tiuit sau nu?

15-04-2008
grigorelinux
Nu este medic/terapeut
grigorelinux
am avut o otita prin ianuarie si am un tiuit nu imi dau seama de la ce urechie am fost la orl si am facut audiagrama nu a iesit nimica a zis ca totul este in regula. De la ce poate fii? Poate fii de la vreun medicament care lam luat cand am avut otita ?
4 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara !
Zgomotul in urechi..este o problema care tine de urechea interna si nervul auditiv..nu este neaparata scaderea auzului acum..dar in timp, daca nu se intervine prin tratament...se ajunge si la perderea treptata a auzului.
Nu ati specificat varsta, kg, bolile cronice(HTA, diabet zaharat, cervicoartroza, ateroscleroza), boli ce favorizeaza dereglarea circulatiei sangvine la nivelul urechii interne!
Aspirina..se numara printre medicamentele care are ca efect advers...tiuitul in urechi!
1
16-04-2008, ora 00:00
grigorelinux
Nu este medic/terapeut
grigorelinux
25 65kg nu am nici o boala cronica de genul celor enumerate (din cate stiu) am facut si un rmn si nu au gasit nimica (am fost la neurologie si mia spus ca crede ca a fost si o usoara meningita cu otita desi nu cred asta)
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am sa te rog sa mergi de cateva ori la medicul de familie pentru a monitoriza tensiunea arteriala !
Profilactic iti recomand...Ginko Biloba 3 pe zi.3 saptamani...si mai vorbim!
0
24-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
pai cumva ai vomitat si te-a durut capul?daca nu sa nu mai vorbim de meningita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •