test papanicolau

03-10-2011
luci081
Nu este medic/terapeut
luci081
Buna!
Am si eu o mica problema pe care nu am resit sa o rezolv la ginecolog... Mi-am facut un test Papanicolau ptr ca aveam o secretie albicioasa vascoasa, nu foarte urat mirositoare, iar in timpul contactului sexual si mai ales dupa aveam o usturime, roseata si simteam ca se cresteaza pielea din jurul vaginului. In urma testului mi-a iesit Infectii: Cocobabili si Observatii: frotiul indeplineste criteriul de celularitate minima, celulele zonei de transformare/endocervicale absente, prezenta de celulue superficiale si celule intermediare fara atipii nucleare, dispuse in placare izolate, celule parabazale rare, hematii prezente in nr moderat crescut, rare RMn-uri izolate, celule acoperite de coci si concluzia FROTIU INFLAMATOR. Mi s-a dat tratament pentru 6zile cu: cervugyd ovule seara, poligynax ovule dimineata si spalaturi vaginale cu tantum rossa. Am luat tratamentul o data si acum am mai cumparat reteta inca o data si nu am scapat de problema cu secretia alba si mai ales de usturime, doar de problema urat mirositoare. Dati-mi un sfat pentru acea usturime... Ce este?
2 comentarii
0
04-10-2011, ora 00:56
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Scurgerea apare datorita infectiei, dupa ce tratati infectia dispare si scurgerea
0
04-10-2011, ora 01:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
luci081, ar trebui sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma ca sa vezi ce bacterii ai acolo.
Cea pe care ai facut-o este altceva, ti-a iesit si acolo o insiruire de bacterii dar nu spune exact ce sunt.
Fa aceasta - secretie vaginala cu antibiograma.
Poate ar trebui sa iti dea doctorul si ceva antibiotice, nu numai ovule.
Inainte de analiza sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte.
In functie de ce iese la analiza, poate va trebui si partenerul sa faca tratament ca sa nu te reinfectezi de la el.
Antibiograma trebuie sa o faci ca sa iti spuna exact la ce antibiotice este sensibila bacteria, este posibil sa ai mai multe bacterii care sunt sensibile la antibiotice diferite.
Daca iti iese si o candidoza, ar trebui sa iti dezinfectezi cu mai mare atentie lenjeria intima, pantalonii, prosoapele, tot ce vine in contact direct cu zona genitala ca sa nu te reinfectezi.
Speli la temperatura mare ( peste 60 grade), fierbi sau calci rufele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •