Timpan perforat

105 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
17-01-2010, ora 14:22
rimniceanu
Nu este medic/terapeut
rimniceanu
buna ziua

tin sa va anunt ca sunt pe punctul de a ma opera la urechea dreapta cum spune si medicul dar insa mai am cateva nelamuriri inainte de toate.
medicul meu care ma tratat de mic copil mi-a zis ca nu poate sa ma opereze din lipsa de apare mai departe unde am fost trimis mi sa zic ca ma pot opera si in cateva zile
unde vreau eu sa ajung acuma medicul care a avut grija de mine de mic copil mi-a spus ca urechea trebuie sa fie perfect uscata timp de un an de zile ca sa se poata opera adica sa se lipeasca aceea pelicula de ou in cazul timpanoplastiei cred..
insa medicul la care am fost recomandat spune ca se poate opera si acuma desi urechea curge odata la cateva saptamani
urechea dreapta nu sa vindecat in 20 de ani desi medicul imi da sanse de recuperare de 80la suta 16 la suta cresterea auzului si restul de 4 la suta scaderea acestuia nu stiu ce sa cred pe cine sa mai cred dar sunt foarte nedumerit am 2 replici de la medici diferiti si nu stiu in cine sa am incredere.
mai nou spune ca in functie de cum evolueaza urechea se va opera si cealalta ceea ce ma face sa cred ca ar face cineva experimente pe mine este destul de in varsta ar trebui sa stie foarte bine ce face si ce sa spuna unui pacient dar se pare ca nu este asa
eu nu le am cu doctoratul dar le am cu gandirea anul trecut mi sa perforat si cealalta ureche stanga cica s-ar fi transmis boala de la o ureche la alta dar eu nu cred ca un doctor poate sa imi dea 80 la suta sanse de recuperare la urechea dreapta tinand cont ca ea nu a fost niciodata inchisa daca ar fi fost vorba de urechea stanga care a fost recent afectata poate as fi fost mai linistit.
acum vreau sa va intreb ati operat pana acuma ce stiti de problemele de genul asta ?
vreau sa stiu daca adresa de mail este ca si nick name de pe forum am facut audiograma si o radiografie eventual pot sa va trimit radiografii de mic copil retete si asa mai departe sa va faceti o idee cum a evoluat urechea pana sa fie afectata si cea stanga
am facut anul trecut si o radiografie sa vada daca nu am puroi tumoare numai stiu exact la creier sau ceva de genul.
va rog mult de tot sa ma ajutati am citit multe pe internet unele operatii au reusit altele nu ar fi un esec va dati seama am 20 de ani si am un auz mai prost decat al strabunicii care are 90 de ani sunt dispus sa fac multe sacrificii numai sa fie bine sa numai am probleme
acuma cred ca depinde si de organism daca va accepta accea pielita de ou si va reface vasele de sange ca sa refaca urechea...
tin sa va zic ca folosesc garasone uneori ca sa aud mai bine deobicei cu stanga aud mai bine doar cand vorbesc cu cineva dar cu niciuna din urechi nu percep sunetele joase foarte puternice decat daca imi aplic garasone macar intr-una din urechi
tin sa va spun ca urechea dreapta este intr-un stadiu foarte prost am pus o casca recent in ureche si nu intelegeam mai nimic pe cand stanga se descurca ceva mai bine dar nu foarte bine
totusi garasone nu mi-a fost indicat de medicul la care sunt acuma in schimb eu nu am nici cea mai mica placerea este o adrenalina atunci cand vreau sa ascult muzica si asa mai departe
sa nu uitati de adresa de mail sa va trimit audiograma si radiografia recente eventual cele de mic copil
ce credeti ca ar fi bine sa mai incerc si un al 3 lea doctor ?
milioane de multumiri!!!!
0
18-01-2010, ora 15:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul sa consultati alt medic ORL.. decat unul la care o sa ajungeti in clinica cand o sa va internati.. si o sa fie medicul Dvs de salon si va fi acel medic care opereaza asa gen d einterventi ( eu in policlinica nu practic asa ceva)
numai el o sa va poate spune care este problema in ureche..
dupa ce o sa va aspire ureche la microscop o sa vada cat este de distrus in zona tiimpanului..
dar restul.. o sa va spuna dupa operatie !
nimeni in lumea asta NU stie ce poate sa gasesca in mastoida si in urechea medie inainte de operatie.
surprizele vin in timpul operatiei( colesteatom. polipi..s.a.)
-
0
18-01-2010, ora 22:50
rimniceanu
Nu este medic/terapeut
rimniceanu
raspunsul dumneavoastra este binevenit iar eu v-am trimis pe mail radiografiile si audiograma astept sa va da-ti o perere sper sa le studia-ti cu atentie si sa imi spune-ti cam ce sanse mai am si daca intr-adevar merita sa mai incerc o operatie sau orice altceva pentru o faza de recuperare
0
24-02-2010, ora 22:41
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
buna ziua

am fost la medic acum cativa ani si mi-a zis ca am timpanul perforat insa nu am rezolvat nimic cu el.pe langa faptul ca este perforat imi si supureaza.acum m-am reintors la medicul orl-ist si incerc sa fac un tratament pentru a-mi opri supurarea.as vrea sa ma operez pentru a nu mai avea aceasta problema insa medicul mi-a zis ca trebuie intai sa oprim aceasta supurare pentru a ma putea opera.as vrea sa va intreb daca ma operez o sa-mi revin si cu auzul si daca nu voi mai avea probleme cu supurarea aceasta care o am acum.va multumesc
0
25-02-2010, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul care te opereaza.. poatesa.ti raspunda la aceste intrebari. fiindca totul depinde.. cat sa pastrat din timpan, de starea osicioarelor din urechea medie... si cad de extinsa este supuratia la mastoida!
0
25-02-2010, ora 13:12
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
va multumesc pentru raspuns.astazi am fost la medicul orl-ist si mi-a spus rezultatul la proba din ureche, a spus ca am doi microbi dintre care unul se gaseste in intestin.mi-a dat tratament si mi-a spus sa-l fac timp de doua saptamani.mi-a mai zis ca inainte de a ma duce si ma opera trebuie dupa cum v-am mai spus, sa tratam intai infectia iar apoi sa-mi fac o radiografie.mai am o intrebare in legatura cu raspunsul pe care mi l-ati dat, se poate ca din cauza supurarii sa-mi fi cauzat perforarea timpanului.din cate mi-ati spus eu am inteles ca da.va multumesc inca odata.
0
25-02-2010, ora 13:22
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
ma scuzati, am crezut ca raspunsul acela era pentru mine dar de fapt era pentru altcineva.astept in continuare raspunsul dvs.
0
25-02-2010, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
loranonce
supuratia care se prelungeste.. nu numai ca poatesa largeasca perforatia de timpan.. dar poate sa distruga osisoarele din urechea medie care participa la auz.. deasemenea poate sa dezolve osul care separa urechea de vasele si nervii din jur.. lucr care poate duce la complicatii !
0
15-03-2010, ora 09:35
fonina
Nu este medic/terapeut
fonina
Buna dimineata Domnule Dr. Flueraru Valeriu, as avea si eu nevoie de cateva informatii. Sotzul meu este in spital asteapta sa i se faca analizele inainte de operatia cu laser pentru timpan fisurat. as dorii sa stiu ce poate manca dupa operatie, si cat il va tzine in spital. Va multumesc anticipat!
0
15-03-2010, ora 11:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul care o sa.i administreze anestezia.. in functie de medicatia folosita si de durata operatiei.. o sa va spuna ce are si ce NU are voie.
0
15-03-2010, ora 11:14
fonina
Nu este medic/terapeut
fonina
va multumesc ptr raspuns si va mai rog daca puteti sa-mi descrieti putin in ce consta operatia cu laser.
0
15-03-2010, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu pot.
fiecare medic are viziunea si tehnica sa de abordarea a problemei.
fiecare bolnav este individual.. Nici o operatie nu semana una cu alta !
0
12-04-2010, ora 18:56
ariana07
Nu este medic/terapeut
ariana07
buna ziua... numele meu este ariana... am 24 ani. si am si eu o problema... am avut un accident cand am fost mica si miam spart timpanul drept... la control la satu mare mi sa spus ca sunetele inalte le aud cu ea, deci nu este complect distrus. dar asi dori si eu sa aud normal si doresc sa stiu ce asi putea sa fac si unde sa merg.. la noi in oras consider ca medici sunt incompetenti si asi dori se merg undeva... cam la ce pret este o operatie de acest gen si in ce consta ea?? multumesc
0
12-04-2010, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
POTI MERGE LA CLUJ.
IN CLINICA ORL SP. MUNIICIPAL.
DUPA INVESTIGATII O SA.TI SPUNA DACA SE POATE OPERA CU REZULTAT BUN FUNCTIONAL. SAU RAMANE SOLUTIA APARATULUI AUDITIV
0
10-06-2010, ora 13:39
tytynho
Nu este medic/terapeut
tytynho
buna ziua.. vreau doar sa va cer parerea. am 17 ani. si acum vro 5 6 ani. am fost la un medic orelist cu dureri la urekea stanga. acesta mia spus ca am timpanu fisurat. mia prescris un tratament.. pe care lam urmat... dupa cateva consultatii ulterioare... am intrerupt vizita.. acum vro 3 ani. am fost.. din nou la acelas doctor... si mia spus ca. fisura... sa cicatrizat. si mia mai dat niste picaturi si niste pastile.. auzul la urekea in caua... este destul de slab... undeva mediocru... nu ma doare. dar sincer.. vreau parerea dumneavoastra. cu o metoda... sa fac sa nu imi intre apa in ureki..cand ma duc la inot... vreau sa invat sa inot... si imi este frica sa nu imi intre apa in ureki... va rog frumos daca se poate sami raspundeti la id de mess tyty_nigar sau pe forum. dar pe forum nu intru des... va rog frumos raspundeti la idul meu... va multumesc pentru intelegere
0
10-06-2010, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numnai vata imbibata in ceva uleios( crema de maini, fata).. te poate proteja de apa.
sau dopuri speciale din cauciuc.. care se vand in farmacie.
0
10-06-2010, ora 14:27
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
buna ziua, numele meu este laura si am mai vorbit cu dvs.in legatura cu un timpan perforat.am facut tratamentul prescris de doamna doctor de la noi din oras si supurarea s a oprit si acum as dori sa ma operez.as vrea sa va intreb daca ma operez exista riscul sa se infecteze si sa fac ceva mai grav.si mai am o intrebare:ca sa ma operez este necasara neaparat o radiografie a osciorului urechii inainte.doamna doctor asta mi a recomandat ca sa vedem daca se mai poate face ceva, daca nu este afectata mai rau urechea.va multumesc
0
10-06-2010, ora 14:30
tytynho
Nu este medic/terapeut
tytynho
si daca imi cumpar casca de protectie dotata cu kestii deale pentru ureki? sau dopuri speciale... pot inota?
0
10-06-2010, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Loranonce.
da se fac investigatiii la ureche( radiografii, CT)
in rest numai medicul carea vazut urechea poate sa.ti spuna detalii !
0
10-06-2010, ora 14:40
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
va multumesc frumos.sper sa reusesc anul acesta sa ma operez.momentan nu mai am probleme cu ea dar trebuie sa rezolv definitiv sa nu mai duc grija ei pentru ca mie imi place foarte mult sa inot dar datorita acestei probleme nu este posibil.va multumesc inca odata pentru raspuns
0
10-06-2010, ora 14:45
tytynho
Nu este medic/terapeut
tytynho
si daca imi cumpar casca de protectie dotata cu kestii deale pentru ureki? sau dopuri speciale... pot inota? va rog sa ma scuzati ca repet intrebarea.. numai.. ca vreau sa stiu sigur daca este posibil sa inot. cu dopuri sau casca de protectie adecvata
0
10-06-2010, ora 15:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca NU intra apa in ureche.. poti sa inoti.
sa ai cu tine.. un uscator de par.. si sufli aer cald in ureche dupa ce scoti dopurile !!!
0
13-06-2010, ora 17:12
tytynho
Nu este medic/terapeut
tytynho
multumesc sarumana pentru raspunsuri:* am gasit cea ce ma poate ajuta. sunt acele casti profesionale... folosite de inotatorii profesionisti... au protectie pentru ureki:* multmesc frumos
0
25-08-2010, ora 19:01
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
buna ziua.am mai vorbit cu dumneavoastra.mi am facut radiografie la urechea dreapta pt mastoida si s a dovedit ca am mastoida afectata si in locul osciorului s a format o fibroza.ma mai pot opera?este grav faptul ca mi s a format o fibroza in interior in locul osciorului.va multumesc
0
25-08-2010, ora 19:11
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
rezultatul radiografiei este:osteocondensarea celulelor mastoidiene cu reducerea pneumatizarii evidente la nivelul urechii drepte.astept raspunsul dvs.va rog sa scrieti pt.loranonce
0
25-08-2010, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Loranonse.
DA.. te poti opera ! medicul care vede urechea decide prin ce tehnica si ce fel de interventie o sa faca.
0
25-08-2010, ora 22:06
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
va multumesc pt raspuns domnul doctor.inseamna ca nu trebuie sa mi fac griji din cauza fibromului.imi recomandati vreun medic sau un spital din bucuresti unde as putea sa ma operez si sa aiba metode mult mai avansate de operare in afara de operatia clasica?eu sunt un pic cam speriata de acel fibrom care s a format in interior.se poate ca acest fibrom sa creasca in timp?va multumesc din suflet
0
26-08-2010, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatii clasice cu dalta si ciocanul nu se mai fac demult.
in toate clinicile care operreaza urechi.. se lucreaza cu freze performante.
asa ca mergeti fara frica..
0
26-08-2010, ora 11:10
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
ma scuzati ca sunt insistenta si ca va intreb atatea lucruri insa doamna doctor orl-ista unde am fost si care ma trateaza mi a spus ca datorita faptului ca nu mai am osciorul vor fi nevoiti sa mi scoata timpanul cu osul din spatele urechii si cam tot ce nu mai este nevoie.va multumesc inca odata pt raspunsurile acordate.
0
26-08-2010, ora 21:54
loranonce
Nu este medic/terapeut
loranonce
va mai rog sa mi spuneti daca este grav faptul ca mi s a format un fibrom si daca exista sanse ca el sa creasca.doamna doctor nu mi a spus decat ca trebuie intai sa scapam de infectie.nu stiu ce sa cred.sunt cam ingrijorata de acel fibrom format.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
105 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.