tiuit in ureche

27-04-2010
Angel 27
Nu este medic/terapeut
Angel 27
Stimate d-le/d-na doctor

Am un baiat de 16 ani si de ceva timp se plange ca nu mai aude cu urechea stanga, in schimb in ureche are un tiuit.Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce ar putea fi si de la ce?

Va multumesc frumos!!
12 comentarii
0
27-04-2010, ora 12:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
A facut tratamente cu antibiotice ?
A avut boli la gat/urechi, sinuzita in ultimul timp ?
0
27-04-2010, ora 12:46
Angel 27
Nu este medic/terapeut
Angel 27
A folosit picaturile Garasone si inca le foloseste dar degeaba, mai are probleme cu ochii care i se inflameaza ft usor, (inca de mic cum prinde putin curent sau la mici raceli), cu amigdalitele iar are probleme...
0
27-04-2010, ora 13:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai completeaza-i anamneza si lui...infectiile nevindecate si tratate alopat la ureche duc la pierderea auzului. Eu nu mai aud cu urechea stanga deloc tot de la asa ceva - de la o otita tratata cu antibiotcie ani intregi de poamana. Traiasca antibioticele !

Numaic a in cazul tau trebuie sa te gandesti daca ii dai mai departe Garasone, caci are ce efecte secundar piederea auzului, vajait in urechi si alte mari afectiuni!

Deci tot ce are saracu biata provine de la medicamentul luat.
Esti singura de vina impreuna cu doctorii care ti l-au dat. De ce nu cititi hartia insotitoare ?
Tot ce apare dupa un medicament este scris pe hartia insotitioare. Nu ati mai avea nevoie de forum
pt. intrebari daca ati citi hartiuta asta si in internet ( pe ea nu scrie chiar tot ca oamenii sa nu se sperie dinainte, ci de abia dupa)

Daca vreti sa nu mai auziti pe cei care va deranjeaza luati cateva zile Garasone si problema sa rezolvat !

Mai jos efectele secundare primite de alti pacienti dupa ce au luat Garasone, o toxina excelenta de distrus
auzul

http://www.patientsville.com/medication/garasone_side_effects.htm

"Garasone Side Effects Report 4560685-6
Health Professional from reported Garasone side effect on Jan 12, 2005. Female patient, 51 years of age, was treated with Garasone. After drug was administered, patient experienced the following side effects: hearing impaired, paraesthesia."

Traducere: dupa administrarea de Garasone a aparut deteriorarea auzului, parestezie.

Garasone side effect was reported by a Health Professional from on Jan 12, 2005. Male patient, 41 years of age, was treated with Garasone. After drug was administered, patient experienced the following side effects: balance disorder, hypoacusis, vertigo, vestibular disorder. Garasone dosage

Traducere: dupa administrarea de Garasone a aparut deteriorarea echilibrului, reducerea auzului, ameteli, dereglari vestibulare.


Garasone Side Effects Report 4561210-6
Consumer or non-health professional from reported Garasone side effect on Jan 12, 2005. Female patient, 44 years of age, was treated with Garasone. After drug was administered, patient experienced the following side effects: amnesia, anxiety (What is anxiety?), coordination abnormal, disturbance in attention, insomnia, nausea (What is nausea?), tinnitus (What is tinnitus?), vertigo, visual disturbance

Traducere: dupa administrarea de Garasone a aparut deteriorarea echilibrului, reducerea auzului, ameteli, dereglari vestibulare.

Garasone Side Effects Report 4561210-6
Consumer or non-health professional from reported Garasone side effect on Jan 12, 2005. Female patient, 44 years of age, was treated with Garasone. After drug was administered, patient experienced the following side effects: amnesia, anxiety (What is anxiety?), coordination abnormal, disturbance in attention, insomnia, nausea (What is nausea?), tinnitus (What is tinnitus?), vertigo, visual disturbance

Traducere: dupa administrarea de Garasone a aparut : amnezie, anxietate, insomnie, senzatie d erau, vijait in ureche, amteli, dereglari vizuale si in coordinatie


Garasone Side Effects Report 4616071-3
Garasone side effect was reported by a Physician from on Mar 08, 2005. Female patient, 44 years of age, was diagnosed with ear infection (What is ear infection?) and was treated with Garasone. After drug was administered, patient experienced the following side effects: agoraphobia, anxiety (What is anxiety?), anxiety disorder, balance disorder, conductive deafness, coordination abnormal, deafness bilateral, depression (What is depression?), difficulty in walking. Garasone dosage: unknown. During the same period patient was treated with CIPROFLOXACIN, TAVIST ORAL, SUPRAX, TRISULFAMINIC. R

Traducere: dupa administrarea de Garasone a aparut : agorafobie, anxietate, insomnie, surzenie pe ambele parti, dereglari la mers.

Aici inca mai multi pacienti distrusi de Garasone
http://mucositis-nos.myadversereaction.com/reactions/drug/garasone.html

Credeti in doctori si medicamente chimice daca doriti. Insa cunoasterea este mai buna decat credinta.
Daca nu v-ati dat inca seama de asta, atunci suferinta va va invata.
0
27-04-2010, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Angel
fara un consult ORL.. nu pot sa te ajut cu un sfat.
poate fi un simplu dop de ceara care trebue scos.
poate fi o otita externa..
poatefi o otita medie din cauza respirtiei proaste nazale
poate fi afectat nervul auditiv.
faceti consult ORL. audiograma. timpanograma si mai vorbim
0
27-04-2010, ora 13:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dl. Dr. Fluieraru, ce spuneti dvaostra de efectele adverse de la Garasone care se potrivesc si acestui pacient ca o manusa ? Sunt de considerat sau de ignoarat ?
0
29-04-2010, ora 15:33
ester24
Nu este medic/terapeut
ester24
Am 16 ani..acum aproximativ o saptamana m-a tinut la pat o durere groaznica de ureche, iar peste 2 zile am inceput sa am acel tauit, de care toata lumea se plange...nu am stat mult pe ganduri si am fost la ORL..am facut o audiograma, care arata asa: http://www.hipoacuzie.info/images/audiogram/neh.png .. Doamna Doctor mi-a spus ca am nervul afectat...si mi-a dat urmatoarele medicamente: Zinnat, Ibuprofen (Cipla), Aerius (comprimate, luate cu o ora inainte de culcare) si Miligama N..imi poate spune cineva cat de grav este ?
0
29-04-2010, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scarafe.

AI perfecta Dreptate.. Garasone este Ototoxic.. administrat la copii injectabil saiu local.. poate duce la afectarea nervului auditiv !!!
procentul de cazuri intalnite in practica este foaret mic.. DAr este real si nu stii niciodata la cine da complicatii si la cine NU da..
0
29-04-2010, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ester
DA este usor afectat auzul pe 4000 hz.
NU asculti muzica in casti, nu mergi in discoteca si la concerte Roc.
faci tratamentul si o sa fie bine
0
29-04-2010, ora 19:50
ester24
Nu este medic/terapeut
ester24
De casti numai vreau sa aud (Doamna Doctor mi-a spus ca si asta e o cauza a afectarii)..nu frecventez discoteci, nu ascult rock!
Va multumesc frumos pentru raspuns!
O zi frumoasa!
0
30-04-2011, ora 23:50
ester24
Nu este medic/terapeut
ester24
Ieri am fost la urgente cu o durere de masea..doctorul mi-a curatat-o, mi-a eliberat canalele si mi-a spus ca am o infectie..mi-a dat tratament (Cexyl - 500 si Ibuprofen - 400)..dupa ce am iesit din spital, mi s-a infundat urechea instantaneu..din cauza infectiei de la masea ?...(masea, partea dreapta sus, urechea dreapta)...o sa-mi treaca de la tratament?...momentan, cred ca s-a mai desfundat (putin) urechea si tiuie continuu. As vrea sa stiu ce s-a intamplat totusi cu urechea mea! :(...Multumesc anticipat!
0
01-05-2011, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea ( oriunde ar fi ea) duce la o vazoconstrictie( spazme vasculare)
durerea de la masea.. a dus la diminuarea circulatiei cerebrale pe acea parte si a readus la actualitate problema care ai avut.o anul trecut. acum trebuie sa ei stugeron 3 tab pe zi.
si maine sa mergi la ORL
0
01-05-2011, ora 21:31
ester24
Nu este medic/terapeut
ester24
Acum numai am urechea infundata, ci doar acel tiuit continuu...[problema de anul trecut a fost la urechea stanga (la cealalta nu am avut nimic), iar acum e la urechea dreapta...e acelasi lucru?]...voi merge si la ORL.
Va multumesc si apreciez enorm faptul ca mi-ati raspuns si de aceasta data!
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.