Tiuit urechea dreapta

03-07-2021
Alixan
Nu este medic/terapeut
Alixan
Buna ziua,
Acum un an am avut otita medie acuta congestiva in urechea dreapta si de atunci am ramas cu un fasait usor in urechea dreapta. El se auzea doar cand ma culcam si nu ma deranja deloc.
Acum doua saptamani fasaitul a inceput sa fie dublat de un tiuit de frecventa inalta care se aude tot timpul, chiar si atunci cand sunt alte zgomote de fundal.
Daca ma stresez sau nu dorm suficient se aude catastrofic. In exterior, de la fosnetul frunzelor sau cantecul greierilor se aude un zgomot de cicada.
Problema e ca ma trezesc de mai multe ori noaptea, in mod absurd la 3-4 si nu ma pot odihni cum trebuie.
Am fost la ORL si din examinarea generala nu a rezultat nicio problema
Am facut audiograma si am auzul normal, chiar mai bun la urechea dreapta.
Doctorul mi-a prescris oticsun si ginko biloba si crede ca e de la stres.
Am deviatie de sept si inainte de tiuit simteam cum se infundau urechile atunci cand vorbeam, uneori sau auzeam vocea dogita.
Un alt doctor mi-a spus ca ar trebui sa fac un test la neurolog.

Ce alte consulatii ar trebui sa mai fac?
2 comentarii
1
03-07-2021, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consukt Gastrologie
Sângele care oxigenează și alimentează urechea are legătură strânsă cu Alimentația. Hidratarea și inflamațiile tractului digestiv. Acolo sau se asimilează sau nunutrientii
Sângele sau e de calitate sau e de proasta colita te și nu oxigenează și nu alimentează ureche interna și creerul
0
03-07-2021, ora 19:29
Alixan
Nu este medic/terapeut
Alixan
Va multumesc pentru raspuns. Cat de curand voi face o programare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •