timpanul perforat si aerul cald al feonului

21-01-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Imi cer scz ca revin cu alta intrebare, sa nu gresesc, sa inteleg bine si va intreb daca la acea ureche cu timpanul perforat in urma de zeci de ani in urma unor otite pot folosi feonul pentru a o mentine uscata si a aerisi trompa lui eustache fara a fi riscul de a introduce cu acel aer cald prin timpanul spart, in urechea medie si microbi
4 comentarii
0
21-01-2012, ora 15:33
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Ce sa iau sa previn infectia sa ajut sa se mai inchida acea gaura in timpan?
0
21-01-2012, ora 16:48
BiancaBarb
Nu este medic/terapeut
BiancaBarb
Buna ziua,

Sotul meu a avut o gaura de 2 mm patrati in timpan si facea otita de 3-4 ori pe an ( cea ce este foarte des ), niciodata nu avea dureri, doar ca avea scurgeri.
am contactat un medic si mi-a spus ca daca nu se opereaza, ii poate afecta auzul la ambele urechi si ca operatia este destul de riscanta, avand in vedere ca nervii faciali traverseaza exact zona care trebuia operata, si era riscul de o pareza faciala.
sotul meu a fost operat acum 5 ani in Austria ( Viena ), externat dupa 2-3 zile, si de atunci nu a mai avut niciodata nici un fel de probleme.

Bianca Barb
0
21-01-2012, ora 17:59
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Multumesc pt sfat dar nu toti romanii au posibilitatea operatiilor in strainatate.Sunt convins ca si in tara avem medici buni.Astept in continuare sfatul domnului doctor
0
22-01-2012, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt costea1

Crezi ca in mod natural.. aerul rece sau cald de afara.. cu taoate impuritaile si microbii din lume. NU patrunde prin perforatia de timpan ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •