timpan fisurat

143 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
21-11-2009, ora 10:32
tiribombaster
Nu este medic/terapeut
tiribombaster
Buna ziua ma numesc Traian si am si eu o problema de 3 zile am primit o palma exact pe ureche mi-a tiuit urechea cateva secunde iar acum aud nu pot sa zic infundat dar nu aud lafel cu ambele urechii ceea ce ma incomodeaza am facut baie a 2 a zii dar momentan nu am nimik ma simpt lafel nu sa infectat exista posibilitatea sa mi se refaca in 3 saptamani?sar putea sa ma infectez?daca nu ma infectez ce e de facut nu am fost nicaieri.multumesc anticipat
0
22-11-2009, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL.. sa stii daca sa fisurat sau nu timpanul !
0
30-11-2009, ora 20:28
florinel_florin
Nu este medic/terapeut
florinel_florin
domnul doctor am si eu o problema.in timp ce am facut armata in 1998 cand am avut tragere am auzit o trasnitura in urechea stanga am mers la medic mi a pus la aparate si mi a spus ca am timpanul fisurat.am urmat tratamentul si mi a spus ca se sudeaza in timp.au trecut 2 ani de cand am terminat tratamentul si ca urmare mi a curs sange din ureche, ma infund in gat si in nas am inceput sa iau ciclopf, septolet si cexil.credeti ca imi trece prin tratament?e ceva grav?necesita interventie chirurgicala?
va multumesc
0
30-11-2009, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sngele in ureche.. este un simptom grav.
posibil a crescut un polip sau granulatii.
numai un medic oRL.. dupa ce o sa aspire urechea sub microscop.. o sa vada ce este acolo si o sa.ti spuna daca e de operat sau nu.
mergi direct in clinica orl.
0
30-11-2009, ora 23:34
Brinzik
Nu este medic/terapeut
Brinzik
Buna! sunt o persoana cu urechile sensibile. De vreo 2 ani tot fac otita externa, ba la o ureche, ba la cealalta. acum ma dor ambele urechi. n-am ajuns din pacate la medic de vreo 3 saptamani. mi-am pus seara solutie auriculara in urechi, iar ziua aveam vata in urechi. acum ma dor urechile destul de tare. cateodata ma inteapa inauntru si ma doare mai mult in spatele urechilor. azi am ajuns la un medic ORL. mi-a zis ca ma "repara". mi-a facut spalaturi si mi-a zis sa ma sterg in urechi 2 zile de cate 3 ori pe zi cu un betigas de ureche inmuiat in spirt. si daca ma mai doare sa ma intorc peste 2 zile...
Asta e tratament? m-a tratat cu superficialitate...mi-e tare frica pt ca nu m-a mai durut niciodata asa tare in spatele urechilor. mi-e sa nu fie ceva mai complicat. ce parere aveti?
multumesc
0
01-12-2009, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intradevar.. asta Nu e tratament.
asta e o ingrijire cat de cat corcta aurechilor.
e o mare prostie sa tii vata toata ziua in urechi.
in acest fel.. creezi un spatiu inchis, unde este intuneric, cald, umed !
defapt creezi un incubator pentru ciuperca!!!
daca reusesti sa NU traumatizezi pielea conductului cu betisoare.
daca usuci urechea cu uscatorul de par.. cat mai des.. si dupa baie si asa.
daca dezinfectezi pielea cu alcool..
uneori e suficient ca sa se vindece otita externa.
durerile de os.. si sensibilitatea frigului in ureche.. nu are nimic cu ureche.. doare osul, care in ureche este slab acoperit, numai cu piele fara strat de grasime.. si tine de un reumatizm.
tre sa te vada la Reumatologie!
0
05-01-2010, ora 15:42
georgia oana
Nu este medic/terapeut
georgia oana
Am si eu o intrebare pt, dvs. Am avut dop in urechea dreapta am incercat sa il scot si chiar am reusit, dar senzatia de ureche infundata a ramas. Precizez ca nu simt nicio alta durere si nu curge nimic din ureche. Ce pot sa fac sa se desfunde urechea?
0
06-01-2010, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ati scos jumate din dop.. si jumate la.ti impins mai departe.
corect ar fi sa mergeti la ORL.. sa.l scoata.
daca tineti din toate puterile sa va tratati singura.. exista 2 modalitati
1. apa oxigenata cate 5 pic din 2 in 2 ore.. pana se elimina toata ceara
2. Sol.A cerumen.. ceva recent aparut.. care este menita sa dizolve acel dop ramas.
0
06-02-2010, ora 22:12
florinmunteanu
Nu este medic/terapeut
florinmunteanu
Buna ziua. Am si eu o problema la care as aprecia un raspuns de la dumneavoastra. De o perioada (cam 5 luni) am un tiuit aproape permanent in urechi( predominant in urechea dreapta) si nu reusesc sa gasesc o cauza. Mentionez ca am o sinuzita de mic. Auzul nu il am afectat, aud normal si nu am nici un fel de dureri sau scurgeri.
0
07-02-2010, ora 07:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti investigatii si sa le trimiteti pe mail
1. fund de ochi
2 R-x coloana cervicala
3.electroicardiograma
4.Kg., Inaltime, varsta, boli cronice..
0
15-03-2010, ora 06:52
fonina
Nu este medic/terapeut
fonina
Buna dimineata Domnule Dr. Flueraru Valeriu, as avea si eu nevoie de cateva informatii. Sotzul meu este in spital asteapta sa i se faca analizele inainte de operatia cu laser pentru timpan fisurat. as dorii sa stiu ce poate manca dupa operatie, si cat il va tzine in spital. Va multumesc anticipat!
0
12-05-2010, ora 21:16
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Buna ziua. Puteti sa imi spuneti cum se fac spalaturile auriculare cu apa oxigenata? Fiul meu in varsta de 3 luni a facut otita, iar medicul ORL mi-a spus sa ii fac spalaturi cu apa oxigenata de 3 ori pe zi, dar ce se intampla cu apa oxigenata, o pui in ureche si o lasi sa actioneze? Dar cu mizeria (puroi, sange) ce se aduna ce sa fac?
0
24-10-2010, ora 19:24
marian_bucuresti
Nu este medic/terapeut
marian_bucuresti
Salut!dupa o lovitura cu mingea peste ureche am avut o fisura larga de timpan.dupa refacerea timpanului cu membrana de ou, am ramas cu un tiuit permanent in ureche.doctorul mi-a dat sa iau sermion si milgamma N odata pe zi dimienata, inainte de micul dejun timp o luna de zile si tot nu am scapat de acest tiuit enervant si obositor.?v-as ruga sa-mi recomandati un tratament care sa aibe efect.ms anticipat
0
24-10-2010, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite audiograma si Timpanograma.. pe mail
0
03-12-2010, ora 16:23
sergiubalas
Nu este medic/terapeut
sergiubalas
salut!
acum 3 zile am primit o palma la urechea stanga, pe moment ma durut rau dar sange nu mia curs.
dar dupa 3 zile inca nu aud bine cu urechea stanga aud foarte incet (infundat) si cand sughit simt o durere ca o intepatura in timpan.
miam facut programare la doctor dar eu cum sunt in italia miau spus ca costa 180 euro controlul si nu prea ma lasa buzunarul sa dau acesti bani si ma intreb oare peste doua saptamani e prea tarziu sa fac acest control avand in vedere ca peste doua sapt sunt in romania si nu ma va costa asa mult acest control.
ce riscuri sunt daca nu ma tratez la timp?
mentionez ca imi feresc urechea de apa pt a nu o infecta.
0
03-12-2010, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt multe riscuri ( sa supureze urechea daca e perforat timpanul, sau sa pierzi auzul daca e nervul auditiv afectat.
1. intradevar e bine sa nu dai apa in ureche pana nu ajungi la un medic ORL.
2 sermion 30 mg 2 pe zi si Magneziu + vit B 6 3 zi.. pentru protejarea nervului auditiv
0
03-12-2010, ora 19:07
sergiubalas
Nu este medic/terapeut
sergiubalas
va multumesc domnul doctor pt raspuns, dar cum as putea sa imi dau seama daca imi supureaza urechea?
cum se manifesta simtomele, ar trebui sa am dureri mari? sau doar unele intepaturi mici insotide de auzul foarte scazut?
acest medicament recomandat de dv. "sermion" e denumirea internationala? il pot gasi si in italia sub aceeasta denumire?
0
10-12-2010, ora 23:06
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
domnule doctor, zgomotele mai puternice pot provoca o fisura in timpan? sau doar traumatismele fizice
0
11-12-2010, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zgomotul.. cat de puternic nu ar fi..NU provoaca fisura de timpan
1. loviturile directe cu palma.. care provoaca presiune.. dau8 fisura
2 O inflamatie.. cu secretii din ureche.. pot eroda timanul provocand perforatia
0
12-12-2010, ora 03:50
mada_alina
Nu este medic/terapeut
mada_alina
Daca fica mea de 11 ani s-a curatit cu un betisor de urechi si s-a lovit din gresala ca mana cealalta peste mana cu care se curatea e posibil sa se fi fisurat timpanul sau doar sa se fi lezat pielea in interior.Ea spune ca nu s-a lovit rau, dar avea putin sange in ureche.Dupa ce s-a lovit a facut si baie pe cap si abia pe urma mi-a spus ce s-a intamplat, i-am pus picaturi de OTOCALM si i-am dat un paracetamol in loc de antiinflamator.Ce pot sa ii dau ca si tratament pana ajung la medic tinand cont ca azi e sambata.VA MULTUMESC ANTICIPAT,
0
13-12-2010, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul si cel mai util lucru care puteti sal faceti acum este sa aruncati betisoarele din casa.
urechea are capacitatea de a se autocurata asemeni cum creste unghia.. asa creste si piele in ureche spre exterior..impingan ceara afara, este suficient cu un prosop sa stergeti urechea la intrare. In interior.. daca ramane apa..se usuca cu uscatorul de par
0
21-03-2011, ora 16:39
Anuta Adrian
Nu este medic/terapeut
Anuta Adrian
Buna ziua.Aseara dupa ce am facut baie am zis sa ma curat si in urechi.De fiecare data cand ma curatam in urechi..mi se infundau, dar aseara urechea stanga s-a infundat si nu mai stiu ce sa ii fac.Am fost de dimineata la farmacie si am cumparat Humex, m-am curatat cat s-a putut de bine si tot asa e.Si in plus cand sughit ma inteapa un pic inauntru.Am fost si mi-am luat o trimitere la ORL si momentan tin in ureche vata cu putin spirt.Ce pot sa fac sa imi fie mai bine pana maine ??Va multumesc !
0
24-03-2011, ora 08:05
lili_hochi@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lili_hochi@yahoo.com
Buna ziua. As dori sa va intreb ce urmari poate sa aiba daca dintr-o greseala mi-am dat peste mana cu betisorul in ureche, aud cu urechea, nu curge nici un lichid din ea numai dimineata era un pic de sange (probabil din cauza cum am dormit pe ureche?)
0
24-03-2011, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca aiu rupt numai pielea conductului auditiv
daca se inflamaza o sa faci o otita externa
un medic ORL.. dupa un consult o sa.ti spuna daca a i afectat si timpanul sau nu
0
24-03-2011, ora 12:33
lili_hochi@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lili_hochi@yahoo.com
Multumesc pentru raspuns. Speram sa scap de medic dar asta e o sa merg.
0
07-04-2011, ora 11:32
Mihaelaantonia
Nu este medic/terapeut
Mihaelaantonia
buna ziua domnule doctor de o saptamina ma doare urechea am fost la orl si mi a spus ca am otita externa in prezent fac tratament cu CIFRAN BORAMID SI RIVANOL PICATURI. DAR TOT ZENZATIE DE URECHE INFUNDATA AM TUSESC SI I MI SINGEREAZA PUTIN URECHEA VA ROG MULT SA MA SFATUITI CE SA FAC CU RESPECT MIHAELA
0
09-04-2011, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mai mergi la ORL..pentru aspiratii si tratament local
0
10-04-2011, ora 10:33
Mihaelaantonia
Nu este medic/terapeut
Mihaelaantonia
va multumesc mult
0
20-05-2011, ora 10:20
daria 11
Nu este medic/terapeut
daria 11
Buna ziua.Domnule Doctor
Ma numesc Daria. Domnule Doctor ma scuzati ca va deranjez dar am si eu o intrebare.
La inceputul acestei luni m-am operat la urechea stanga de fisura de timpan.Operatia a constat in Tinpanoplastie tip III cu cartilaj tragal ureche stanga, Miringoplastie cu grefa composite de pericondru si cartilaj tragal ureche stanga. As vrea sa va intreb daca voi mai auzi vreo data ? la clinica orl inainte de operatie mi sa facut o audiograma tonala US- aprox 40 dB. Va intreb deoarece mi s-a scos pansametul intraauricular si cand inghit mananc simt cum pocneste ceva in ureche si din cand in cand mai curge ceva din ea. In momentul acesta la 16 zile de la operatie eu aud cu urechea stanga doar aproape, la distanta mai mare cu ea nu aud. Voi auzi vreodata cum trebuie ???????? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
20-05-2011, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important sa mai mergeti la medicul care va operat pentru aspirat secretiile si ingrijit urechea
1 lucru care va intereseaza acum este sa nu se suprainfecteze.
urechea se vindeca in minim 3 saptamani pana la 3 luni.. atunci o sa puteti vorbi despre o recuperare de auz
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.