la un control cardiologie.
tensiunea e mareeeeeeeee.
(pote treb schimbat tratamentul)
sanatate
0
28-10-2012, ora 21:06
irina firuti
Identitate neconfirmată
irina firuti
Sunt stari si probleme legate, intr-adevar de menopauza si va recomand un tratament homeopat: acestea raspund foarte bine si nu au efecte toxice. Deci cautati un medic homeopat in orasul dvs. Dr. Irina Firuti
0
28-10-2012, ora 22:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
scz. d-na DR.

scriu din experienta familiei:
1, fiul meu pe la 6-7 ani.a urmat un astfel de tratament si rezultatul = 0 barat;
2. o colega de serviciu a urmat un astfel de tratament cam 2-3 ani (avea fibrom)
si
TOT la operatie a ajuns.
Acum ii pare rau ca s-a chinuit si a dat bani pe degeaba.

seara buna,
0
29-10-2012, ora 07:54
irina firuti
Identitate neconfirmată
irina firuti
maria123, va cred. Dar fiecare persoana este diferita, suferintele sunt f diferite si chiar si aceeasi boala (fibrom, sa zicem) se manifesta diferit de la o femeie la alta (singerari, da, dar cite alte neplaceri pe linga?). In plus, daca cineva nu a raspuns la un tratament pt o afectiune nu inseamna ca altcineva nu va raspunde f bine, avind o alta afectiune. Depinde enorm si de experienta homeopatului la care ati fost, depinde de felul cum au reusit ei sa comunice in privinta tratamentului. Va vorbesc ca medic de fa, ilie care acum face homeopatie. Deci care a trecut prin ambele sisteme medicale. La medicul de familie va primi un tratament standardizat, o reteta lunga (e deja pe 3 medicamente) din cele mai promovate medicamente ale momentului, de care va deveni dependenta, un consult de 10 minute si cam atit! Dupa parerea mea, acesta nu este un act medical de calitate, dar numai dinsa poate hotari daca asta e ceea ce isi doreste. Dr. Firuti.
0
29-10-2012, ora 08:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Adevar mult scrieti si SIGUR asa si este d-na DR..

Ma gandeam ca, in cazul d-nei ce intreaba e f. urgent acum un ALT tratament,
avand DEJA tensiunea 18.nu-i de joaca,
am un hipertensiv in familie...
iar tratamentul homeopat e (ma gandesc eu) ceva preventiv...(poate, nu?!?)
iar la dansa e SUPER urgent si poate nu-si face efectul asa rapid.
pana cauta un medic homeopat in oras, judet etc..

Posibil DUPA "stabilizarea" tensiunii arteriale sa poata urma veci,
un tratament homeopat.
p.s.
Strict in cazul dansei m-am referit-acum.

O zi buna d-na DR
si multumim ca sunteti alaturi de noi pe forum.
Doamne ajuta!
0
29-10-2012, ora 13:42
ConstantaVl
Nu este medic/terapeut
ConstantaVl
Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar as dori un raspuns si o indrumare care sa amelioreze starea actuala apoi se poate merge si pe homeopatie. O zi buna va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar bufeurile?
  • De ce apar frisoanele?
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Bufeurile ar putea semnala un risc cardiovascular crescut
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  •