timpanul este perforat? | Forumul Medical ROmedic

timpanul este perforat?

14-05-2009
rlijon
Nu este medic/terapeut
rlijon
buna ziua! sunt convins ca o persoana de aici poate sa ma elucideze in privinta problemei mele...am impins un betisor in ureche mai mult decat era necesar. urechea a inceput sa supureze si dupa cateva zile sa ma doara. cum era si firesc am consultat medicul care afirma ca este vorba de o fisura de timpan. mi-a aspirat urechea si mi-a recomandat PICATURI (ciplox) in ureche, ketonal, bixtonim si antibiotic (zinnat). peste picaturi mi-a zis sa am permanent in ureche un PANSAMENT cu rivanol. acuma sunt si eu suspicios ca aproape toti romanii care ajung la spital, mai ales de cand am auzit despre doctor ca este genul FINANTIST...m-a chemat pentru audiograma care a iesit bine... si ma asteapta la un nou consult. de unde si suspiciunea
am citit pe forumul vostru ca in astfel de problema solutia este alta, nicidecum picaturi si pansamentul care sa optureaze urechea. acum ma intreb si mai ales VA INTREB: credeti ca este corect diagnisticul? au ce cauta picaturile in urechea mea? dar pansamentul? MULTUMESC!

P.S.- inca ma mai doare urechea, chiar daca tratamentul il fac de 4 zile.
15 comentarii
0
15-05-2009, ora 09:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O otita supurata.. intradevar se trateaza... si cu picaturi.
pansamentul are menirea sa absoarba secretiile purulente.
este important inainte de a administra picaturile.. sa curatati atent secretiiile... altfel picaturile putesc pe acele secretii si nu isi fac efectul
Cel mai corect ar fi sa mai mergeti la medic pentru Aspiratii!
0
15-05-2009, ora 10:48
rlijon
Nu este medic/terapeut
rlijon
din pacate in aceasta tara am devenit paranoic. un raspuns neutru din partea unei persoane care nu are nici un fel de beneficiu in aceasta situatie este exact ce asteptam. va multumesc!
0
15-05-2009, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana NU vad ureche NU. pot sa dau un raspuns concret ce ai..
Nu am capacitati paranormale !
poate fi un traumatizm a pielii conductului.. si o otita externa.
poate fi o perforatie de timpan...
numai cel care se uita in ureche poatesa vada concret si corect!
0
17-06-2010, ora 14:12
Andrei Denis
Nu este medic/terapeut
Andrei Denis
Buna ziua domnule doctor.Am si eu o problemas cu urechea.Am fost la strand si am primit o lovitura cu genunchiul in ureche.dupa ce am iesit din apa nu am mai auzit nimic doar un tiuit puternic apoi a inceput sa se desfunde urechea incet...am ajuns acasa a inceput sami curga umpic sange si un fel de apa din ureche si ma suparat toata noaptea.as avea nevoie de o parere.Ar trebui sa merg la un consult? nu ma mai doare doar ca aud infundat putin.Va multumesc !
0
17-06-2010, ora 14:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este perforat timpnul..
trebuie sa ajungi la ORl.. neaparat.
pana atunci.. NU trebuie sa ajunga apa in ureche.
0
19-07-2010, ora 23:35
crearapp
Nu este medic/terapeut
crearapp
buna seara am o problema mam curatat cu betisorul in ureche si am umblat unpic mai adanc acum deabea manac, ma doare si o simt inflamata ce trebuie sa fac sa scap de treburile astea exzista picaturi ceva?
0
20-07-2010, ora 07:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista medici orl.. cre tre sa aspire secretiile care sau format in ureche in urma traumatizmului facut.
N.o sa poti singur sa curati urechea si nici sa.ti administrezi tratament
0
26-07-2010, ora 17:19
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Buna ziua. Am primit o lovitura cu mingea la fotbal in urechea dreapta. Nu m-a durut nimic, nu a curs sange, doar s-a infundat.Am fost la medic si s-a uitat la microscop, sesizand o impunsatura a timpanului. Mi s-a facut interventia de lipire a timpanului, iar la 3 zile am fost la control, mi s-a luat pansamentul de la ureche si totusi senzatia de ureche unfundata inca exista. Intrebarea mea este de ce aud inca infundat chiar daca s-a lipit timpanul? Dupa cat timp isi revine urechea la normal?
0
26-07-2010, ora 17:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu daca o sa.si revina..
trebuie sa faci o audiograma copleta ( aer + os).. si acolo o sa apara daca este afectat si nervul auditiv.. sau problema e numai la timpan
0
24-01-2013, ora 13:40
raulterme
Nu este medic/terapeut
raulterme
Buna ziua, Domn doctor, va rog sa imi recomandati un calmant picaturi pentru un timpan gaurit. Multumesc
0
24-01-2013, ora 16:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otis-t
0
25-01-2013, ora 14:06
raulterme
Nu este medic/terapeut
raulterme
Multumesc Frumos !, Numai bine si sanatate pentru toti!
0
07-06-2013, ora 22:03
chipetri
Nu este medic/terapeut
chipetri
Buna seara, am 43 ani, iar la 20 ani am capatat o fisura de timpan la urechea dreapta, din cauza unor boxe (audio).Am urmat un tratament, dar nu mai stiu cu ce, fara nici un rezultat.In 06.06.2013 am fost la un control ORL si am in continuare fisura de timpan. Ce este de facut?
Va multumesc.
P.S. am facut si o audiograma, care nu este prea buna pentru urechea dreapta.
0
07-06-2013, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nimic cum nu ati facut 20 de ani
2, internare in clinuca orl, operatie de timpanoplastie
3 doar un aparat auditiv pentru inbunatatirea auzului
0
12-06-2013, ora 19:08
milena2013
Nu este medic/terapeut
milena2013
Buna ziua
Vreau sa va cer sfatul in legatura cu urmatoarea situatie
Mama a primit pentru imbunatatirea auzului medicamentul sermion, dar ea face tratament pentru hipertensiune arterial si cardiopatie ischemica
acest medicament poate declansa reactii adverse de genul hemoragii sau alte reactii negative?

Ce ar putea folosi in eventualitatea ca nu se potriveste cu situatia ei?

va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •