Timpan fisurat...

97 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
05-07-2010, ora 14:56
ielchicie
Nu este medic/terapeut
ielchicie
Buna ziua domnu doctor acuma 24 ani am avut timpanul fisurat de la o lovitura am fost la spital si am stat mai mult de o saptamana si de atunci nu am mai fost la medic si de vreo 3-4 ani mai mult toamna si primavara imi curge sange din nas si din gura va rog sa ma anuntati daca ar putea fi din cauza urechii
0
05-07-2010, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa mine cred ca NU are legatura.
sange din nas poate fi si de la hipertensiune arteriala, de la boli a ficatului.., fragilitatea vaselor !
NU prea vad de ce Dvs. faceti legatura cu urechea..
dar am si eu o intrebare..
Dvs.. De CE va neglijati asa ???
de ce nu mergeti la un ORL.. sa vada urechea.. sa vada nasul.. poate se poate face o usoara cauterizare si sa nu mai aveti epistaxis.
0
11-08-2010, ora 11:06
razvy24
Nu este medic/terapeut
razvy24
Buna Ziua domnule doctor. Am o singura intrebare. Prietena mea are o fisura de timpan, care medicul a spus ca se poate inchide. I-au fost recomandate 3 saptamani de antibiotice(pana ce se intoarce din concediu domnul doctor). Ceea ce vreau sa stiu este daca este normal ca din ureche sa i se scurga un lichid galbui deschis, care nu e chiar de neobservat.
Are de acum 4 zile de la impactul care i-a provocat fisura.

Va Multumesc anticipat.
0
11-08-2010, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este normal.. si nu tre sa astepta 3 saptamani.
mergeti la alt medic ORL.. pentru aspiratiea secretiilor din ureche si pentru tratamentul local..
0
11-08-2010, ora 11:14
razvy24
Nu este medic/terapeut
razvy24
Va multumesc pentru promptitudine.
0
11-08-2010, ora 12:10
mirel2
Nu este medic/terapeut
mirel2
Buna, ma numesc Mirel, am primit o lovitura la urechea stanga puternica, am mers la orl si mi-a zis ca am fisura de timpan, doctorita mia prescris BETABIOPTAL iar farmacista mia spus ca sunt pentru ochi aceste picaturi...apoi mi-a spus ca sunt bune si pentru ureche. Deci e bine sa imi pun BETABIOPTAL in ureche? Multumesc anticipat!
0
11-08-2010, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt bune si pentru Urechii
0
13-09-2010, ora 15:14
Munteanu Florin
Nu este medic/terapeut
Munteanu Florin
Buna ziua
Ma numesc Munteanu Florin si in urma cu 7 zie am primit o lovitura in ureche. Am fost la urgente si s-a constatat ca am fisurat timpanul. Mi s-a "vulcanizat " timpanul, nu m-a durut deloc cu toate ca nu s-a folosit anestezie si iau Ciprinol asiciat cu antiinflamator si picaturi pt. nas. Problema e ca de 2 zile i-mi "vajaie "capul, am ameteli, i-mi tiuie urechea rau si daca ma aplec perca i-mi curge ceva de acolo.
Este normal asa ceva? pt. ca nu am incredere totala in medic si mai vreau parerea dvs.
Trebuie sa stau 6 saptamani cu pansamentul in ureche si nu stiu daca mai rezist 2 zile dar...
0
15-09-2010, ora 06:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea "vulcanizare" da rezultate daca NU se infecteaza urechea
la tine sunt toate simptomele de supra infectare..
tre sa mergi Urgentla un cab ORL.. sa.ti scoata pansamentul.. si sa incepi un tratament local.
deasemenea tre sa m, ergi la neurologie.. posibil sa avut o comotie cerebrala...
0
18-10-2010, ora 20:01
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Buna seara, ma numesc Ramona si am 24 de ani, in urma cucateva zile am primit o palma la urechea stanga, am fost la un medic si mi-a spus ca am timpanul fisurat si trebuie sa ma internez sa ma operez. Dar nu mi-a explicat ce imi va face, mi-a cerut sa-mi aduc doua oua de casa. Pentru ce este nevoie ??? Va rog sa-mi raspundeti sau sa ma indrumati ce sa citesc sa ma pregatesc psihic, mie foarte frica.
0
19-10-2010, ora 10:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se ea acea pelita fina din interiorul oului.. si se plaseaza pe fisura produsa.. ca un suport.. pe care in timp creste timpanul la loc.
0
19-10-2010, ora 21:26
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Va multumesc domnule doctor, maine ma internez tot cu frica ma duc nu stiu exact ce va face in urechea mea. Sper din tot sufletul sa fie bine. Nu inteleg domnule doctor de ce eu trebuie sa ma internez, am auzit pe altii ca au avut fisura si lor le-a dat doar niste antibiotice si nimic mai mult.
0
19-10-2010, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar antibioticele.. nu inchid fisura ( asa e mai bine pentru viitor)
0
19-10-2010, ora 21:51
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Va multumesc
0
22-10-2010, ora 15:35
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Buna ziua, azi am revenit de la spital m-am operat mi-a pus pelicula de ou.Sper sa fie bine , mi-a dat sa iau Cipr Quin de 500mg si Bioparox. SI a spus sa nu bag apa in ureche 3 saptamani sa nu stau in curent si nici sa nu racesc. Domnule doctor ce parere aveti de tratamentul indicat ?? Dumneavoastra ca medic ce imi puteti recomanda pt a ma vindeca mai repede. Va multumesc
0
24-10-2010, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa protejezi.. urechea !
sa sufli atent nasul.. fiecare parte separat, una cate una
sa.ti alegi mai cu grija.. prietenii !
0
26-10-2010, ora 22:05
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Domnule Doctor din nou va deranjez am racit, numai joi am programare la doctor stranut si imi curge nasu ce sa fac??? Dauneaza stranutul urechii???????? Sau ca imi curge nasul ????? Am avut grija dar din pacate sa intamplat. ce sa fac??????????????? Imi cer scuze ca va deranje dinou
0
26-10-2010, ora 22:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. E complicat !
TREbuie sa ei Nazonex. sa tratezi nasul
Aerius 1 tab seara
Paracetamol sinus 3 pe zi
nasul il sufli cu grija.. fiecare parte..separat.
0
02-11-2010, ora 11:37
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Domnule Doctor am fost la medic, am primit medicamentele pt raceala, dar am alte probleme.asa m-am saturat, pana acum nu ma durea urechea de duminica ma doare cand inghit simt ca pocneste ceva in ureche, ca curge ceva, pe pansament nu se vede nimic. Joi iar ma duc la medic. sa-mi fac griji ? sa infectat ????? sau de ce ma doare??.Va multumesc, sper sa ma fac bine sa ma duc la alt medic.
0
12-11-2010, ora 10:32
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Domnule Doctor, sunt Ramona 11 va scriu ca sunt disperata am facut operatia cu pelicula de ou pt fisura de tinpan. Saptamna trecuta mi-a dat jos pansamentu si m-a curatat in ureche, mi-a spus ca sa inchis perforatia, azi am fost la medic la control si mi-a spus ca mai este o mica fisura. Ce sa ma fac ???????? Ce imi recomandati ?? Nu stiu ce sa ma fac, nu am nici un tratament ma lasat asa, mi-a spus sa vin peste 3 saptamani la control ???????????? Va rog ajutati-ma
0
12-11-2010, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu tre sa faci absolut nimic
sa lasi urechea in pace.. Pui vata cu ulei sau crma in ureche ca sa nu intre apa la baie si
doar o usuci cu uscatorul depar dupa baie.. ca sa nu ramana umed acolo.
0
02-12-2010, ora 19:28
ramona11
Nu este medic/terapeut
ramona11
Domnule doctor dinou va deranjez nu stiu ce sa ma mai fac. am lasat urechea in pace cum ati spus si dumneavoastra si doamna doctor dar dupa o saptamana am simtit durere, am fost la un alt domn doctor si mi-a spus ca am otita si mica fisura de care stiam . Am primit tratament ciprofloxacina una la 12 ore si alcool boricat , deja nu mai suport ma doare urecheea foarte tare cand imi pun peste pansamentul din ureche 3 picaturi de alcool. Ce ma sfatuiti sa ffac deja sunt la al doilea medic. ma simt obosita iar ochii imi sunt vineti cred ca de la durere. Apelez dinou la dumneavoastra stiu ca vam deranjat de n ori. nu stiu ce sa ma mai fac.
0
02-12-2010, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai pune icaturile cu alcool
si mergi zilnic la ORL.. pentru aspiratii si tratament local
0
23-12-2010, ora 16:21
SCHMIER
Nu este medic/terapeut
SCHMIER
buna ziua,

In urma cu 3 ani am primit o lovitura foarte puternica la urechea dreapta.Am simtit ca s-a spart ceva acolo(a pocnit practic).Nu am mers la doctor pana luna trecuta din cauza unor ameteli continue, care persista si acum(mai ales pe timpul zilei, dimineata ma simt mai bine).Nu am greata sau alte simptome, nu ma doare urechea decat uneori foarte putin.Am fost la spitalul din Panduri si doctorul de acolo m-a asigurat ca nu tine de orl ameteala.La neurologie de asemenea totul zic ei, e ok.Am luat o perioada betaserc, a fost mai bine.Ar trebui sa mai fac inca un consult la orl?Mi s-a parut superficiala consultatia initiala(cateva teste de echilibru si s-a uitat cu acel aparat-nu stiu numele sau:) )Mentionez ca daca ma tin de nas si vreau sa eliberez aerul acesta iese(cel puitin eu asa simt) pe urechea dreapta.Analizele de sange ok.Stau foarte mult in fata calculatorului (cel putin 8 ore pe zi).Astept raspuns!

Multumesc!
0
23-12-2010, ora 16:23
SCHMIER
Nu este medic/terapeut
SCHMIER
la audiograma a iesit intr-adevar ca aud mai putin bine cu urechea dreapta, dar fara o diferenta prea mare fata de cealalta.Multumesc!
0
23-12-2010, ora 18:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chear daca este o fisura mica de timpan.. ca ea sa duca si la vertij. ar trebui sa fie inflamatie si supuratie
Cred ca calculatorul iti consuma multa energie si deregleaza circulatia cerebrala
trebuie sa monitorizezi Tensiune arteriala
daca e mica ei SUN tonic 1 dimineata
exista si un PC- Operator.. un produs naturist care te ajuta sa faci fata lucrului la calculator
din medicatie alopata Sermion si betaserc cate 1 pe zi luni de zile
Depinde si Cate Kg.. ai si cum te alimentezi
0
24-12-2010, ora 08:06
SCHMIER
Nu este medic/terapeut
SCHMIER
Buna dimineata,

Multumesc pt raspunsul atat de rapid, mai rapid decat la o consultatie!O sa mai merg o data la o consultatie totusi.Am cam 70 de kg la 1, 82 -84 cm, alimentatia este haotica(e greu sa pot manca la ore prestabilite).Si pofta de mancare nu este foarte mare, uneori doar o masa pe zi!Nu dorm mai mult de 6 ore pe zi.Ma trezesc pe la 5, 30 dimineata, termin treaba pe la 8-9 seara.Nu este un efort fizic mare, doar calculatorul la care trebuie sa fiu atent!La CT a reiesit ca am 3 sinuzite:maxilara, etmoidala si inca una(nu am hartia sa ma uit acum).Ar putea provoca ameteala?Am facut si EEG.Singurul rezultat:emotivitate crescuta!Am fost trimis si la psihiatrie(atacuri de panica, anxietate)!Refuz sa cred ca este pe fond psihic aceasta ameteala, dar poate ca doctorii totusi au dreptate!Insa eu am simptomele si nu sunt multumit!La orl nici macar nu mi-a pomenit ca as avea timpanul perforat, insa cum am zis iese aer pe acolo daca fortez!
Sper ca nu v-am deranzat foarte mult, mai ales acum ca sunt sarbatorile!(uneori vorbesti mai sincer si deschis pe internet decat fata in fata)
Va multumesc foarte mult si Craciun fericit!
0
24-12-2010, ora 08:17
SCHMIER
Nu este medic/terapeut
SCHMIER
tensiunea arteriala ultima data 12 cu 8, am avut totusi o data 15 cu 9
Scuze pt revenire!
0
24-12-2010, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada un medic ORL.. acel Film sau sd de la CT !!!
numai atunci o sa stii ce forma de sinuzita este, cat de grav este si daca acele schimbari pot duce la probleme cerebrale
0
01-01-2011, ora 16:39
elenate
Nu este medic/terapeut
elenate
buna ziua! La multi ani! Am si eu o problema. Am facut revelionul intr-un club si am stat intr-un zgomot foarte mare si acum imi piuiesc foarte tare urechile, si cand cineva vorbeste, il aud infundat. Imi puteti da un sfat va rog frumos? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
97 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.