testicul care nu coboara. ajutor!

09-01-2008
anonimul1
Nu este medic/terapeut
anonimul1
Am o problema mare. Am un testicul care nu coboara din zona de deasupra penisului spre burta. am incercat sa-l imping dar degeaba. simt ca il blocheaza un fel de vene mari, sau tesut, sau nush ce e. am citit pe net si am tras concluzia ca sigura solutie e operatia... orchiopexie sau ceva de genul... dar mi-e rusie si frica. chiar nu se poate rezolva cumva prin impingere sau masaj sau orice? va rog ajutor.
8 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
E o problema de cauza endocrina cu care te-ai nascut si care ar fi trebuit rezolvata demult in copilarie cu o injectie Pregnyl care nu e altceva decit un hormon mascul ruda cu progesteronul secretat de ovarul femeilor.Acum inteleg ca esti la o virsta adulta si nu cred ca mai poti apela la acest tratament.Eu as putea sa incerc sa te ajut contacteaza-ma - si fa-ti o programare ca eu am consultatii in mai multe orase si la acest numar poti obtine mai multe informatii.Spune ca ai sunat din parte Dr.Alina
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa stii ca exista testiculul ectopic prezinta risc de malignizare, asa ca trebuie sa-ti faci curaj si sa te operezi cat mai repede. Numai bine
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa stii ca testiculul ectopic prezinta risc de malignizare, asa ca trebuie sa-ti faci curaj si sate oprerezi cat mai repede. Numai bine
0
09-01-2008, ora 00:00
anonimul1
Nu este medic/terapeut
anonimul1
Multumesc de interes doamna Alina. Am 17 ani. Din pacate nu pot sa ma folosesc de ajutorul dumneavoastra. As vrea sa stiu daca pot cumva sa rezolv singur problema.

Si in legatura cu operatia, dupa cazul Ciomu, incep sa ma gandesc ca nu se merita riscul.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa gasesti un medic in care sa ai incredere. Numai bine
0
09-01-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Testiculul care nu coboara TREBUIE operat; se malignizeaza (se transforma in cancer). Aveti 17 ani, deci a trecut destul de mult timp, din pacate trebuie sa mergeti la un chirurg. Este foarte important, s-ar putea sa regretati mai tirziu daca nu. Despre frica si rusine: nu e o operatie complicata, iar cazul Ciomu este totusi o exceptie. Despre rusine: daca ati stii citi barbati vin cu astfel de probleme la chirurgie nu v-ati mai face atitea griji. Din nou, este foarte important sa rezolvati problema asta, pentru ca odata malignizat este mult mai greu...
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
10-01-2008, ora 00:00
anonimul1
Nu este medic/terapeut
anonimul1
ok. multumesc de raspunsuri. deci operatia e singura solutie. puteti sa-mi explicati totusi ce anume blocheaza coborarea testicolului?
0
10-01-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Nu este nimic anume care blocheaza coborarea. Sint fasciile si fibrele musculare abdominale. In mod normal testiculul este programat genetic sa coboare in scrot printr-un canal natural, format cumva intre acesti muschi. Dar asta ar trebui sa se intimple foarte devreme; in mod normal, la nastere ambele testicule ar trebui sa fie prezente in scrot.Cum nu s-a intimplat, deja muschii si fasciile sint organizate in asa fel incit sa dea rezistenta peretelui abdominal; devine imposibil ca testiculul sa coboare spontan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •