Tiuit in ureche

27-07-2022
Ciulii
Nu este medic/terapeut
Ciulii
De aproape 2 saptamani am un tiuit in urechea dreapta care a debutat brusc, am fost la ORL mi-a spus ca nu este nimic inneregula cu urechea sau cu auzul si mi-a prescris nurofen raceala si gripa si tanakan(ginkobiloba). Nu ametesc nu am dureri de cap, tensiunea 12:8 puls 75-80 depinde de momentul zilei, deviatie de sept nu am.Ideea este ca am avut o perioada de stress maxim dupa care am primit o veste destul de rea(cel putin in mintea mea a fost rea, a doua zi m-am trezit plangand si in urmatoarea zi a aparut tiuitul pe care il am de aproximativ doua saptamani. Cand imi frec urechile sau masez in spatele capului tiuitul se diminueaza, oricum de cand am inceput tratamentul tiuitul s-a mai diminuat, este un tiuit continuu care seara cand este liniste se diminueaza si mai mult, iar cand ies afara am impresia ca tiuitul se accentueqza ca sa acopere zgomotele traficului etc, credeti ca este pe sistem nervos?multumesc
Am uitat sa mentionez ca iau si Molekin si Calmogen Complex
6 comentarii
0
27-07-2022, ora 10:45
Ciulii
Nu este medic/terapeut
Ciulii
Mentionez ca sunt femeie am 40 de ani, 1m69 si 52 de kilograme
0
27-07-2022, ora 12:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stresul.. inguseteaza vasele
o alimentatie incorecta sau o hidratare insuficienta.. face sangele gros..
acesti 2 factori au impiedicat sangele sa ajunga la creer si acel sunet este revolta creierului ca nu este hidratat si oxigenat
deci.. ne hidratam... si luam tratament pentru refacerea circulatiei cerebrale
0
27-07-2022, ora 13:06
Ciulii
Nu este medic/terapeut
Ciulii
Mii de multumiri dle doctor, ginkobiloba este bun?sau recomandati altceva?Zi minunata va doresc
0
27-07-2022, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista multe preparate vasodilatatoare cavinton, nicergolina, pentoxi retard, stugeron. ca sa indic ceva tre sa cunosc pacientul
0
27-07-2022, ora 14:46
Ciulii
Nu este medic/terapeut
Ciulii
Am inteles, mi s-a recomandat Tanakan, supliment de zinc si calmogen complex care are si B-uri!
Mii de multumiri, Dumnezeu sa va binecuvinteze
0
28-07-2022, ora 16:04
Ciulii
Nu este medic/terapeut
Ciulii
Domnule Dr Flueraru, ma scuzati ca va deranjez iar, acest tiuit , la fel cum am mai spus se diminueaza cand imi masez dosul capului …dar aseara l-am auzit iar tare de tot …am dormit cat e ore, m-am trezit cred ca din cauza lui, am bait doua pahare cu apa, am stat asa vreo doua ore cu tiuitul f tare, apoi m-am linistit si am adormit iar, de dinineata cand m-am trezit nu l-am mai auzit de loc timp de un minut, dupa care a revenit iar, apoi a avut o intensitate mai mare, masaj in spatele capului, s-a diminuat iar, chiar cand este mai intens, nu mai este la intensitatea cu care a debutat.Intrebarea mea este, aceste diminuaro si faput ca nu l-am mai auzit pt un minut, inseamna ca se vindeca?incepe sa se vindece?sau asa este “boala”.asa se manifesta ?Mi s-a prescris tanakan si calmogen pt o luna, iar dr Orelist a spus ca are trebuii sa vad imbunatatiri in doua trei zile, iau tratamentul din data de 21luna aceasta si de ieri, dupa raspunsul dvs am inceput sa ma hidratez chiar fortat, sa mananc mai “curat”, si azi de dimineata cum am spus nu l-am mai auzit pret de ceva timp un minut, nu mai stiu..imi puteti spune daca se vindeca? Cu aceste diminuari chiar daca mai are cresteri in intensitate?mii de multumiri dle DR
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •