Testicul necoborât şi hernie inghinală.

06-05-2015
DumitruValentin16
Nu este medic/terapeut
DumitruValentin16
Bună ziua, nu ştiu dacă este sectiunea tocmai potrivita pentru asta, dar în primul rând am 16 ani şi lăsând la o parte toată ruşinea, cum părinţii mei nu au ştiu ce să îmi explice o să întreb aici câteva lucruri.

- Testicului drept nu a coborât, cred că sunt 5 cm până la scrot, este aproape de zona dintre penis şi picior
( deci ma gandesc ca, coborarea lui nu e asa grea, e o distanta mica )

Ştiu că trebuie să mă oprezez, de aceea :

1) Cât timp durează operaţia ?
2) Sunt adormit total, sau răman conştient ?
3) Nu am dureri asupra testiculului şi are şi loc, o duce bine.
4) Cât timp trebuie să stau în spital ? După operaţie o să pot sta în fund, gen pe scaun ?
5) Testiculul stâng este sanatos şi în scrot.

II:
Am observat că de curând am o pungă mică cât o nucă în scrot în locul testicului, pot apasa pe ea că e foarte moale şi am obs că, când fac efort sau apas prin zona aia se întăreşte, se şi măreşte puţin. Este cumva hernie înghinală ? Încep să îmi fac griji despre sănătatea mea şi viitorul numelui de familie.

M-am gândit că ar putea fi o venă cu grăsime, chiar nu ştiu, dar îmi dă bătăi de cap...
3 comentarii
0
06-05-2015, ora 21:28
DumitruValentin16
Nu este medic/terapeut
DumitruValentin16
M-am documentat putin de Hernie inghinală si nu are treaba cu problema mea, dar tot raman nedumerit de restul lucrurilor...

Îmi este teamă de operaţia pentru coborârea testicului şi îmi este teamă şi de umflătura asta din scrot. Sunt o persoană dură cu mine, de mic mi-am dorit să fiu un om serios, dar până şi mie îmi e teamă de operaţii...asta pentru că nu sunt sigur de ceea ce se va întâmpla.



Vă rog sa mă ajutaţi :)
0
06-05-2015, ora 22:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara sa mergeti la un examen fizic nu veti afla niciodata care este problema si care ar fi solutia ideala. veti avea timp sa va ganditi la operatie dupa ce este clarificat daca este nevoie de una si cat de complicata ar fi operatia. raspunsul la intrebarile Dvs depinde foarte mult de rezultatul examenului fizic (si eventual a examinarilor imagistice: echografie, labor, etc.)
0
07-05-2015, ora 14:46
DumitruValentin16
Nu este medic/terapeut
DumitruValentin16
Deci exista posibilitatea sa nu fie necesara operatia ?
Am inteles ca datorita temperaturii diferite testiculul poate avea probleme, dar la mine este aproape de zona de scrot.

Asa cum ati zis şi dvs o să văd la examenul fizic etc despre ce este vorba, mai am o lună de liceu şi vine vacanta, atunci o sa merg.

Totuşi, ştiţi cumva dacă sunt adormit sau o să fie doar parţial ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: